Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kolejny dobry kwartał państwowych spółek. Zyski są liczone w miliardach

37
Podziel się:

Z państwowymi spółkami kolejny kwartał, w którym ich łączny zysk netto przekroczył 10 mld zł. Najmocniej na ten wynik pracował Orlen, który po fuzji z Lotosem i PGNiG działa już jako jedna firma. Wynik paliwowego giganta jednak dość mocno "podbił" mechanizm rekompensat cen prądu.

Kolejny dobry kwartał państwowych spółek. Zyski są liczone w miliardach
Zyski państwowych spółek. Liderem pozostaje Orlen (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna" i zauważa, że w pierwszym kwartale 2023 r. państwowe podmioty wygenerowały 16,3 mld zł zysku netto. 11,9 mld zł to wynik firm niefinansowych, natomiast 4,5 mld zł zarobiły cztery bankiPZU.

Rekordowe wyniki publicznych spółek

To najlepszy wynik w historii, jeśli chodzi o publiczny sektor finansowy. Drugi raz z rzędu zdarzyło się, by firmy te przekroczyły wynik 4 mld zł zysku netto w ciągu trzech miesięcy.

Zresztą pierwszy kwartał 2023 r. był zarazem szóstym z kolei, gdy to państwowe podmioty zarobiły co najmniej 10 mld zł. Według "DGP" można się spodziewać, że trend ten utrzyma się w najbliższych miesiącach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Członek RPP zabrał głos

Gazeta podsumowała, że poprawa wyników wynika przede wszystkim z faktu, iż firmy z sektora finansowego znacznie poprawiają swoje wyniki. W zeszłym roku jednak przeżywały one trudniejszy czas ze względu m.in. na wakacje kredytowe. W 2021 r. jednak wyniki publicznego sektora "podbijały" spółki energetyczne i zajmujące się przetwarzaniem ropy naftowej. Było to możliwe dzięki wysokim cenom surowców i rosnącym marżom.

Orlen liderem wzrostów

W gronie firm publicznych palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zyski, utrzymuje Orlen. Po fuzji z Lotosem i PGNiG gigant odnotował najwyższe w historii skonsolidowane przychody – 110,3 mld zł. Zysk netto z kolei zatrzymał się na 9 mld zł. "DGP" podkreślił, że choć to wynik trzykrotnie wyższy niż przed rokiem, to jednak przy porównaniu wyniku trzech osobnych spółek sprzed 12 miesięcy wychodzi, że poprawa jest nieznaczna.

Największy zysk Orlenu pochodzi z mechanizmu rekompensat za ceny prądu. Do Funduszu Wypłaty Ochrony Ceny naftowa spółka wpłaciła 4,2 mld zł. Jednocześnie otrzymała z niego 8,8 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
ast
4 miesiące temu
Najpierw Polacy walczą o wolność a gdy ją uzyskają, to robią wszystko, by ja stracić. Jak? Niszcząc siebie nawzajem. Tak nie postępuje żaden naród w świecie.
ricardo
4 miesiące temu
nie dośc że nasze Polaków ssp .robią z nas żebraków .to niektórzy się z tego cieszą nie wiem poco im zyski 500\700 % zyski max 10 % a zapomniałem nowa kasta oligarchów powstaje
wiki
4 miesiące temu
Brawo Prawica. Za donosicieli z totalnej opozycji spółki były bliskie krachu.
Asas
4 miesiące temu
Myślałem że więcej Polaków jest mądrych ale się przeliczyłem ,większość sprzeda się za parę srebrników a później trzy razy to oddaje by znów im Pany dali ich kasę i tak na okrągło
Qwerty
4 miesiące temu
Ale Polacy są szczęśliwi wiedząc że przepłacają za paliwo i energię by Orlen ,JSW pgg i inni mieli zyski by mieli co dzielić swoim ,jedni na wojnie się bogacą na plecach Polaków,i to ma być ok?
...
Następna strona