Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

GPW: Banki mocno w dół po komunikacie KNF o domiarze kapitałowym

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesji na rynku akcji.

GPW: Banki mocno w dół po komunikacie KNF o domiarze kapitałowym
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)
bEDkwAwR

WIG20 skończył dzień na poziomie nieznacznie tylko niższym niż w poniedziałek. Spadł o 0,1 proc. Wtorek był bardzo zły dla akcji banków. Głównym powodem jest komunikat od KNF o domiarze kapitałowym dla banków zaangażowanych w kredyty walutowe. Większy spadek - 0,7 proc. - odnotował indeks średnich spółek mWIG40. Tu powodem jest wyprzedaż akcji, które niedawno opuściły WIG20 przez inwestorów indeksowych.

Do czasu zakończenia procedury związanej z nałożeniem na banki istotnie zaangażowane w kredyty walutowe indywidualnych domiarów kapitałowych, co nastąpi do końca 2015 r., banki te otrzymają w kwietniu 2015 r. indywidualne zalecenia nadzorcze w sprawie niewypłacania dywidendy z zysku za 2014 r.

Informacja może oznaczać, że dywidenda PKO BP, dość silnie zaangażowanego w mieszkaniowe kredyty walutowe, będzie niższa niż wcześniej przewidywano. W ubiegłym roku do akcjonariuszy banku trafiło 938 mln zł, rok wcześniej 2,25 mld zł. Zysk 2014 r. był zbliżony do tego z poprzedniego roku.

bEDkwAwT

KNF w kwietniu prześle do banków istotnie zaangażowanych w kredyty walutowe zalecenia w sprawie niewypłacania dywidendy z zysku za 2014 rok - podała komisja w komunikacie.

Akcjonariusze banku zareagowali na te wieści bardzo nerwowo. Przez chwilę przed 16:00 akcje spadały ponad 2 proc., by zakończyć sesję 1,6 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia.

Bardzo wysokie obroty na PKO BP osiągnęły wartość prawie 130 mln zł i stanowiły aż 23 proc. całkowitych obrotów giełdowych.

Banki generalnie straciły w trakcie dzisiejszej sesji: Pekao o 1 proc., BZ WBK 1,2 proc., mBank 1,3 proc., a Alior 1,3 proc., a Getin Noble Bank aż 5,9 proc. Indeks WIG-Banki skończył dzień na poziomie o 1,2 proc. niższym od wczorajszego.

bEDkwAwZ

Kwotowania tygodniowe WIG-Banki

Wśród najbardziej aktywnych spółek, oprócz PKO BP były jeszcze PKN Orlen (+0,9 proc.), PZU (+0,9 proc.) i KGHM (-0,1 proc.).

Indeks średnich spółek tracił dzisiaj bardziej, niż wskaźnik blue chipów. mWIG40 na koniec dnia był o 0,7 proc. niżej niż w poniedziałek, głównie przez słabe notowania spadkowiczów z WIG20 oraz banków: Getin Noble (-5,9 proc.), Lotos (-0,6 proc.), JSW (-2,8 proc.) i Kernela (-5,8 proc.).

Kwotowania dzienne mWIG40

bEDkwAxa

Bardzo dobrze kończyły wtorek największe parkiety europejskie. Niemiecki DAX zyskał 0,9 proc., CAC40 0,7 proc., a FTSEMIB 1,2 proc. Spadła giełda w Londynie - FTSE -0,2 proc., po raz kolejny dowodząc, że bliżej jej do giełd w USA - które zniżkują: DJIA i S&P 500 o 0,2 proc. - niż europejskich.

**

GPW: Korekta pięciu dni wzrostów na WIG20**

bEDkwAxb

Po pięciu dniach wzrostowych na WIG20 przyszedł czas na korektę. Trzeba przyznać, że ostrożną. Indeks o 15:00 traci tylko 0,15 proc. i to głównie za sprawą największych banków.

Jacek Frączyk, 24 marca 15:30

Ostatnie dwie godziny notowań rozpoczęły się bez narysowania wyraźnego trendu na końcówkę sesji. Od pięciu godzin mamy właściwie to samo, czyli badanie się popytu z podażą a indeksy praktycznie się nie zmieniają.

WIG20 spada o 0,15 proc., a najbardziej na czerwoną stronę sprowadzają indeks PKO BP (-0,7 proc.) i Pekao (-0,9 proc.). Najbardziej aktywne akcje to PKN Orlen (-0,2 proc.) oraz PKO BP i PZU (+0,4 proc.), na których dokonano łącznie 32 proc. obrotu całego rynku - odpowiednio 13 proc., 11 proc. i 7 proc.

bEDkwAxc

Kwotowania dzienne WIG20

Po poniedziałkowych zmianach w WIG20 widać przegrupowanie w portfelach inwestorów indeksowych. Rosną więc debiutanci w indeksie, czyli Energa (+1,9 proc.), Cyfrowy Polsat (+0,6 proc.) i Enea (+1,4 proc.), a tracą spadkowicze: JSW (-2,2 proc.), Lotos (-1,0 proc.) i Kernel (-3,3 proc.).

