Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy na razie są spokojni o Grecję

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak wyglądała wtorkowa sesja w Europie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Tak jak można było się tego spodziewać, dobry start handlu na Wall Street przekonał europejskich inwestorów do kupowania akcji. W ostatnich 30 minutach sesji entuzjazm jednak nieco opadł. We wtorek na rynku nie pojawił się żaden nowy czynnik o zasięgu ogólnoeuropejskim. Cały czas na pierwszym miejscu pozostaje Grecja.

O 16:00 WIG20 wyszedł nad kreskę po czym lekko się osunął. Ostatecznie wskaźnik ten znalazł się na podobnym poziomie, jak podczas wczorajszego zamknięcia sesji. Uwagę szczególnie przyciągnęła JSW, która łącznie podczas dzisiejszej sesji straciła 1,5 procent, jednakże spadek w trakcie notowań przekraczał nawet 4 procent. Wszystko przez informację o rozważanej emisji akcji. Prezes Edward Szlęk powiedział, że w tej sprawie toczą się już rozmowy z przedstawicielami sektora finansowego.

Notowania indeksu WIG20 we wtorek

Uścisk niedźwiedzi na pozostałych europejskich parkietach nieco osłabł. Na lekkim plusie handel zakończył niemiecki DAX, francuski CAC. Ostatnie spadki w piątek i poniedziałek były wywołane napiętą sytuacją związaną z Grecją. Pod koniec tygodnia od stołu negocjacyjnego odszedł Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ostatnia szansa na porozumienie jest w czwartek. Jeżeli porozumienia nie uda się osiągnąć na posiedzeniu Eurogrupy, to może nie być czasu, aby przegłosować kolejną pomoc dla Aten. Angela Merkel powiedziała, że nie jest pewna czy uda się osiągnąć kompromis. Z kolei premier Grecji mówił, że na MFW ciąży odpowiedzialność natury kryminalnej za obecny stan gospodarki Grecji, a EBC prowadzi politykę duszenia Grecji.

Notowania europejskich indeksów we wtorek

Niemiecka giełda radziła sobie we wtorek dość dobrze mimo słabszego od oczekiwań indeksu ZEW obrazującego nastroje wśród inwestorów instytucjonalnych i analityków. Odczyt finalny inflacji konsumenckiej za maj był zgodny z oczekiwaniami. Ceny rok do roku wzrosły o 0,7 procent.

Wall Street rozpoczęła wtorkową sesję od wzrostów, które po około 60 minutach sesji stopniały. Można to jednak uważać za sukces, gdyż udało się lekko poprawić nastroje w Europie. Za Oceanem opublikowano dwa odczyty z rynku nieruchomości. Liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła w maju 1275 tysięcy, czyli o 182 tysiące więcej od prognoz. Odwrotna relacja miała miejsce w przypadku liczby rozpoczętych procesów budowy domów.

Po sesji zaplanowano odczyt zmian zapasów ropy w USA, co jest jak co tydzień zapowiedzią danych publikowanych przez Energy Information Administration.

[GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/) na minusie. JSW straszy inwestorów

Przemysław Ławrowski, godz. 15:40

Indeksy na GPW znajdują się na lekkim minusie. W rytm tego uwagę inwestorów przyciągnęła dziś Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje osiągnęły nowe dno. W Europie spadki wyhamowały mimo że obawy o Grecję nie zniknęły.

Warszawska giełda w drugiej części sesji traci na wartości. Skala spadków jest podobna na wszystkich segmentach rynku. Wśród średnich spółek uwagę zwraca JSW, której prezes powiedział dziś na łamach Reutersa, że rozważa emisję akcji. Inwestorzy szybko zareagowali na tę informację. Wyprzedaż była na tyle duża, że kurs zbliżył się do poziomu 12 złotych. Równie mocno tracą dziś akcje Getin Noble Banku.

Zobacz, jak wygląda wtorkowa sesja na GPW

W Europie zachodniej nie widać dziś aż tak dużych spadków, jakie gościły na rynku jeszcze wczoraj. DAX traci około 0,3 procent, a CAC jest na lekkim plusie. Nie zniknęły natomiast obawy, z którymi mieliśmy wcześniej do czynienia. Angela Merkel powiedziała dziś, że nie jest pewna czy w czwartek na spotkaniu Eurogrupy uda się osiągnąć porozumienie w Grecji.

Wall Street rozpoczęło sesję od wzrostów, co może przełożyć się na lepszą końcówkę sesji na starym kontynencie.

Kolejny pretekst do wyprzedaży akcji

Damian Słomski, godz. 13:17

Brakuje pozytywnych informacji, które mogłyby poprawić nastroje inwestorom giełdowym. Jeden z najważniejszych odczytów makroekonomicznych dnia okazał się znacznie gorszy od oczekiwań.

Pogarszają się nastroje wśród niemieckich analityków i ekonomistów. Takie wnioski płyną z opublikowanego przed południem indeksu ZEW. Jego wartość spadła do 31,5 pkt z 41,9 pkt miesiąc wcześniej. Prognozy zakładały spadek do poziomu 37,1 pkt.

Jedną z najsłabszych giełd w Europie jest właśnie ta ulokowana we Frankfurcie. Oczywiście nie licząc Aten - Athex jest już ponad 3 proc. pod kreską w związku z kolejnymi doniesieniami na temat braku porozumienia z wierzycielami.

