Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KNF obniżyła bufor na ryzyko portfela walutowego grupy PKO BP do 0,36 pkt proc. 

1
Podziel się:

Warszawa, 12.11.2019 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła PKO Bankowi Polskiemu (PKO BP) utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego, w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie grupy kapitałowej w wysokości 0,36 pkt proc., ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, podał bank. Dotychczas bufor ten wynosił 0,42 pkt. proc. 

KNF obniżyła bufor na ryzyko portfela walutowego grupy PKO BP do 0,36 pkt proc. 
bECVkpyt

"Dodatkowy wymóg kapitałowy powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier 1, co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,27 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału Tier 1 (...)" - czytamy w komunikacie.

Do chwili otrzymania powyższego pisma, zgodnie z zaleceniem KNF, Bank zobowiązany był do utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego na poziomie grupy kapitałowej banku, w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z ww. kredytów hipotecznych na poziomie 0,42 pkt proc., który składał się co najmniej w 75% z kapitału Tier 1 (co odpowiada 0,31 pkt proc.), przypomniano.

Bank spełnia wymogi KNF w zakresie minimalnych współczynników kapitałowych w ujęciu jednostkowym oraz skonsolidowanym, podano także.

bECVkpyv

Bank poinformował 8 listopada, że KNF obniżyła bufor na ryzyko portfela walutowego PKO BP na poziomie jednostkowym do 0,4 pkt proc. wobec 0,47 pkt proc. wcześniej.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 341,55 mld zł na koniec III kw. 2019 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

bECVkpyW
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Lol
2 lata temu
Zaczyna brakować pieniędzy.