Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kiepas: giełda i złoty czekają na Fed i wyniki wyborów w Holandii

Kiepas: giełda i złoty czekają na Fed i wyniki wyborów w Holandii

Na rynkach finansowych trwa przysłowiowa cisza przed burzą. Inwestorzy, w tym również Ci z warszawskiej giełdy, czekają na wieczorne wyniki posiedzenia amerykańskiego Fed-u oraz wyborcze rozstrzygnięcie w Holandii.

Dzisiejsza sesja w Warszawie upływa w spokojnej atmosferze. Tym samym przypomina ona sesję wtorkową, gdy równie niewiele się działo. O godzinie 15:35 indeks WIG20 testował poziom 2242,6 pkt. (+0,2 proc.), wyznaczając jeszcze przed południem dzienne minimum na 2228,72 pkt. oraz maksimum na 2246,33 pkt. Inwestorzy czekają na wieczorne wyniki posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), a także na wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii.

Decyzja Fed ws. stóp procentowych zostanie podana do wiadomości o godzinie 19:00. Wówczas też zostaną opublikowane najnowsze projekcje makroekonomiczne i ścieżka przyszłych zmian kosztu pieniądza. Pół godziny później natomiast rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen.

Powszechnie zakłada się podwyżkę stóp procentowych w USA (już 3. w tym cyklu), która podniesie przedział wahań dla stopy funduszy federalnych do 0,75-1,00 proc. z dotychczasowego poziomu 0,50-0,75 proc.. Pytanie tylko, czy decyzja ta jest już w cenach? A przede wszystkim, jakie sugestie odnośnie przyszłych zmian stóp popłyną z Fed i od Janet Yellen?

Drugim rynkowym wydarzeniem absorbującym uwagę są wybory w Holandii. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 07:30, natomiast zostaną zamknięte o 21:00. Wówczas też pojawią się pierwsze sondażowe wyniki. Inwestorów przede wszystkim będzie interesowało, ile głosów zdobyła antyimigracyjna i populistyczna partia Geerta Wildersa. Im poparcie dla niej będzie większe, tym mocniej wzrośnie awersja do ryzyka. I odwrotnie. W tym miejscu jasno należy podkreślić, że wybory w Holandii same w sobie nie są jakoś bardzo ważne, ale mogą one stać się pewnym barometrem poglądów Europejczyków i dają przedsmak emocjom przed znacznie ważniejszymi wyborami we Francji i Niemczech.

Atmosfery wyczekiwania nie zdołały dziś zakłócić publikowane dane o lutowej inflacji konsumenckiej i sprzedaży detalicznej w USA oraz marcowy odczyt indeksu NY Empire State. Należy jednak zaznaczyć, że obraz tamtejszej gospodarki jaki wyłania się z tych danych jest pozytywny i wspiera oczekiwania na kontynuację cyklu zaostrzania polityki monetarnej.

Bez echa przeszły też polskie dane o inflacji bazowej za styczeń i luty, która odpowiednio wzrosła do 0,2 proc. R/R i 0,3 proc. R/R z poziomu 0 proc. R/R w grudniu. To wynik poniżej rynkowego konsensusu, co doskonale wpisuje się w retorykę Rady Polityki Pieniężnej (RPP), że na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Polsce przyjdzie nam poczekać jeszcze rok.

Źródłem większych wahań nie stały się również wyniki finansowe opublikowane kolejne spółki. W tym przez PZU.

W gronie największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 brakuje takich, które dziś w szczególny sposób się wyróżniają. Takich spektakularnych zmian nie obserwujemy również w przypadku firm z indeksu mWIG40, gdzie najlepiej spisujące się akcje drożeją o 2,7 proc., a najgorsze tanieją o 2 proc.. Znacznie ciekawiej pod tym względem jest w przypadku mniejszych spółek.

I tak np. Agora po rekomendacji "kupuj" od Domu Maklerskiego BDM drożeje o 4,5 proc., wracając do szczytu z początku miesiąca. Po drugiej stronie barykady znalazły się natomiast tracące po prawie 4 proc. walory CFI Holding i Grupy AB. Wśród pozostałych spółek warto jeszcze wspomnieć o drożejących 0 10,6 proc. akcjach Calatrava, czy odbijających od dna o 6 proc. akcjach Briju.

Atmosfera wyczekiwania jest też obecna na rynku walutowym, gdzie za euro trzeba było zapłacić 4,3170 zł, dolar kosztował 4,0630 zł, a szwajcarski frank 4,03 zł.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
KPINA
2017-03-15 16:26
ŻEBY TYLKO PUTIN NIE ZFEKALIOWAŁ SIĘ, BO FRANEK SIĘ UMOCNI. I TRZYMAM KCIUKI, ŻE DOBRZE SIĘ PODETRZE, BO ZŁOTÓWKA OSŁABNIE.
Tomasz
2017-03-15 16:06
No cóż można powiedzieć, tylko jedno- złodzieje