Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Mocne wejście w nowy rok

0
Podziel się:

Spółki surowcowe z WIG 20 w największym stopniu przyczyniły się do wzrostów na otwarciu pierwszej sesji w 2010 roku.

GPW: Mocne wejście w nowy rok

Łukasz Pałka, godz. 17.15

Czyżby początek _ efektu stycznia _? Główne indeksy warszawskiej giełdy z impetem weszły w nowy rok. Indeks WIG20 zyskał na pierwszej sesji ponad 2,3 proc.

Przez cały dzisiejszy dzień wskaźniki na GPW utrzymywały się powyżej poziomu zamknięcia ostatniej sesji. W końcówce handlu inwestorom pomogło dobre rozpoczęcie notowań za oceanem. Takie rozpoczęcie miesiąca na GPW pozwala mieć nadzieję na wzrosty w kolejnych dniach.

Wśród blue chipów najlepiej radził sobie dzisiaj PKN Orlen, który zyskał prawie 5 proc. Również ponad 4-procentowe wzrosty zanotowały banki BRE i Pekao, a także telewizja TVN, która pochwaliła się dzisiaj bardzo dobrymi wynikami sprzedaży reklam.

Także dzisiaj wreszcie doszło do finalizacji fuzji banków Getin i Noble. Kursy akcji zareagowały przyzwoitymi wzrostami o prawie 2 proc.

Łukasz Pałka, godz. 15.35

Pierwsza w tym roku sesja za oceanem rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów. S&P500 zyskał na otwarciu 0,6 proc. WIG20 idzie w górę o ponad 2 proc.

Ostatnie godziny handlu na warszawskiej giełdzie przynoszą jeszcze więcej optymizmu. Dodatkowym impulsem powinno być _ zielone _ rozpoczęcie sesji za oceanem. Wśród największych spółek notowanych na GPW, najszybciej rośnie PKN Orlen. To zasługa wzrostu cen ropy naftowej na rynkach. Bardzo dobrze radzi sobie również TVN, który pochwalił się dzisiaj bardzo dobrymi wynikami sprzedaży reklam.

Łukasz Pałka, g. 12.35

Bardzo dobry początek roku na warszawskiej giełdzie. Nasze indeksy rosną szybciej niż na innych europejskich parkietach.

O godzinie 12.35 indeks WIG20 zyskuje około 1,8 proc. Tymczasem wzrosty na głównych europejskich parkietach nie przekraczają jednego procenta. Główny indeks giełdy w Londynie rośnie o 0,63 proc., a we Frankfurcie +0,73 proc.

Wśród polskich blue chipów liderem wzrostów jest w tej chwili BRE Bank, który zyskuje ponad 4 proc. Dobrze radzą sobie również spółki surowcowe: PKN Orlen i Lotos idą w górę o ponad 3 proc. Ponad 2 proc. zyskuje KGHM, który korzysta z rekordowych cen miedzi na rynkach.

Arkadiusz Droździel, g.9.30

Na starcie indeks największych spółek zyskał ponad 1 procent w stosunku do zamknięcia z 31 grudnia. Na plusach rok zapoczątkowały także pozostałe główne indeksy warszawskiego parkietu.

Dobry start GPW w 2010 roku jest wynikiem rosnących cen surowców, w szczególności miedzi i ropy. Ta pierwsza jest najdroższa od 16 miesięcy. Natomiast ropa naftowa drożeje 8 sesję z rzędu, przełamując poziom 80 dolarów. W tej sytuacji od wzrostów rok rozpoczęły spółki surowcowe wchodzące w skład WIG 20. Po prawie 2 procent zyskują PKN Orlen oraz KGHM. Na plusie wystartowały w 2010 rok także Lotos i PGNiG.

Liderem wzrostów spośród warszawskich blue chipów są jednak akcje PBG. To efekt zapowiedzi prezesa spółki, że w zysk netto PBG w 2009 roku będzie wyższy od prognoz.

Duże znaczenie dla dalszego przebiegu dzisiejszej sesji będą miały informacje makro, jakie napłynął na rynek z gospodarek europejskich (PMI we Francji, w Niemczech i Polsce).

GPW: Czeka nas rok dużych debiutów

Łukasz Pałka, godz. 06:30

Jeżeli sytuacja gospodarcza na świecie się nie pogorszy, ten rok z pewnością przyniesie inwestorom wiele ciekawych okazji do ulokowania swoich pieniędzy.

Sylwestrowa sesja na Wall Street nie pozostawiła po sobie dobrego wrażenia. Zamiast bowiem zakończyć rok spektakularnym wzrostem mieliśmy duże spadki, zwłaszcza w drugiej części sesji. I to nawet pomimo dość dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy: liczba osób ubiegających się o zasiłek spadła do 432 tysięcy. Tymczasem prognozy mówiły o wzroście do około 460 tysięcy osób.

W rezultacie indeks Dow Jones zanotował stratę -1,14 proc., S&P500 -1 proc., a Nasdaq -0,97 proc.

Po takim zakończeniu sesji w USA również handel na warszawskim parkiecie może dzisiaj rozpocząć się od niewielkich spadków, tym bardziej że rok kończyliśmy na szczytach ubiegłorocznej hossy i inwestorom podczas ostatniej sesji już brakowało chęci do mocniejszego wybicia.

Dzisiejszy dzień będzie wypełniony danymi o koniunkturze gospodarczej w krajach Europy. Poznamy najnowsze odczyty indeksy PMI dla przemysłu w Polsce, Niemczech, Francji i strefie euro. Prognozy są dość optymistyczne i mówią o nadchodzącym ożywieniu gospodarczym.

I właśnie od tego ożywienia będzie uzależniona sytuacja na giełdzie 2010 roku. Jeżeli najbliższe miesiące potwierdzą to, że najgorsze już za nami i światowa gospodarka odbija od dna, to na giełdzie możemy spodziewać się przede wszystkim większego zainteresowania debiutami nowych spółek. Inwestorzy po dość mizernym pod tym względem ubiegłym roku są spragnieni dużych debiutów. Najlepiej pokazała to oferta PGE, która spotkała się z gigantycznym zainteresowaniem inwestorów.

W tym roku, jeżeli nie będziemy mieli kolejnego załamania w gospodarce, czekają nas debiuty chociażby Polkomtela, Tauronu, czy PZU. Do tego na rynek z pewnością powrócą również mniejsze spółki, którym wciąż niełatwo o kredyty bankowe i pozyskanie kapitału od inwestorów może stać się najskuteczniejszym sposobem na dalszy rozwój.

Zagrożeniem dla dalszych wzrostów na warszawskiej giełdzie może być w tym roku sytuacja naszych finansów publicznych. Dalsze pogorszenie ich stanu i brak reform może spowodować spadek zaufania do naszego rynku wśród inwestorów zagranicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)