Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
20.05.2020 14:37

Horała z MI: Chcemy przyspieszyć projekt CPK, by pomógł gospodarce się podnosić

Rządowi zależy na przyspieszeniu prac związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), by projekt wpisał się w proces podnoszenia polskiej gospodarki po pandemii, poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Według niego, pandemia nie wpłynie też istotnie na przyszły kształt lotniska, z wyjątkiem elementów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)

"Zmiany [wynikające z pandemii] nie są duże, bo główny horyzont czasowy - 2027 r. jako otwarcie - to będzie moment, kiedy ten czas [pandemii] będzie już historią" - powiedział Horała podczas wideokonferencji. Dodał, że nie spotkał się z analizą, która zakładałaby, że kryzys branży lotniczej miałby trwać aż 7 lat.

Wskazał, że w związku z pandemią będzie jedna widoczna zmiana - zaadaptowanie portu do wyższych wymogów bezpieczeństwa, które pozostaną obecne w kolejnych latach. Podkreślił jednak, że CPK będzie tu miało łatwiej, jako że jest projektowane od zera.

"Staramy się przemodelować ten projekt, by go przyspieszyć, by wpisał się w proces podnoszenia polskiej gospodarki po pandemii" - dodał wiceminister.

Przyznał jednak, że nie ma tu dużego pola manewru, ze względu na konieczność przejścia wszystkich uzgodnień i procedur, ale już w kolejnych tygodniach pojawią się "komunikaty, z których będzie widać, że jest przyspieszenie" i że pomoże to polskiej gospodarce.

Horała poinformował także, że nowelizacja specustawy o CPK jest na finiszu uzgodnień wewnętrznych i w lipcu-sierpniu zostanie skierowana do uzgodnień międzyresortowych.

"Wykup gruntów pod CPK z pewnością zacznie się w tym roku. Będzie podzielony na dwie fazy. Pierwsza - pilotażowa - w tym roku, a druga - duża - dołożymy starań, by też się zaczęła w tym roku, gdy będzie specustawa" - wyjaśnił.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100% własnością Skarbu Państwa.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2020

ObserwatorŚpieszą się chłopaki, żeby coś przytulić

20-05-2020

TomekSzybko zlodziejski PiS bo czas wam się kończy ha ha .Pozdrawiam

20-05-2020

MI5Pan Horała to w M1 pracuje?

Rozwiń komentarze (3)