Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gpw
19.03.2010 17:25

GPW: Nerwowa sesja na koniec tygodnia

Inwestorzy dzisiejszą sesję rozpoczęli bardzo spokojnie. Indeks najważniejszych spółek wystartował na minimalnym plusie. Obecnie jego kurs nieznacznie się umacnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Łukasz Pałka, godz. 17.25

*To była bardzo nerwowa sesja na warszawskim parkiecie. Wśród blue chipów najbardziej zamieszały _ wiedźmy _. Cały tydzień kończymy z zyskiem 1,1 procenta w indeksie WIG20. *

Dzisiejszą sesją trudno uznać, że prognostyczną dla tego, co będzie działo się na giełdzie w kolejnych dniach. Można przypuszczać, że gdyby nie przypadające na dzisiaj rozliczanie kontraktów terminowych, to spadki byłyby większe. A tak kończymy ostatnią w tygodniu sesję minimalnie pod kreską, a za nami bardzo pokaźny wzrost na WIG-u 20 w ostatniej godzinie handlu.

Również obroty były dzisiaj bardzo znaczące. Sięgnęły 4,4 miliarda złotych, z czego jedna czwarta przypadła na ostatnie minuty sesji. Najbardziej handlowano akcjami banku PKO BP, a także koncernu energetycznego PGE. Papiery tego drugiego cieszą się ogromnym powodzeniem, bo już w poniedziałek akcje PGE zobaczymy w indeksie WIG20. Zniknie za to z niego spółka Agora, która przez to notowała dzisiaj spore, ponad 4-procentowe spadki.

Cały tydzień duże spółki zamykają ze zwyżką sięgającą jednego procenta. Nieco dynamiczniej zachowały się małe spółki, które poszły w górę o 1,4 procent.

Spadki notują tymczasem główne indeksy za oceanem. Tam coraz większy niepokój wywołują informacje o zacieśnianiu polityki pieniężnej przez Chiny i Indie.

Łukasz Pałka, godz. 15.30

WIG20 idzie mocno w górę. W ostatniej godzinie sesji _ wiedźmy _ pojawiły się na parkiecie.

Po kilku godzinach pod kreską WIG20 mocno odbił w górę i obecnie zyskuje ponad 1,3 procent w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Scenariusz jest zgodny z tym, co zwykle dzieje się w ostatniej godzinie sesji trzeciego piątku kończącego kwartał.

Po otwarciu sesji za oceanem główne indeksy utrzymują się na niewielkich minusach.

Łukasz Pałka, godz. 13.10

Na warszawskim parkiecie atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa. Indeks WIG20 traci już około jeden procent, tymczasem główne indeksy na europejskich parkietach są na plusach.

Wśród blue chipów aż ponad 5 procent traci Agora, która dzisiaj po sesji opuści indeks WIG20 i zostanie zastąpiona przez PGE. Obecnie tylko cztery wśród największych spółek znajdują się na plusach. Można oczekiwać, że w następnych godzinach sesji nerwowość na GPW będzie jeszcze rosła. Jak pisaliśmy, dzisiaj wygasają marcowe instrumenty pochodne na WIG-u 20.

Paweł Zawadzki, godz. 10:10

Przez pierwsze pół godziny WIG20 spokojnie kierował się w górę. Jednak w ciągu kilkunastu kolejnych minut 0,5-proc. zwyżka zamieniła się w ponad 0,5-proc. spadek. Inwestorzy na warszawskim parkiecie stają się coraz bardziej nerwowi.

Taka sytuacja nieco dziwi, szczególnie w kontekście zachowania głównych europejskich parkietów. Niemiecki DAX, francuski CAC oraz brytyjski FTSE zyskują obecnie w okolicach 0,3 - 0,4 procent. WIG20 traci obecnie niemal 0,7 procent. Podobnie do naszego zachowuje się jedyne parkiet w Pradze, którego główny indeks (PX) traci ponad pół procent.

Wygląda zatem, że zmienność, która miała pojawić się dopiero w ostatnich godzinach sesji, w przypadku warszawskich blue chipów, zaczęła się znacznie wcześniej. Nieco mniejsze zmiany dotknęły mWIG40 i sWIG80. Indeks średnich spółek traci obecnie 0,3 proc., a małe spółki wciąż zyskują około pół procent.

GPW: Spokojne rozpoczęcie notowań

Paweł Zawadzki, godz. 9:30

Wzrosty największych amerykańskich spółek oraz udana sesja na najistotniejszych giełdach w Azji nie pociągnęły wyraźnie w górę najważniejszego wskaźnika polskiej giełdy. WIG20 wystartował w okolicach wczorajszego zamknięcia, a obecnie zyskuje niemal pół procent.

