Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Oto jak akcje deweloperów zareagowały na niespodziewaną pomoc od rządu

29
Podziel się:

Ostatni tydzień przed świętami rozpoczął się zwyżkami, a – jak zauważa serwis stockwatch.pl – wśród zyskujących spółek wyróżniają się deweloperzy. Ma to być reakcja na rządowy program mieszkaniowy, który może wpłynąć pozytywnie na ich zyski, jeśli przełoży się na zwiększenie liczby osób zainteresowanych kupnem mieszkania.

Oto jak akcje deweloperów zareagowały na niespodziewaną pomoc od rządu
WIG-nieruchomości zyskał od piątku parę procent swojej wartości, ale od początku 2022 r. jest dalej 10 proc. na minusie (Adobe Stock, WP, Adobe, money.pl)

W poniedziałek w górę idą kursy m.in. Dom Development, Develii czy Atalu.

W opinii stockwatch.pl branży pomaga przedstawiona przez rząd propozycja preferencyjnego kredytu o stałej stopie na zakup pierwszego mieszkania dla osób, które nie ukończyły 45. roku życia. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda szacuje, że z takiego finansowania mieszkania mogłoby skorzystać 100 tys. osób.

Nowy program rząd ogłosił w piątek i tego dnia widać było duży wzrost na indeksie WIG-nieruchomości. Jak podkreślają eksperci, tego typu giełdowe zjawiska, związane z pojawieniem się informacji ocenianej jako pozytywna dla danego sektora, bywają iluzoryczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 9.12 | Kredyty i ceny mieszkań. Co nas czeka?

WIG-nieruchomości w 2022 r. odnotował poważne spadki

Ciężko też stwierdzić, jak dalece rządowy program przełoży się na realne zyski spółek notowanych na GPW, a także, w jakim stopniu zrównoważy to inne, niekorzystne dla nich trendy. WIG-nieruchomości stracił już od początku 2022 r. blisko 10 proc. swojej wartości, a od lokalnego szczytu w październiku 2021 r. – około 20 proc.

Tymczasem eksperci podkreślają, że rynek mieszkaniowy przeżywa trudne chwile. W trzecim kwartale 2022 r. widać było coraz wolniejszy wzrost cen mieszkań i dominację zakupów gotówkowych. W ocenie analityków PKO BP, rynek mieszkaniowy "wręcz zahibernowały wysokie stopy procentowe NBP", a w perspektywie roku średnie ceny transakcyjne mieszkań spadną o ok. 5-10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Polak
rok temu
A może zrobić ulge budowlaną w Picie dla kupujących/budujących. Pomóc ludziom a nie deweloperom
Iks
rok temu
Pis dopłaca nawet bogatym deweloperom - straszne!!!!!!!!!!!!!
Polak
rok temu
Przecież jasne było, że to program DEWELOPER +, a nie żadna pomoc dla Polaków.
Rynek
rok temu
Po co budować kolejne mieszkania? 30% mieszkań kupowanych przez ostatnie lata było kupowanych w celach inwestycyjnych i teraz stoją puste. Jedynie część jest wynajęta, przez bardzo złe prawo chroniące nieuczciwych wynajmujących. A to bardzo wysoce szkodliwe społecznie zjawisko. Wystarczy przywalić wysoki podatek za każde drugie i kolejne mieszkanie tego samego właściciela - tak aby inwestycja przestała się opłacać. Do tego zabronić sprzedaży lokali mieszkaniowych osobom bez polskiego obywatelstwa - zwłaszcza funduszom powierniczym. Ceny mieszkań szybciutko by spadły a na rynek wylałaby się całą fala mieszkań - nawet bez wybudowania jednego domu.
Taka prawda
rok temu
Kolejny program ratujący bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości. Ciekawe ile rządowi za to posmarowali?
...
Następna strona