Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

GPW stopniowo wyczerpuje spadkowy potencjał

0
Podziel się:

W optymistycznym scenariuszu indeks WIG20 mógłby odreagować nawet w rejon kolejnego oporu znajdującego się na poziomie 2.450 pkt.

GPW stopniowo wyczerpuje spadkowy potencjał
bEKJXEcB

Początek tygodnia na warszawskim parkiecie przyniósł skuteczną próbę uspokojenia nastrojów. Krajowy rynek akcji stara się wykazać bierność wobec niespokojnej koniunktury na rynkach rozwiniętych. Kluczowe czynniki ryzyka nadal jednak powstrzymują popyt przed zdecydowanymi działaniami. Dzisiaj po zakończeniu naszej sesji poznamy aktualne stanowisko amerykańskiej Rezerwy Federalnej wobec przyszłej projekcji stóp procentowych. Odroczenie w czasie podwyżki kosztu pieniądza powinno sprzyjać globalnemu rynkowi akcji.

Umocnienie indeksu WIG20, które obserwujemy od początku tygodnia niesie za sobą szansę kontynuacji krótkoterminowego odreagowania w górę z potencjalnym zasięgiem w rejon 2.400 pkt. Pierwszym pozytywnym sygnałem byłoby przełamanie przez indeks WIG20 stromej linii trendu spadkowego znajdującej się 2.370 pkt. Wiele zależeć będzie od wrażenia, które pozostawi po sobie FED po dzisiejszym posiedzeniu.

W optymistycznym scenariuszu indeks WIG20 mógłby odreagować nawet w rejon kolejnego oporu znajdującego się na poziomie 2.450 pkt. co równocześnie oznaczałoby powrót do obowiązującego od początku roku trendu wzrostowego. Z kolei kapitulacja pod oporem na poziomie 2.420 pkt. przedłuży okres słabej koniunktury na warszawskim parkiecie.

bEKJXEcD

Ważne decyzje na rynku małych spółek

W pełni zrealizował się spadkowy potencjał indeksu sWIG80. Dwufazowa korekta podczas, której inwestorzy realizowali zyski z 5-cio miesięcznej wzrostowej fali, sprowadziła indeks małych spółek w rejon poziomu 13,3 tys. pkt. W tym miejscu korekta ma szanse się zakończyć, tym bardziej, że rynek wykazuje sygnały silnego wyprzedania.

Wczoraj w drugiej połowie dnia widoczne były pierwsze próby wyhamowania dotychczasowego tempa spadkowej korekty. Na wykresie świecowym indeksu sWIG80 powstał czarny korpus z nieśmiałym dolnym cieniem. W drugiej połowie tego tygodnia jest spora szansa na poprawę nastrojów w segmencie najmniejszych spółek GPW. Zadaniem kupujących jest niedopuszczenie do pogłębienia wczorajszego dołka. Scenariusz dalszego obsuwania sWIG80 na niższe poziomy, aż do dolnego ograniczenia średnioterminowego kanału wzrostowego (13,0 tys. pkt.) oznaczał będzie, iż okres realizacji zysków przedłuży się na miesiące wakacyjne i na wykresie sWIG80 powstanie bardziej złożona struktura cenowa.

Giełdy na Wall Street bez wyraźnego kierunku

bEKJXEcJ

Przedłuża się okres męczącej konsolidacji indeksów opisujących koniunkturę na amerykańskim rynku akcji. Jednak sytuacja ta ma szansę zmienić się już w dniu dzisiejszym. FED w godzinach wieczornych naszego czasu przedstawi stanowisko wobec aktualnej koniunktury w amerykańskiej gospodarce oraz swoją projekcję cyklu podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy liczą, iż Rezerwa pierwsze decyzje podejmie dopiero po okresie wakacyjnym.

Bardzo wysoka stopa dywidendy

ZWZ K2 Internet uchwaliło przeznaczenie 2,485 mln zł na dywidendę, czyli 1 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

W 2014 r. spółka wypracowała 4,8 mln zł zysku netto w porównaniu do straty na poziomie 1,17 mln zł w roku poprzednim. Szczególnie pozytywnie K2 Internet zaprezentował się w drugiej połowie 2014 r., kiedy to wyraźnie wzrosła rentowność prowadzonego biznesu. Uchwalona przez zarząd dywidenda na poziomie 1 zł na akcję oznacza bardzo wysoką ok. 9 proc. stopę dywidendy. Dzień dywidendy to 7 lipca br. Czynnik ten powinien teraz pozytywnie równoważyć rozczarowanie inwestorów, które miało miejsce po zaskakująco słabym rozpoczęciu 2015 r. W I kw. br. spółka odnotowała bowiem stratę na poziomie netto wynoszącą 1,2 mln zł. Na wykresie K2 Internet pojawiła się szansa na zakończenie obowiązującej od wielu miesięcy tendencji bocznej.

bEKJXEcK

Skuteczna realizacja strategii rozwoju

PKP Cargo i chińskie Zhengzhou International Hub utworzą spółkę joint venture, która zajmie się kolejowym transportem kontenerów między środkowymi Chinami a Europą. W efekcie liczba pociągów z Chin do Europy współobsługiwanych przez PKP Cargo może wzrosnąć do 300 rocznie - podała spółka w komunikacie.

Od kilku kwartałów spółka zmaga się ze spadkiem wartości przychodów ze sprzedaży. Równocześnie zarząd przeprowadza optymalizację w zakresie ponoszonych kosztów. Dzięki zapowiadanemu utworzeniu joint venture z chińską spółką, zarząd PKP Cargo otworzy nowe możliwości wymiany handlowej z Chinami. Jest to równocześnie następny krok w realizacji strategii międzynarodowej ekspansji PKP Cargo. Jest to bardzo dobra informacja dla spółki. Dodatkowo warto wspomnieć, iż zarząd zapowiada kolejne przejęcia. Spółka stara się o zakup udziałów w należącym do KGHMu Pol-Miedź Transie, Porcie Gdańskim Eksploatacja oraz w firmach zajmujących się transportem wyrobów rafineryjnych i petrochemicznych. Celem są również mniejsze podmioty w Niemczech i pozyskiwanie kontraktów na tamtejszym rynku.

bEKJXEde
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)