Również na plusie znajduje się indeks małych spółek. sWIG80 zwyżkuje obecnie niemal *0,6 procent. *Symbolicznie tracą natomiast spółki średnie.

Spośród największych najmocniej zyskują aktualnie papiery TVN-u. Rekomendację do _ kupuj _ dla tej spółki podnieśli analitycy BofA Merrill Lynch. Wycenili ją na 22 złote czyli wyraźnie wyżej niż wynosi jej obecny kurs. Papiery spółki drożeją obecnie o niemal 3 procent.

Najbardziej zniżkuje natomiast inna spółka z branży medialnej - Agora. Akcje właściciela _ Gazety Wyborczej są obecnie przeceniane o _ponad półtora procent. Dziś po sesji za sprawą PGE spółka opuszcza WIG20.

Na szerokim rynku bardzo dobrze wypadają papiery Kofoli. Spółka poinformowała przed sesją, że zysk spółki w 2009 roku w ujęciu rocznym wzrósł niemal 7-krotnie. Jej akcje są obecnie wyceniane 10 proc. powyżej wczorajszej ceny zamknięcia.

W okolicach 10 proc., tyle, że straty notuje obecnie Petrolinvest. Spółka poinformowała dziś o otrzymaniu nowego finansowania. Inwestorom to nie wystarczyło, a kurs kontynuuje odreagowywanie wcześniejszych wzrostów.

GPW: Czy kontrakty zamieszają na giełdzie?

Paweł Zawadzki, godz. 6:06

Ostatnia w tym tygodniu sesja zapowiada się niezwykle interesująco. Dziś wygasają bowiem marcowe kontrakty terminowe i opcje. Szczególnie emocjonująca powinna być zatem końcówka sesji, kiedy zmiany WIG-u 20 będą miały wpływ na kurs, po jakim rozliczone zostaną instrumenty pochodne.

_ Dzień Trzech Wiedźm, _bo tak nazywa się każdy trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał (wówczas wygasają kontrakty terminowe i opcje) i tym razem może przynieść sporo emocji. Szczególnie, że wciąż nierozstrzygnięta pozostaje sprawa _ ataku _na 2500 punktów.

Jednoznaczny sygnał nie napłynął po zakończeniu wczorajszych notowań na Wall Street. Choć dwa z trzech najważniejszych indeksów zakończyły sesję na plusie, a trzeci symbolicznie stracił, to wygląda na to, że inwestorom z trudem przychodzi wyznaczanie kolejnych szczytów. Z drugiej jednak strony S&P500 wciąż znajduje się wyraźnie powyżej 1150 punktów. Dopiero przebicie tego poziomu mogłoby dać impuls do pozbywania się akcji, również na rodzimym parkiecie. Relatywnie słaba wczorajsza sesja na GPW pozwala przypuszczać, że dzisiejsze notowania rozpoczniemy lekko nad kreską.

Wczorajsze spadki WIG-u 20 zatrzymały się w okolicach zamknięcia sesji wtorkowej. Obszar 2425-2440 punktów to poziom, który kilkukrotnie powstrzymywał sprzedających w połowie stycznia. To dodatkowy argument na korzyść kupujących. Gdyby jednak udało się go przebić to kolejne wsparcie umiejscowione jest w okolicach 2390-2400 punktów. Choć wzrosty podczas jutrzejszej sesji wydają się bardziej prawdopodobne, to z racji wygasania kontraktów wszystko w zasadzie jest możliwe. Pewne jest natomiast, że indeksowi największych spółek do 2500 pkt brakuje ponad 2,2-proc. wzrostu. Aby WIG20 z takim impetem ruszył do góry potrzebne będzie wyraźne wsparcie Wall Street, a tej mimo niezłych danych, brakło wczoraj nieco _ pary _.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest prawie pusty. Jedyną publikacją wartą odnotowania jest prezentowana jeszcze przed rozpoczęciem sesji (08:00) niemiecka inflacja PPI (dynamika cen producentów) w lutym.

Po zakończeniu notowań nastąpi rewizja głównych indeksów. W WIG-u 20 Agora zostanie zastąpiona przez PGE. W skład indeksu mWIG40 wejdą Agora, Boryszew, MCI oraz Skotan, a opuszczą go Alchemia, Bank BPH, Mostostal Zabrze i Stalexport. Z racji tego, że inwestorzy instytucjonalni będą dziś kończyć reorganizację swoich portfeli, niektóre z tych spółek mogą być szczególnie w kręgu ich zainteresowania (kupno lub sprzedaż).

Tagi: gpw, akcje, wig20, s&p500, wall street, dzień trzech wiedźm, rewizja indeksów, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz