Notowania

KNF nakłada wysokie kary za potajemny handel akcjami Krezusa. Inwestorzy nic nie wiedzieli

Kolejne kary za obrót akcjami spółki Krezus. Komisja Nadzoru Finansowego karze płacić setki tysięcy złotych spółkom Karo i Taleja, a także byłemu prezesowi Krezusa Jackowi Ptaszkowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
KNF nakłada kary za obrót akcjami Krezusa na giełdzie. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

KNF przeanalizowała historię kupna i sprzedaży akcji Krezusa. Choć każda taka transakcja powinna być od razu podana do publicznej wiadomości, Karo, Taleja i Ptaszek (który jest prezesem oby tych spółek) nie zaprzątali sobie tym głowy.

Jak podaje KNF, Jacek Ptaszek w okresie kwiecień-maj 2018 pięciokrotnie wyprzedawał akcje Krezusa, ale ani razu nie poinformował o tym na czas. Zreflektował się dopiero w sierpniu. Komisja nałożyła na mężczyznę 600 tys. zł kary.

Z kolei spółka Taleja od kwietnia do października ubiegłego roku dokonała aż 18 transakcji na akcjach Krezusa (to kupowała, to sprzedawała), o których nie informowała na bieżąco. Kara: 1,5 mln zł.

Obejrzyj też: Były prezes GPW: "To jest trudny czas dla Giełdy"

Spółka Karo - Biuro Handlu Zagranicznego zostało natomiast ukarane kwotą 250 tys. zł. Ta firma pięć razy nie poinformowała na czas o przeprowadzanych transakcjach (do których doszło w marcu i maju 2018 roku).

To nie pierwszy raz, kiedy KNF wyciąga konsekwencje za ukrywanie informacji o obrocie akcjami Krezusa, przez co inwestorzy nie mieli pełnego obrazu tego, co dzieje się w spółce.

Oprócz tego KNF poinformowała we wtorek, że wszczęła postępowanie w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w związku z nieprzekazaniem w 2018 r. przez spółkę do publicznej wiadomości informacji poufnych.

Dotyczyły one przekazania aktywów Krezus do podmiotów powiązanych; przystąpienia przez Krezus do długu podmiotu powiązanego; zmiany zabezpieczeń w związku ze zwiększeniem kwoty kredytu w rachunku bieżącym; okoliczności, w wyniku których Krezus nie miał możliwości finansowania transakcji zakupu akcji spółki Walcownia Metali "Dziedzice"; utraty kontroli nad spółką zależną Krezus Energia Wiatrowa; okoliczności związanych z istotnym ograniczeniem osiągania przychodów mających wpływ na znaczący spadek prowadzonej działalności i wyników finansowych w IV kwartale 2018 roku.

Spółka Krezus istnieje od 1994 roku, a jej akcje zostały wprowadzone na Giełdę Papierów Wartościowych w 1997 roku. Spółka koncentruje się na handlu złomem metali i metali kolorowych oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: krezus, gpw, giełda, wiadomość, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

Moneya kiedy kara dla MCI za zmanipulowanie kursu akcji ABC Data ,zeby sprowadzic cene do podlogi i skupic akcje prawie za darmo???To trwalo az ponad 3 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)