Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW: WIG20 bez wzrostowej sesji. Akcje JSW nurkują

0
Podziel się:

O najważniejszych wydarzeniach tygodnia na rynkach, przeczytasz w komentarzu Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Dane z amerykańskiego rynku pracy nie zachęciły inwestorów do kupowania akcji. WIG20 notowania zamknął pod kreską i tym samym ani jednej sesji w tym tygodniu nie zakończył na plusie. Z najważniejszych wydarzeń warto odnotować posiedzenia banków centralnych, lepsze od prognoz wyniki finansowe notowanych na GPW banków oraz załamanie kursu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wydarzeniem ostatniej sesji tego tygodnia była publikacja najnowszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Pozytywnie zaskoczyła stopa bezrobocia, rozczarowały natomiast dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Pierwsza reakcja była umiarkowanie pozytywna, później nieco aktywniej do gry włączyli się sprzedający.

Po chwilowym odbiciu, do wcześniejszych spadków powrócił rodzimy WIG20, który ostatecznie dzisiejsze notowania kończył z 0,74-procentową stratą. To piąty dzień w tym tygodniu, który wskaźnik blue chipów zamykał na minusie. Nieco lepiej w piątek radziły sobie indeksy grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz, jak przebiegała piątkowa sesja na GPW

Poza najnowszymi wiadomościami z amerykańskiego rynku pracy, kluczowymi punktami programu dla inwestorów w tym tygodniu były posiedzenia banków centralnych. Globalnie, kluczowa była konferencja szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi'ego. Lokalnie, w centrum zainteresowania było listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Europejski Bank Centralny specjalnie nie zaskoczył. Stopy procentowe w strefie euro pozostały na dotychczasowym poziomie, a słowa sugerujące, że EBC może podjąć dodatkowe działania, aby ratować sytuację w Eurolandzie wniosły niewiele nowego. Choć informacja o pracach nad przygotowaniem dalszych działań, w razie pogorszenia sytuacji, jest dla rynków korzystna, to i tym razem inwestorzy nie mogli liczyć na konkrety.

Znacznie więcej emocji wzbudziły informacje, które napłynęły po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Większość rynkowych ekspertów oczekiwała cięcia stóp procentowych w Polsce o 25 punktów bazowych. Tymczasem - po obniżce stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych w październiku - w listopadzie RPP pozostawiła je na dotychczasowym poziomie. Główna stopa w dalszym ciągu wynosi więc równe 2 procent.

Sprawdź, jak w tym tygodniu radziły sobie kluczowe indeksy GPW

Jedynym ważnym odczytem dotyczącym krajowej gospodarki, który poznaliśmy w tym tygodniu, był PMI dla polskiego przemysłu. Październikowe wskazanie indeksu na poziomie 51,2 pkt to znacznie lepszy wynik niż miesiąc wcześniej (49,5 pkt), ale także dużo powyżej rynkowych szacunków (49,9 pkt). To również rezultat wyraźnie powyżej granicznej linii 50 punktów, oddzielającej ożywienie od recesji w sektorze.

Znacznie więcej działo się w przypadku samych spółek. Tutaj w centrum zainteresowania były przede wszystkim publikowane przez nie wyniki finansowe za trzeci tegoroczny kwartał. Najliczniej reprezentowaną grupą był w tym kontekście sektor bankowy. Swoimi raportami pochwaliły się między innymi BZ WBK, ING, Bank Handlowy, Alior Bank, czy też giełdowy gigant - PKO BP. Wszystkie wymienione spółki - w mniejszym lub większym stopniu - przebiły wcześniejsze
prognozy analityków.

Z innych ważnych wiadomości ze spółek warto odnotować rezygnację z emisji euroobligacji przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Powodem miała być trudna sytuacja na rynku. Inwestorzy wycenili tę wiadomość przeceniając w poniedziałek akcje JSW o ponad 6 procent. Dziś natomiast dowiedzieliśmy się, że spółka _ opuszcza _ prestiżowy indeks MSCI Poland. Akcje JSW tym razem zanurkowały o niemal 10 procent. W skali całego tygodnia kurs zjechał o niespełna 20 procent i tym samym wyznaczył nowe historyczne minimum.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

DZISIEJSZA SESJA DANE Z USA JAK INDEKSY

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)