Interesujący jest spadek akcji Global City Holdings (-2,4 proc.), operatora sieci kin Cinema City. Główni akcjonariusze chcą wycofać akcje z warszawskiej giełdy, czemu przeciwne są OFE, które mogą na tym stracić. Pytanie, czy dzisiejszy spadek oznacza, że swoich praw nie będą bronić na walnym zgromadzeniu, ale próbują się wyzbyć swoich pakietów?

Nieznacznie spada KGHM (-0,2 proc.) po słabszym wstępnym odczycie PMI dla przemysłu Chin. Cena miedzi zareagowała jednak na ten wskaźnik tylko nieznacznie (-0,1 proc.), co tłumaczyć można ubiegłotygodniowymi informacjami o niskich zapasach surowca.

Dane o inflacji w USA powstrzymują wzrosty

Dzisiejsze dane o cenach konsumpcyjnych w USA były jednym z głównych czynników, które mogły hamować wzrosty na giełdach podczas dodruku euro przez EBC. Wyższe oczekiwania inflacyjne mogą być ważnym powodem do przyśpieszenia podwyżki stóp procentowych Fed, a to powinno odciągnąć kapitał z rozgrzanych obecnie do czerwoności rynków akcji.

Prognozowano deflację 0,1 proc., a okazało się, że ceny się nie zmieniły. Pytanie jak zinterpretują to rynki, przy świadomości, że ceny mocno zbijają przecież dużo tańsze niż przed rokiem paliwa. W piątek podczas wystąpienia szefowej Fed Janet Yellen możemy dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Wall Street zareagowało lekkimi spadkami. Po otwarciu sesji Dow Jones Industrial spadał o 0,1 proc., S&P 500 o 0,2 proc. , a technologiczny Nasdaq o 0,13 proc.

Notowania dwudniowe Wall Street

Inaczej wyglądają giełdy europejskie. Niemiecki DAX rośnie o 0,3 proc., francuski CAC40 zyskuje 0,4 proc., brytyjski FTSE 100 +0,2 proc., a włoski FTSE MIB +1,1 proc. Wywoływany interwencją EBC spadek rentowności obligacji rządowych działa wzrostowo na rynki Europy od dwóch tygodni. Dodatkowo pozytywne nastroje potwierdziły PMI dla przemysłu Niemiec - 52,4 pkt. (oczekiwano 51,5 pkt.) oraz coraz korzystniejsza atmosfera wokół długu Grecji.

#

W Europie niewielkie wzrosty. Linie lotnicze tracą

Warszawska giełda nadal notuje straty. WIG20 po czterech godzinach sesji tracił 0,2 procent. Wśród dużych spółek liderem wzrostów jest Energa i Enea, które od poniedziałku znajdują się w gronie blue chipów.

Przemysław Ławrowski, 24 marca 15:03

Na niewielkim minusie jest KGHM, który po wypowiedzi wiceministra skarbu wypłaci prawdopodobnie 4 złote dywidendy na akcje. Z kolei w przypadku bankuPKO BP pojawiła się informacja na temat planowanego wprowadzenia zabezpieczeń biometrycznych. Ponad pół procent tracą indeksy małych i średnich spółek.

Notowania indeksów z GPW podczas wtorkowej sesji

Na giełdach Europy widać niewielkie wzrosty. Główny temat, czyli porozumienie państw strefy euro z Grecją w sprawie pomocy finansowej, ma nastąpić do końca tego tygodnia. Ateny oświadczyły, że pakiet reform zaprezentują do poniedziałku 30 marca.

Na giełdzie we Frankfurcie nad Menem tracą ponad 2 procent akcje Lufthansy. W chwili pojawienia się informacji o katastrofie samolotu Airbus, akcje spółki spadały o ponad 5 procent. Również walory producenta samolotów traciły.

Za nami dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące inflacji konsumenckiej. W lutym ceny spadły o 0,1 procent rok do roku. Miesiąc do miesiąca poszły one w górę o 0,2 procent. Dane te są ważne dla rynku ze względu na kolejne decyzje Fed. Brak presji inflacyjnej wpłynie pozytywnie na rynek akcji, gdyż oddali się perspektywa podwyższani stóp procentowych.

GPW walczy o utrzymanie wzrostów po danych GUS

Przemysław Ławrowski, godz. 11:00

GPW odreagowuje ostatnie wzrosty. Sytuacja poprawiła się po publikacji danych z polskiej gospodarki. W Europie cały czas obecne są obawy o stan finansów Grecji. Poznaliśmy także wstępne odczyty indeksów PMI.

