Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Emocjonująca przedświąteczna sesja

0
Podziel się:

Ostatnia sesja przed świętami zapewniła inwestorom sporo wrażeń. Ci, którzy w tym tygodniu wybrali największe spółki mogą jednak być zadowoleni. W trakcie trzech dni WIG20 zyskał ponad 2 procent.

GPW: Emocjonująca przedświąteczna sesja

Paweł Zawadzki, godz. 16:50

Podczas dzisiejszej sesji kilkukrotnie zmieniał się kierunek, w którym podążał najważniejszy na warszawskim parkiecie indeks. Notowania, pod wpływem dobrej sesji na Wall Street, WIG20 rozpoczął 0,3-proc. wzrostem. Następnie w ciągu kilkudziesięciu minut znalazł się 0,5 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. Chęć do zakupów zwiększyły lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie, dzięki którym indeks kolejny raz znalazł się nad kreską. Informacja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez ostatni raz obradującą w tym samym składzie Radę Polityki Pieniężnej nie
zmieniła sytuacji na rynku.

Ostatnie istotne informacje napłynęły z gospodarki amerykańskiej. O 16:00 okazało się, że sprzedaż domów na rynku pierwotnym nie jest tak dobra na rynku wtórnym. W listopadzie liczba sprzedanych nowych domów wyniosła 355 tysięcy. Jest ona o ponad 11 procent niższa niż w październiku (400 tys.) oraz prawie 20 proc. niższa niż prognozowali analitycy (440 tys.).

Gorsze od oczekiwań dane spowodowały, że S&P500 momentalnie _ odskoczył _ od wyrysowanego w początkowej fazie sesji szczytu i aktualnie oscyluje w okolicach wczorajszego zamknięcia. Informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości wpłynęły również na WIG20, który lekko osunął się po publikacji danych, jednak część spadku odrobił w ostatnich minutach sesji. Ostatecznie notowania zakończył 0,26 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia.

Najwięcej powodów do zadowolenia mogą mieć akcjonariusze PKN Orlen oraz GTC, których akcje wzrosły dziś o 3,3 i 2,3 procent. Nie poradziły dziś sobie walory Telekomunikacji Polskiej oraz PBG, które straciły dziś 1,4 i 0,9 procent. Zgodnie z zawartym dziś z Netią porozumieniem TP SA ustabilizuje stawki hurtowe. Spółka poinformowała również o umowach na budowę i wynajem nowej siedziby grupy TP.

Ten tydzień nieco mniej łaskawy okazał się dla inwestorów, którzy wybrali średnie i małe spółki. Indeksy mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio 0,05 i 0,93 procent. Jednak właśnie z małych i średnich spółek napłynęły najciekawsze w tym tygodniu informacje. Canon ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Optopolu, a Amica zawarła z Samsungiem przedwstępną umowę sprzedaży dwóch linii produkcyjnych.

GPW: Sprzedaż detaliczna podciągnęła WIG20

Paweł Zawadzki, godz. 12:30

Zgodna z oczekiwaniami analityków stopa bezrobocia oraz lepsze od prognoz dane dotyczące sprzedaży detalicznej w listopadzie spowodowały, że WIG20 odrobił straty z początkowej części sesji.

Indeks największych spółek notowanych na GPW w Warszawie znajduje się aktualnie nieco powyżej wczorajszego zamknięcia. Znacznie gorzej radzą sobie mWIG40 i sWIG80, które tracą w granicach 0,9 procent. Zachowanie polskich indeksów odbiega od sytuacji na głównych europejskich parkietach, które otworzyły się wzrostami i utrzymują się na ponad 0,5-procentowych plusach. Najbardziej zyskuje brytyjski FTSE100, którego kurs znajduje się ponad 0,8 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia

Wśród największych spółek najlepiej radzą sobie PKN Orlen oraz GTC. Ich akcje drożeją o 2,3 i 1,3 procent. Powodów do zadowolenia nie mają natomiast posiadacze akcji TVN oraz PGNiG, które tracą odpowiednio 1,6 i 1 procent.

GPW: Początek na plusie i po chwili kolejne spadki

Łukasz Pałka, godz. 9.50

WIG20 rozpoczął notowania ze zwyżką +0,31 proc., a WIG +0,14 proc. Po niecałej godzinie notowań indeksy są już jednak na minusach.

Zgodnie z przewidywaniami ostatnia przed świętami sesja nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Bykom chęci do podciągnięcia indeksów zabrakło już po kilku minutach od rozpoczęcia handlu.

Wśród blue chipów liderem w pierwszej godzinie sesji jest Asseco, który zyskuje niedużo bo jedynie 0,6 proc. Na minimalnych plusach są również TPSA i KGHM. Tracą za to banki. Na minusach są PKO BP, BZ WBK i Getin.

Paweł Zawadzki, godz. 6.00

Wzrosty na Wall Street spowodowane znakomitymi informacjami z amerykańskiego rynku nieruchomości mogą przełożyć się na udany początek sesji na warszawskim parkiecie.

Ponad 7-procentowy wzrost liczby sprzedanych domów na rynku wtórnym w listopadzie pchnął w górę amerykańskie indeksy. Indeksy S&P500 oraz Nasdaq wyrysowały nowe szczyty, więc szansa na kontynuowanie wzrostów w USA może pociągnąć w górę giełdy w Europie. Niepokoić może natomiast fakt, że odrobinę bez echa przeszła informacja o znacznie gorszym od oczekiwań amerykańskim PKB w trzecim kwartale.

Spośród dużych spółek ciekawie wciąż wygląda TVN, który po przebiciu lokalnego oporu konsekwentnie podąża w kierunku przedziału 15,50-16,00 złotych. Warto przyjrzeć się również Cersanitowi, który po rekomendacji Citigroup również przebił istotny opór i istnieje duża szansa, że niedługo _ zmierzy się _ z ceną docelową ustaloną przez analityków na poziomie 17,30 złotych.

Podczas ostatniej sesji na warszawskim parkiecie emocji zabraknąć nie powinno. Już o 10:00 opublikowane zostaną informacje o listopadowej stopie bezrobocia i sprzedaży detalicznej w Polsce. Kolejne dane napłyną o 14:30 zza oceanu. Poznamy wówczas dynamikę dochodów i wydatków Amerykanów. O 15 powinien pojawić się komunikat po ostatnim w tym roku posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Jest to również ostanie spotkanie w aktualnym składzie. Każda decyzja, inna niż pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, będzie sporym zaskoczeniem.

O 16:00 inwestorzy znów będą spoglądać w kierunku Stanów Zjednoczonych w oczekiwaniu na dane dotyczące sprzedaży nowych domów. Jeśli będą one znacznie odbiegać od oczekiwań, to możemy mieć do czynienia z bardzo emocjonującym zakończeniem ostatniej w tym tygodniu sesji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)