Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Groclin sprzedał nieruchomości w Grodzisku, część kadry przejmie nowy właściciel

3
Podziel się:

Warszawa, 01.02.2019 (ISBnews) - Groclin w ramach strategii relokacji produkcji za granicę sprzedał nieruchomość w Grodzisku Wielkopolskim producentowi ekskluzywnych mebli Adriana. Obie firmy planują ponadto współpracę biznesową. Docelowo, w Polsce Groclin będzie jedynie zarządzał produkcją w zakładach własnych na Ukrainie oraz w Bośni, podała spółka.

Groclin sprzedał nieruchomości w Grodzisku, część kadry przejmie nowy właściciel

Aktywa, które sprzedał Groclin obejmują nieruchomości oraz część maszyn i urządzeń, które wobec ograniczenia działalności produkcyjnej spółki w Polsce, zostały zakwalifikowane do sprzedaży.

"Jednocześnie przeprowadzonej transakcji towarzyszył transfer części kadry pracowniczej zaangażowanej w produkcję. Łączna wartość transakcji wyniosła 18 200 000 zł netto" - czytamy w raporcie.

Groclin podał w osobnym komunikacie, że nabywca przejmie też znaczną część lokalnej załogi dzięki czemu Groclin uniknie kosztownych zwolnień grupowych i da swoim pracownikom szansę na kontynuację pracy w zakładzie w Grodzisku, u nowego pracodawcy. W Groclinie zostaną jedynie ci pracownicy, którzy realizują długoterminowe kontrakty.

"Nieruchomości w Grodzisku nie są już nam potrzebne. Część załogi, która będzie przejęta przez nabywcę, będzie nadal realizować nasze zlecenia. Jest to dla nas bardziej opłacalna formuła. Niestety koszty produkcji w Polsce wzrosły na tyle, że dalsza produkcja staje się coraz mniej rentowna. Na Ukrainie ogólne koszty są około 50% niższe. Nasi kontrahenci zgodzili się na te rozwiązania, prowadzimy już rozmowy w sprawie zwiększenia zamówień oraz nowych umów" - powiedział prezes Groclinu Andre Gerstner, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że zgodnie z zapowiedzią spółka redukuje swoje zadłużenie do minimum. Obecnie nie jest ono poniżej 10 mln zł.

"Groclin nadal może kontynuować działalność w dotychczasowej siedzibie, obie firmy planują ponadto współpracę biznesową. Docelowo w Polsce giełdowa spółka będzie jedynie zarządzała produkcją w zakładach własnych na Ukrainie oraz w Bośni" - podano także.

Jak podkreśliła Barbara Sikorska - Puk, wiceprezes Groclinu odpowiedzialna m.in. za utrzymanie produkcji, z pozycji kontrahentów nic się nie zmieni.

"Część naszych pracowników zostaje i realizuje stare kontrakty. Wszystkie bieżące umowy realizujemy na dotychczasowych warunkach. Nowe kontrakty będą już realizowane w naszych zakładach na Ukrainie oraz Bośni. Nie mając zadłużenia, z dużo niższymi kosztami, jesteśmy dużo bardziej konkurencyjni. Będziemy dalej optymalizować wykorzystanie naszego majątku" - powiedziała Sikorska - Puk, cytowana w komunikacie.

"W kolejnych okresach transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wynik działalności operacyjnej emitenta poprzez ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem nie w pełni wykorzystanych mocy produkcyjnych, w tym nieruchomości, maszyn i urządzeń oraz personelu" - podsumowano w raporcie.

Podstawowym przedmiotem działalności grupy Groclin jest produkcja i sprzedaż wyposażenia oraz akcesoriów samochodowych - poszyć foteli samochodowych w tkaninach, skórze naturalnej oraz poroflexie. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 293,5 mln zł w 2017 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Szwaczka
3 lata temu
Ten filip to to jakiś głupek mógł pracować za najniższa krajową jak kobiety 35 lat
filip
3 lata temu
Polscy pracownicy to darmozjady. Kiepsko pracują, palą a do tego chcieliby zarabiać nie wiadomo ile. Do tego 26 dni urlopu, opieka nad dzieckiem babcią ciotką, święta i nie wiadomo co. W zupełności rozumiem tą przeprowadzkę.
Polak
3 lata temu
Panie Andre Gerstner, w Bangladeszu można produkować jeszcze taniej. Małe dziecięce rączki mogą wprawnie szyć skóry w 14-sto godzinnym dniu pracy. Think about it panie Gerstner ...