Rano opublikowano najnowsze dane GUS. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12 procent. Tyle samo prognozowali analitycy rynkowi i resort pracy. Dane są optymistyczne dla polskiej gospodarki ze względu na fakt, że bezrobocie jest o prawie 2 punkty procentowe niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Polska giełda traci, po prawie 2 godzinach notowań, 0,1 procent. To lepszy wynik niż obserwowaliśmy jeszcze rano. O około 0,5 procent spada mWIG40. Około 3 procent traci dziś Getin Noble Bank po publikacji wyników za 2014 rok. W ostatnich trzech miesiącach zysk spółki spadł ze 137,2 do 14,4 mln złotych.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji

W Europie obecne są obawy o sytuację finansową Grecji. Polska jest nieco odporniejsza na ten czynnik z powodu niewielkiego powiązania gospodarczego z tym krajem, a dzisiejsze spadki wynikają z dobrej kondycji GPW podczas ostatniej sesji.

DAX rośnie minimalnie mimo dobrych wstępnych odczytów indeksów PMI dla przemysłu i usług. We Francji wzrosty są większe mimo że indeks nastrojów przedsiębiorców z sektora przemysłowego wypadł gorzej od oczekiwań.

Czy inflacja w USA powstrzyma przed wzrostami?

Jacek Frączyk, 23. marca, godz. 23:30

We wtorek inwestorzy dostaną do analizy wskaźniki, które pokażą najbliższą gospodarczą przyszłość najważniejszych państw świata. Tak zwane PMI (Purchasing Managers Index), prezentujące oczekiwania kadry kierowniczej na przyszłość, pokazują zarazem trend w gospodarce, czyli to, co wydarzy się w najbliższej perspektywie, a czego nie mogą jeszcze obejmować dane urzędów statystycznych.

W trwającym trendzie wzrostowym wskaźniki makro mogą okazać się dobrym pretekstem do kontynuowania hossy, którą zawdzięczamy dodrukowi pieniądza przez Europejski Bank Centralny i utrzymywaniu gołębiej polityki stóp procentowych amerykańskiego Fed.
Poznamy serię marcowych wstępnych wskaźników PMI dla Japonii, Chin, Francji, Niemiec i strefy euro.

Najważniejsza inflacja z USA

Najważniejszą daną, która spłynie z rynku będzie jednak inflacja konsumencka z USA. Najważniejsza dlatego, bo jest głównym czynnikiem, powstrzymującym FED przed przyśpieszeniem terminu podwyżek stóp procentowych.

Dane o zmianach amerykańskich cen konsumenckich za luty poznamy o 13:30 naszego czasu. Prognozuje się deflację 0,1 proc. r/r, analogiczną do wskazań ze stycznia. Jeśli okaże się, że ceny w lutym jednak wzrosły, reakcja rynków akcji może być spadkowa. W przypadku potwierdzenia niskiej dynamiki cen godzina 13:30 może być punktem zwrotnym do kontynuacji wzrostów.

PMI dla Chin

Chiny interesujące będą z punktu widzenia inwestorów zainteresowanych akcjami KGHM, bo notowania miedzi uzależnione są od kondycji przemysłu Państwa Środka. Prognozowany wskaźnik PMI dla przemysłu Chin - na poziomie 50,6 pkt. - wskazuje na utrzymanie wzrostu. Jego wartość opublikowana zostanie o 2:45 naszego czasu i może wesprzeć prące już od stycznia w górę notowania miedzi.

Od ostatniej środy notowania miedzi poprawiły się o 7 proc. W tym czasie akcje KGHM wzrosły o 6 proc.

Notowania tygodniowe KGHM

Niemcy z PMI i wizytą Greków

Niemiecki PMI, prognozowany na 51,5 pkt. to wskaźnik ważny dla całej polskiej gospodarki, która coraz bardziej przestawia się na eksport, kierowany głównie do zachodniego sąsiada. Wskazania koniunktury Instytutu ZEW z ubiegłego tygodnia pokazały, że oczekiwania mogą być skorygowane w dół. Pokazuje to zresztą spadek samego konsensusu prognoz dla PMI o 0,2 pkt. w ciągu paru ostatnich dni.

W przypadku Niemiec interesujące będą komunikaty, napływające z pierwszej podróży nowego premiera Grecji do Niemiec. Negatywnie na rynki może zadziałać podejmowanie tematów konfrontacyjnych, czyli np. odszkodowań dla Grecji za II wojnę światową. Przyjęcie przez Grecję konstruktywnej polityki oddali zagrożenie dla wspólnej waluty, ale nowo wybrane władze prezentują cały czas nie liczącą się z realiami gospodarczymi retorykę z kampanii wyborczej.

Z Polski tylko bezrobocie

Z polskich danych, GUS we wtorek poda o godz. 10:00 stopę bezrobocia. Prognozowane jest utrzymanie jej na poziomie 12 proc. i przy publikowanych wcześniej wskaźnikach zatrudnienia (1,2 proc. wzrostu r/r) dane nie powinny być zaskakujące.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEDkwAxu
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)