Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Imponujący początek, słaba końcówka

0
Podziel się:

Końcówka ostatniej w tym tygodniu sesji pokazała, że inwestorzy boją się kupować akcje. Choć tydzień zakończyliśmy powyżej zamknięcia z ubiegłego piątku to ostatnie dwie sesje nie wróżą kupującym najlepiej.

GPW: Imponujący początek, słaba końcówka

*Tak w jednym zdaniu można podsumować to, co działo się w tym tygodniu. W centrum uwagi wciąż była sprawa zadłużonej Grecji, długów innych państw strefy euro oraz ewentualnej pomocy. Pozytywnym akcentem była natomiast największa w historii GPW oferta publiczna - debiut PZU. *

Końcówka ostatniej w tym tygodniu sesji pokazała, żeinwestorzy boją się kupować akcje. Mimo całkiem niezłych danych zza oceanu, które były lepsze od oczekiwań analityków lub w najgorszym wypadku niemal z nimi zgodne, do zakończenia notowań na większości parkietów wyraźna była zdecydowana przewaga sprzedających.

Wskaźnik największych notowanych na GPW spółek wystartował pod kreską i tak też notowania zakończył. Choć przez całą sesję oscylował w okolicach 1 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia, to spadki w początkowej fazie notowań na Wall Street pociągnęły go wyraźnie w dół, przez co finiszował na poziomie dziennego minimum, tracąc 2,8 procent.

Zdecydowanie lepiej wypadły małe i średnie spółki. Te z racji tego, że wolniej reagują na dynamiczne zmiany kursów na rynkach światowych zostały dziś przecenione o _ jedyne _ 0,7 procent.

W skali całego tygodnia WIG20 odrobił tylko jedną czwartą strat z pierwszego w maju tygodnia, kiedy stracił ponad 8 procent. Czwartkowo-piątkowe spadki pokazały, że inwestorzy wciąż są pełni obaw o przyszłość światowej gospodarki.

Jednak kolejne dni nie były już tak emocjonujące i z całą pewnością nie należały do kupujących. Mimo w miarę udanej środowej sesji inwestorom nie udało się pokonać poziomu 2,5 tys. punktów, co oznacza, że ta najsilniejsza obecnie bariera na drodze do kolejnych szczytów nie została pokonana.

W ostatnich dniach znów powróciła sprawa problemów z zadłużeniem w strefie euro. Tym razem nie dotyczyła nie samych długów, a efektów walki z nim. Po tym jak Hiszpania i Portugalia zapowiedziały wprowadzenie programów oszczędnościowych mających na celu ograniczenie deficytu inwestorzy zaczęli obawiać się o to, czy nie ograniczą one ich wzrostu gospodarczego.

Wydarzeniem tego tygodnia i zapewne również miesiąca był udany debiut PZU. Największy polski ubezpieczyciel w środę zadebiutował na GPW i już podczas pierwszej sesji dał inwestorom zarobić kilkanaście procent. Olbrzymia wartość handlu akcjami PZU sprawiła, że w środę został pobity rekord obrotów na całej giełdzie. Spółka po zakończeniu dzisiejszych notowań, w trybie nadzwyczajnym, zostanie dopisana do indeksu WIG20. Wypchnie z niego papiery Cersanitu.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)