Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Gracze nieco słabsi pod koniec sesji

0
Podziel się:

Indeks największych spółek zyskując ponad 0,3 procent odrabia wczorajsze straty. Tym samym radzi sobie lepiej niż najważniejsze giełdy Starego Kontynentu.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.40

Otwarcie notowań na nowojorskim parkiecie nie dało impulsu do dalszych wzrostów na GPW. WIG20 zakończył dzień na niewielkim plusie.

Pierwsza część handlu na Wall Street upływa pod znakiem niewielkich spadków. Inwestorzy w USA poznali dziś dane o zamówieniach w przemyśle, które nie zachwyciły, bo odczyt był nieco słabszy od prognoz analityków. W Europie zawiodły dziś z kolei informacje o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Słowem, chociaż GPW na tle innych rynków była dziś mocna, to zabrakło impulsów do bardziej zdecydowanych wzrostów.

Blue chipem, który zyskiwał dziś najwięcej, przez cały dzień był Getin Bank. W ciągu sesji wzrost sięgał nawet 5 procent, ale handel spółka zakończyła z 3-procentowym zyskiem. Dobrze spisywały się także papiery spółki budowlanej PBG.

GPW: Spora niepewność na rynku

Łukasz Pałka, godz. 15.40

Sesja na nowojorskiej giełdzie rozpoczęła się od niewielkich spadków głównych indeksów. Również w Europie sprzedający akcje mają dziś przewagę. Na GPW wciąż wzrosty, choć bardzo niepewne.

Notowania na Wall Street ruszyły w okolicach wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy nie poznają dziś istotnych danych z amerykańskiej gospodarki, które mogłyby mieć bardzo istotny wpływ na zachowanie rynku. W Europie nastroje mogły nieco popsuć świeże dane o sprzedaży detalicznej, która spada i to do tego szybciej niż prognozowali analitycy.

W Polsce wśród spółek notowanych w WIG20 wciąż najlepiej spisuje się dziś Getin, który zyskuje ponad 3,5 procent. W czołówce notowań także PBG.

GPW: Inwestorzy chętniej kupują akcje

Łukasz Pałka, godz. 13.25

Sesja na GPW upływa dzisiaj pod znakiem wzrostów głównego indeksu. Chociaż skok jest skromny, to jednak warszawska giełda jest dziś najmocniejsza w Europie.

Mocny, aż 5-procentowy wzrost odnotowuje dzisiaj Getin Bank. To efekt dobrej rekomendacji od JP Morgan, który wycenia jego akcje na 17,4 złotego. Inwestorzy chętnie kupują też akcje PBG, które zyskują ponad 3 procent.

Na giełdach europejskich przeważają dzisiaj niewielkie spadki. Wyjątkiem są Wielka Brytania i Niemcy, gdzie główne indeksy symbolicznie zyskują po 0,1-0,2 procent.

GPW: WIG20 w europejskiej czołówce. Odbija od 2800 pkt

Paweł Zawadzki, godz. 9.33

Gorzej niż WIG20 wypadają indeksy spółek średnich i małych. mWIG40 traci ponad 0,2, a sWIG80 około 0,4 procent.

Niewielkie spadki odnotowują obecnie także najważniejsze indeksy europejskie. Brytyjski FTSE, niemiecki DAX i francuski CAC tracą od 0,1 do 0,3 procent

Giełdowym notowaniom nie sprzyjają lekko zniżkujące kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy. Inwestorzy będą dokładnie się im przyglądać, ponieważ po mocnych ubiegłotygodniowych wzrostach za Oceanem, znacznie wzrosło ryzyko przynajmniej krótkoterminowej korekty.

Do kupowania akcji nie zachęcają też wiadomości z Chin. Po pierwsze - agencja Moody's sygnalizuje, że zadłużenie samorządów może być sporo wyższe niż pokazują statystyki. Po drugie - wysoka inflacja sprawia, że coraz głośniej mówi się o podwyżce stóp procentowych w Państwie Środka.

Wśród największych spółek mocnej przecenie ulega jedynie Kernel. Akcje rolniczej spółki z Ukrainy tanieją o około 2 procent. Powody do zadowolenia swoim akcjonariuszom dają natomiast GTC i Asseco Poland. Ich papiery drożeją o odpowiednio 1,3 i 1,8 procent.

Do handlu ruszają Amerykanie. GPW czeka na debiut JSW

Paweł Zawadzki, godzina 6:09

Czy po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu na Wall Street inwestorzy wciąż mają chęci do kupowania akcji? Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie istotna w kontekście niewielkiej odległości WIG20 od poziomu 2800 pkt i jutrzejszego debiutu JSW.

Wczoraj za Oceanem nie handlowano. Amerykańscy inwestorzy obchodzili bowiem Dzień Niepodległości. Dziś rozpoczynają skrócony, czterodniowy tydzień. To rodzi nadzieję, że po dniu marazmu, z obrotami ledwie przekraczającymi 500 mln złotych, handlujący na warszawskim parkiecie będą bardziej skłonni do podejmowania działań.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t148876.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/wall;street;rosnie;piaty;dzien;z;rzedu,205,0,864717.html) Wall Street rośnie piąty dzień z rzędu
Pozostaje jeszcze pytanie czy Wall Street będzie w stanie zachęcić do kupowania akcji w Warszawie. Ubiegły tydzień był w jej wykonaniu najlepszym od około dwóch lat, a główne indeksy notując pięć z rzędu sesji zakończonych na plusie zyskały od ponad 5 (DJIA, S&P500) do ponad 6 procent (Nasdaq).

Po takiej tendencji przewaga chętnych do kupowania akcji na Wall Street jest niezaprzeczalna. Naturalną koleją rzeczy staje się jednak możliwa chęć do choćby krótkoterminowego odreagowania i realizacji zysków.

Szczególnie, że główne indeksy bardzo szybko zbliżyły się w okolice swoich szczytów, które mogą teraz pełnić rolę oporów. W przypadku S&P500 kupujących może powstrzymywać obszar 1350-1365 pkt, w przypadku DJIA - 12.600-12.800 punktów.

W odmiennej sytuacji znajduje się obecnie WIG20, który w ubiegłym tygodniu zdecydowanie _ odstawał _ od większości zachodnich giełd, a wczorajsze notowania zakończył ponownie minimalnie powyżej ważnego wsparcia w okolicach 2800 punktów.

Wczorajszy spadek WIG20 to głównie efekt połączenia płytkiego rynku i przewagi sprzedających na fixingu. Z racji tego, że zawdzięczamy go nagłej i mocnej przecenie akcji trzech spółek - PKO BP, Pekao SA i PKN Orlen - jego wymowa jest mocno ograniczona. Całkiem prawdopodobne jest zatem, że przynajmniej w początkowych minutach sesji indeks największych spółek odbije się od kluczowego obecnie wsparcia.

Z ważnych danych z gospodarki poznamy ze strefy euro - koniunkturę w usługach oraz sprzedaż detaliczną, a ze Stanów Zjednoczonych zamówienia w przemyśle. Dziś także rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy w środę, jednak najprawdopodobniej tym razem RPP nie zdecyduje się na ich podwyżkę.

Przed ekranami monitorów już dziś z pewnością zasiądzie większa liczba inwestorów niż zazwyczaj. Będą oni przyglądać się rynkowi, czekając na jutrzejszy debiut na GPW Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na akcje JSW zapisało się bowiem 168 tysięcy osób. Dobra cena zaproponowana przez resort skarbu daje spore szanse na wzrostowe otwarcie, a skala wzrostu już na debiutanckiej sesji może sięgnąć nawet 8-10 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)