Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Idea Bank broni się przed kryzysem. Grupa Czarneckiego półrocze kończy z zyskiem

8
Podziel się

Kilkanaście banków w Polsce pierwszą połowę roku kończyło ze stratami. Do nich nie należy Idea Bank, który zdaje się wychodzić na prostą po sporych problemach. "Weszliśmy w czas lockdownu odchudzeni i elastyczni" - tłumaczy prezes.

Idea Bank broni się przed kryzysem. Grupa Czarneckiego półrocze kończy z zyskiem
Idea Bank pokazał wyniki pierwszego półrocza 2020. (Wikimedia Commons, InnaIna, (CC BY-SA 3.0 PL))
bDYcTwol

Z miesiąca na miesiąc coraz gorzej wyglądają wyniki sektora bankowego. Bilans po lipcu jest taki, że 17 banków wykazało straty, a zyski całej branży są o ponad połowę niższe niż rok wcześniej - wynika z ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF, podsumowując wyniki sektora bankowego, nie wskazuje konkretnych nazw. Wśród banków, które mogły znaleźć się pod kreską, można było wymieniać Idea Bank, który od dłuższego czasu jest w restrukturyzacji. Był czas, że regularnie wykazywał straty, ale od kilku kwartałów mógł pochwalić się zyskami i tak też jest teraz.

Cała grupa Idea Banku tylko w drugim kwartale odnotowała nieco ponad milion złotych zysku netto wobec około 500 tys. zł straty rok wcześniej. Dodając zysk z pierwszych trzech miesięcy, bilans półrocza to 2,7 mln zł na plusie. A przypomnijmy, że rok temu w analogicznym podsumowaniu bank miał prawie 84 mln zł straty.

bDYcTwon
Zobacz także: Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Pozytywnie na wyniki zareagowali inwestorzy giełdowi. Kurs akcji Idea Banku rośnie około 4 proc. Odrabia tym samym straty z ostatnich dni, gdy bank znalazł się pod presją wywołaną m.in. kłopotami znaczącego udziałowca, jakim jest Leszek Czarnecki.

bDYcTwot

Przygotowani na pandemię

Przedstawiciele banku podkreślają, że "udało się zbudować zdrowe fundamenty pozwalające osiągać trwałą rentowność".

Bank, którego znaczącym udziałowcem jest biznesmen Leszek Czarnecki, wskazuje, że jest gotowy do pełnej absorbcji obniżek stóp procentowych wprowadzonych przez Narodowy Bank Polski.

Idea Bank zapewnia też, że ma nadal wysoki potencjał do dalszej obniżki kosztów działalności i w konsekwencji, całkowitej kompensacji utraconych przychodów z portfela kredytowego.

bDYcTwou

- Dzięki radykalnym decyzjom strukturalnie ograniczającym koszty banku, weszliśmy w czas lockdownu odchudzeni i elastyczni, co widać w dodatnich wynikach banku, które pozytywnie pozycjonują nas na tle rynku w tym niezwykle trudnym czasie także dla sektora bankowego - komentuje sytuację prezes Jerzy Pruski.

Idea Bank przygotowuje się też m.in. na spodziewaną drugą falę epidemii i dlatego około 90 proc. pracowników centrali pracuje zdalnie. Biorąc pod uwagę także osoby zatrudnione w oddziałach, wychodzi na to, że w sumie 80 proc. pracowników Idei pracuje w specjalnym trybie.

Nowy plan naprawy

Idea Bank, choć pokazuje zyski, ciągle ma jeszcze sporo do zrobienia w kwestii restrukturyzacji działalności. Zapowiedział, że nowy plan naprawy zaprezentuje Komisji Nadzoru Finansowego w połowie października.

bDYcTwov

Bank podkreślił, że jego celem strategicznym było i jest odbudowanie współczynników kapitałowych, które zapewniają m.in. bezpieczeństwo środków powierzonych przez klientów. Dla osiągnięcia tego celu został przygotowany i przedstawiony rynkowi plan działań służących szybkiej ich poprawie.

"Ze względu na fakt, że kurator banku (którego funkcję pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny) w ostatnich tygodniach dwukrotnie sprzeciwił się części tych projektów, bank pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które pozwolą na poprawę sytuacji kapitałowej. Zostaną one wpisane do nowego planu naprawy, który zostanie zaprezentowany Komisji Nadzoru Finansowego w połowie października, zgodnie z oczekiwaniami nadzoru" - czytamy w komunikacie.

bDYcTwow

Łączny współczynnik kapitałowy, obliczony zgodnie z obowiązujący przepisami (CRR/CRD IV Grupy) wyniósł 0,86 proc. na koniec czerwca. Współczynnik kapitału podstawowego (Tier 1) wynosił 0,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYcTwoO
giełda
banki
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
Anka
7 miesięcy temu
weźcie leasing w Idea Banku a stanie się jasne dlaczego zysk. Kant na kancie
brawo towarzy...
8 miesięcy temu
Artykuł na zamówienie tak samo jak komentarze
Leszek
8 miesięcy temu
Ja wyciągnąłem z tego banku 2,7mln które były w lokatach. Upadek Czarneckiego to tylko kwestia czasu.
bDYcTwoP
d.0na
8 miesięcy temu
BRAWO!!!!!!!!!! Dla tych co wierzyli w Bank i nie wycofali lokat mimo nagonki pisu (tak! małe litery adekwatne do rządzących oni też mali i .....) powinni być nagrodzeni super lokatą roku za lojalność i zaufanie do Pana CZARNECKIEGO.
Dominik
8 miesięcy temu
Trudno było oczekiwać zysku w kwartale po lockdownie, gdzie wszyscy którzy mogli pobrali wakacje kedytowe, ale jednak kolejny okres powyżej kreski. I dobrze, tak trzymać.