Notowania najważniejszych indeksów europejskich

Jednym z lepszych indeksów jest krajowy WIG20. Chwilę przed 11:00 kurs był nawet minimalnie nad kreską. Na półmetku sesji notowania większości blue chipów świecą na zielono. Liderem pozostaje Bogdanka. Tuż za nią plasują się banki: BZ WBK i mBank. Większych roszad nie ma wśród "spadkowiczów". Wciąż najmocniej tracą papiery Eurocashu.

Brakuje dziś ciekawszych wydarzeń rynkowych. Warto za to wspomnieć o wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł legalność programu skupu obligacji przez EBC (tzw. OMT).

#

Nerwowo na giełdach. Odbicie na Bogdance

Damian Słomski, godz. 10:02

Nerwowo reagują inwestorzy giełdowi w pierwszych minutach handlu na giełdach w Europie. Dużą wyprzedaż obserwowaliśmy drugą sesję z rzędu w Chinach. W centrum uwagi jest Grecja.

Suddeutsche Zeitung spekuluje, że w przypadku braku porozumienia z rządem w Atenach, dojdzie do ograniczeń w transferze kapitału. Być może już w najbliższych dniach.

Szczególnie więksi inwestorzy z tego powodu będą mieli utrudnione życie. Obawy o rozwój sytuacji w Grecji sprzyja wyprzedaży akcji. Główne indeksy europejskie tracą na wartości nawet 1 procent. Wyjątkowo słabo radzi sobie niemiecki DAX. Względny spokój zachowują traderzy z GPW.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20

Fatalną serię przerywa Bogdanka, której akcje drożeją ponad 3 procent. Niewielkie to pocieszenie dla akcjonariuszy, którzy trzymali papiery przez ostatnie osiem sesji. W tym czasie kurs spadł o jedną trzecią.

To niestety jedyna wyraźniej zyskująca na wartości spółka w WIG20. Ponad 1 procent tracą mBank, Enea i Alior Bank. Blisko 3,5 procent pod kreską jest Eurocash. Tu z kolei widzimy realizację zysków. W ciągu miesiąca można było zarobić na tej spółce 13 procent.

Spadki w Europie są niczym w porównaniu do tego, co widzieliśmy na giełdzie w Chinach. Shanghai Composite stracił 3,5 procent, kontynuując mocniejszy ruch w dół z wczoraj. Z ciekawszy informacji z tamtejszego rynku - giełda rośnie w siłę i kolejne spółki ogłaszają oferty publiczne. Tylko w tym tygodniu debiut zapowiedziało 25 firm.

#

GPW: Fed i Grecja nie pozwalają na odbicie wyprzedanemu rynkowi

Jacek Frączyk, 15.06.2015, godz. 23:12

Mimo obserwowanego od kilku sesji wyprzedania rynku, kolejne próby odbicia kończą się nawrotem na poprzednie poziomy. Globalny klimat inwestycyjny wskazuje, że niczego innego nie możemy się spodziewać aż do zbliżającego się wielkimi krokami ostatecznego rozstrzygnięcia dwóch palących kwestii, rozważanych przez rynki od miesięcy: podwyżek stóp Fed oraz greckiego bankructwa.

Dwie ważne decyzje mogą zapaść już w środę i czwartek. Środę, kiedy zbierze się Federalny Komitet Otwartego Rynku w sprawie podwyżki stóp procentowych Fed i czwartek, kiedy gromadzi się tzw. eurogrupa, czyli zgromadzenia ministrów finansów strefy euro w sprawie długów greckich.

Oba zebrania ważnych osobistości globalnego świata finansów być może już w tym tygodniu zdecydują, jaki kierunek przybiorą notowania akcji w tym roku. Już we wtorek natomiast dostaniemy dane, które wskażą istotne przesłanki na temat kondycji największej gospodarki naszego kontynentu.

O 8:00 opublikowany zostanie wskaźnik inflacji konsumenckiej Niemiec za maj. Oczekiwany jest jej wzrost do +0,7 proc. rocznie z +0,4 proc. w kwietniu. Przyśpieszenie inflacji może w przyszłości ograniczyć dodruk waluty euro przez Europejski Bank Centralny.

Dwie i pół godziny później wskazania tego samego indeksu dostaniemy z Wielkiej Brytanii - prognoza +0,1 proc. inflacji rocznie w maju, w porównaniu z deflacją -0,1 proc. w kwietniu.

Natomiast odpowiedź odnośnie bieżącej dynamiki gospodarki Niemiec da wskaźnik nastrojów analityków i inwestorów instytucjonalnych Instytutu ZEW (11:00). Prognozowana wartość to 37,1 pkt. jest poziomem oznaczającym wzrost (wskaźnik może przybierać wartości od -100 do +100), ale o malejącej dynamice, bo miesiąc wcześniej indeks miał wartość 41,9 pkt.

Kwotowania tygodniowe indeksu DAX

Późnym wieczorem dostaniemy tygodniowe dane Amerykańskiego Instytutu Ropy (API), pokazujące zmiany zapasów tego surowca. Obserwowany w ubiegłym tygodniu znaczący (-6,7 mln baryłek) pokaże pośrednio skalę redukcji wydobycia łupkowego paliwa w USA, a więc i potencjał wzrostu ceny ropy na giełdach.

Z polskich danych mamy tylko inflację bazową. Dużo dzieje się w spółkach. Wtorek to ostatni dzień, kiedy można kupić akcje, żeby zasłużyć na dywidendę Action (1 zł na akcję), Dom Development (2,25 zł na akcję) i Rainbow Tours (0,80 zł na akcję).

Wypłatę 7 mln zł dywidendy, czyli 0,50 zł na akcję, planuje natomiast Sonel. Stopa dywidendy to 4,4 proc.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)