Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gryglas z MAP: Jestem sceptyczny co do neutralności klimatycznej Polski w 2050r.

0
Podziel się

Polska nie osiągnie neutralności klimatycznej do 2050 r., m.in. ze względu na rozpoczęcie niedawno pracy przez nowoczesne bloki energetyczne opalane węglem, uważa wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Gryglas z MAP: Jestem sceptyczny co do neutralności klimatycznej Polski w 2050r.
bCXHxKeZ

"Jestem sceptyczny co do osiągnięcia w 2050 roku tego celu przez Polskę. Byłoby działaniem nierozsądnym, niegospodarnym zamykanie w roku 2050 dwóch naszych najnowocześniejszych zestawów bloków węglowych, których okres życia to 35 lat" - powiedział Gryglas podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego.

Jego zdaniem, nie powinno się też wprowadzać zakazu palenia węglem w piecach grzewczych w 2030 r.

"Dzisiaj samorządy inwestują w nowoczesne piece węglowe. To także byłby absurd, gdybyśmy te zainwestowane pieniądze wyrzucili przez okno. Musimy myśleć racjonalnie i w kierunku dobrego wykorzystania naszych zasobów" - dodał.

bCXHxKfb

Przypomniał, że transformacja to nie tylko zmiany w sektorze energetycznym.

"Jeśli chodzi o sektor transportowy, to kierunek zeroemisyjny oznaczałby właściwie zatrzymanie rozwoju transportu. Jeśli chodzi o budownictwo, to dziś modernizujemy ok. 1% budynków. Trzeba by modernizować 3%, więc zakres zadań jest naprawdę olbrzymi" - wskazał wiceminister.

Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." przewiduje m.in. 56-60% udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r.

bCXHxKfC
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)