Notowania

technologie
25.11.2019 11:07

GUS: Najlepsza koniunktura w sekcji finanse i ubezpieczenia w listopadzie

Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności usługowej w listopadzie br. zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Podziel się
Dodaj komentarz

W sekcji transport i gospodarka magazynowa wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w listopadzie kształtuje się na poziomie plus 0,5 (minus 1 w październiku). Poprawę koniunktury odnotowuje 13,3% badanych firm, a jej pogorszenie - 12,9% (przed miesiącem odpowiednio 13% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt oceniany jest nieznacznie pozytywnie, lepiej niż w październiku. Diagnozy aktualnej sprzedaży i sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Przewidywania w zakresie popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych w październiku. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, zbliżony do sygnalizowanego przed miesiącem. Kierujący jednostkami planują zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest niewielki wzrost cen" - czytamy w komunikacie.

W zakwaterowaniu i gastronomii w listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 4,6 (w październiku plus 2). Poprawę koniunktury odnotowuje 17,2% badanych firm, a jej pogorszenie - 12,7% (przed miesiącem odpowiednio 16,3% i 14,3%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są niekorzystnie, podobnie jak przed miesiącem. Również diagnozy sytuacji finansowej są negatywne, ale gorsze od notowanych w październiku. Odpowiednie prognozy są lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, większy od sygnalizowanego w październiku. W najbliższych trzech miesiącach można spodziewać się wzrostu zatrudnienia oraz cen" - czytamy dalej.

W sekcji informacja i komunikacja w listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 15,4 (w październiku plus 17). Poprawę koniunktury odnotowuje 19,9% badanych firm, a jej pogorszenie - 4,6% (przed miesiącem odpowiednio 21,6% i 4,7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Mimo poprawy korzystnych diagnoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, prognozy popytu i sprzedaży są mniej optymistyczne od sygnalizowanych przed miesiącem, a pozytywne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej - zbliżone do formułowanych w październiku. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, zbliżony do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu. Kierujący jednostkami planują zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest niewielki wzrost cen" - napisano w materiale.

W działalności finansowej i ubezpieczeniowej w listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 24,4 (przed miesiącem plus 26,4). Poprawę koniunktury odnotowuje 30% badanych firm, a jej pogorszenie - 5,6% (w październiku odpowiednio 30,3% i 4%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Mimo utrzymujących się korzystnych diagnoz popytu i sytuacji finansowej, prognozy w tym zakresie są mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sprzedaż oceniana jest bardziej pozytywnie niż w październiku, a jej przewidywania są zbliżone do tych sprzed miesiąca. Odnotowywany jest niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek planują zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen" - podsumowano.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz