Notowania

gpw
05.03.2010 16:50

GPW: Pięć sesji na plusie

W bardzo dobrych nastrojach pierwszy tydzień marca zakończyli posiadacze akcji. W ciągu pięciu dni notowań główny indeks warszawskiego parkietu zyskał 5,5 procent, a WIG20 każdą sesję kończył nad kreską.

Podziel się
Dodaj komentarz

W bardzo dobrych nastrojach pierwszy tydzień marca zakończyli posiadacze akcji. W ciągu pięciu dni notowań główny indeks warszawskiego parkietu zyskał 5,5 procent, a WIG20 każdą sesję kończył nad kreską.

Na plusie znalazły się również średnie i małe spółki. mWIG40 i sWIG80 w ciągu tego tygodnia umocniły się o 2,5 i 1,9 procent.

Trochę mniejsze wzrosty obserwowaliśmy w drugiej połowie tygodnia. Było to efektem oczekiwania na informacje z amerykańskiego rynku pracy. Niemal 1,2-proc. wzrost najważniejszego indeksu polskiej giełdy w piątek jest właśnie efektem publikacji lepszych od oczekiwań danych z USA.

Nieco mniejszymi wzrostami ostatnią w tym tygodniu sesję zakończyły średnie i małe spółki. Dziś ich indeksy zwyżkowały odpowiednio o 1,1 i 0,7 procent. Ten niewielki wzrost w przypadku małych spółek wystarczył, aby indeks wyznaczył nowe, tegoroczne maksimum na poziomie 11774,77 punktów.

Spośród największych spółek dziś najlepiej wypadły, bardzo dobrze radzące sobie przez całą sesję, Getin (+3,1 proc.) oraz Asseco Poland (+2,3 proc.). Niemal o 2,2 proc. podrożały również papiery PKN Orlen. W przypadku ostatniej ze spółek pomogła rosnąca dziś cena ropy naftowej. Jedynym blue chipem, który stracił dziś na wartości była Agora, której akcje zostały przecenione o ponad 2,3 procent.

Pierwsza część tygodnia przebiegła pod znakiem publikowanych przez spółki wyników finansowych. Wiadomości na temat swoich ubiegłorocznych osiągnięć przekazały między innymi BRE Bank, Bioton, Polimex-Mostostal, BZ WBK, Cersanit czy Pekao SA.

Choć wyniki publikowane przez spółki częściej były gorsze niż lepsze porównując do roku ubiegłego, to w wielu przypadkach wypadały korzystnie w porównaniu do prognoz analityków. To zachęcało inwestorów do kupowania akcji i ciągnęło indeksy w górę. Najlepszym przykładem jest sesja wtorkowa, podczas której wzrosty dodatkowo wsparła informacja o polskim PKB, a WIG20 zyskałponad 2,5 procent.

Kończąc ten tydzień WIG20 znajduje się w okolicach newralgicznego poziomu 2400 punktów. Ciekawie zapowiadają się zatem kolejne sesje, bo żeby pchnąć indeks w górę bykom potrzebne będzie sporo siły.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: gpw, akcje, wig20, mwig40, swig80, getin, asseco poland, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz