Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
08.04.2010 16:50

GPW: Inwestorzy pozbywają się akcji blue chipów

Pogorszenie się nastrojów na giełdach światowych przełożyło się na drugi dzień spadków na rodzimym parkiecie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szczególnie dotyczy to największych spółek, których indeks zakończył dzień ponad 1,5 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. Nieco lepiej poradziły sobie średnie firmy i małe firmy, których indeksy spadły odpowiednio - 1,26 i 0,66 procent.


Drugi dzień z rzędu spadków w Warszawie jest pokłosiem pogorszenia się nastrojów na giełdach światowych. Na minusach zakończyły dzień rynki azjatyckie, przez cały dzień na traciły giełdy w Europie. Również notowania kontraktów na indeksy giełd amerykańskich zapowiadały możliwość spadków przynajmniej na początku sesji. I w tym przypadku również górę wzięli sprzedający akcje. Handel za oceanem rozpoczął się od niewielkich, ale jednak spadków. Do kupowania akcji amerykańskich inwestorów nie zachęca informacja, że w ubiegłym tygodniu podanie o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 460 tys. osób, a nie 434 jak wcześniej prognozowano.

Realizacja zysków w Warszawie dotyczy w największym stopniu tuzów naszego parkietu. Spośród nich na plusie sesję zakończył tylko Bioton. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tej spółki każda zmiana o 1 grosz powoduje skok o ponad 4 procent w dół lub górę.

Najgorzej dzisiejszy dzień będą wspominać natomiast posiadacze akcji dwóch przedstawicieli branży medialnej w WIG20. Cyfrowy Polsat zakończył dzień ponad 3 procent poniżej poprzedniego zamknięcia, a akcje TVN potaniały o dokładnie 3 procent.
W przypadku spółki należącej do Zygmunta Solorza spadku cen jej akcji należy upatrywać w fakcie, że jej główny udziałowiec pozbył się na dzisiejszej sesji w transakcjach pakietowych niemal 8 mln akcji spółki, czyli 3 proc. jej kapitału.
Natomiast spadek akcji TVN może o tyle dziwić, że dziś podano informację o wzroście oglądalności stacji TVN.

O ponad 3 proc. potaniały także akcje PKN Orlen, Cersanitu, BRE Banku oraz KGHM, a niemal o tyle Polimexu-Mostostalu.

GPW: Inwestorzy realizują zyski

Arkadiusz Droździel, godz. 12:55

Spadki na giełdach europejskich, a także ich zapowiedź na początku sesji za oceanem skłaniają rodzimych inwestorów do sprzedaży akcji.

Indeks największych spółek niemal od początku handlu utrzymuje się około 1 procent poniżej wczorajszego zamknięcia. Jeszcze wyraźniej tracą indeksy małych i średnich spółek.

Impulsem do pozbywania się akcji przez inwestorów w Warszawie jest pogorszenie się nastrojów na europejskich parkietach, A także zapowiedź spadków na początku sesji na giełdach amerykańskich, na co wskazują notowania kontraktów na tamtejsze indeksy. Spadki są wynikiem realizacji zysków osiągniętych w ostatnich kilkunastu dniach, gdy giełdy niemal na całym świecie ustanawiały najwyższe poziomy w skali roku.

Spośród akcjonariuszy największych spółek notowanych na GPW najwięcej tracą posiadacze akcji Cyfrowego Polsatu. Tanieją dość wyraźnie również akcje TVN i to pomimo, że spółka ogłosiła wzrost oglądalności stacji TVN oraz jej awans pod tym względem na drugie miejsce za TVP1.

Minimalne wzrosty wśród rodzimych blue chipów notuje jedynie TPSA oraz PGE.

GPW: Początek sesji na czerwono

Marek Knitter, godzina 9:34* Początek sesji na rynku akcji przyniósł dalszą realizację zysków przez inwestorów.*

Niestety mój optymizm został wystawiony na dużą próbę*. *Po słabszej sesji w Stanach Zjednoczonych również parkiety w Azji nie pokazały nic pozytywnego. W tej sytuacji krajowi inwestorzy przystąpili do kontynuowania realizacji zysków.

Z indeksu WIG20 jedynie trzy spółki notowane są obecnie nad kreską: PBG, Polimex Mostostal i PGE. Spadek cen miedzi nie poprawia w tej chwili wyceny akcji KGHM Polskiej Miedzi. Największy spadek, blisko 3-proc. notują walory Cyfrowego Polsatu.

Marek Knitter, godzina 6:10

*Początek sesji na rynku akcji może przynieść odreagowanie wczorajszych spadków. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż środowa sesja w USA zakończyła się pod kreską. *

Wczorajsza sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem lekkich spadków. Z technicznego punktu widzenia nadal jednak pozostajemy w trendzie wzrostowym i tylko mocniejsze tąpnięcie indeksów mogłoby to zmienić. Warto jednak zwrócić uwagę, że wzrost realizowany jest na dużych płynnych spółkach. Nie jest to bowiem dobry prognostyk.

W Stanach Zjednoczonych środowa sesja zakończyła się na minusach, a kolejne wystąpienie Bena Bernanke nie umocniło pozycji byków. Powiedział m.in., że nie widzi jeszcze trwałej poprawy na rynku nieruchomości. Wczoraj okazało się jednocześnie, że indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA w tygodniu zakończonym 2 kwietnia spadł aż o 11,0 proc.

Tymczasem Departament Skarbu USA sprzedał na aukcji wszystkie z oferowanej puli 10-letnich obligacji o wartości 21 mld USD przy popycie wynoszącym ponad 78 mld USD. Wyniki aukcji należy uznać za udane, ale nie miały one większego wpływu na zachowanie się inwestorów na parkiecie. Część środków została bowiem przesunięta w bardziej bezpieczne aktywa.

Dzisiaj mamy kolejną porcję danych, które będą miały wpływ na notowania na parkietów. Do najważniejszych należą tradycyjnie te publikowane w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj mamy dane dotyczące rynku pracy o który martwi się szef Fed, Ben Bernanke. Rynek spodziewa się, że tygodniowa liczba wniosków o zasiłek spadła do 434 tys. z 439 tys. przy poprzednim odczycie. Jeżeli okaże się, że będą one znacząco odbiegać od prognoz tym mocniej zareagują inwestorzy. To się jednak okaże dopiero po godzinie 14:30 naszego czasu.

Wcześniej poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Strefie Euro i produkcji przemysłowej w Niemczech. Po południu mamy jednak decyzję EBC, banku centralnego w Wielkiej Brytanii. Rynek nie spodziewa się zaostrzenia polityki monetarnej. ale będzie jednak pilnie nasłuchiwać wypowiedzi szefów banków centralnych.

Utrzymanie ewentualnych wzrostów na GPW będzie wymagać od byków wielkiej sztuki. Przy dobrych informacjach ze Strefy Euro i USA mamy szansę zakończyć sesję na plusie.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz