Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kiepas: sygnały sprzedaży na GPW, ECB wzmacnia euro

Kiepas: sygnały sprzedaży na GPW, ECB wzmacnia euro

Fala wyprzedaży przetoczyła się w czwartek przez GPW. W Europie słabsza była tylko giełda w Moskwie, a na wykresie indeksu WIG20 pojawiły się sygnały sprzedaży, sugerujące spadek do 2100 pkt.

W czwartek akcje na giełdzie w Warszawie taniały. Indeks WIG20 spadł do 2189,7 pkt. z 2213,24 pkt. wczoraj na koniec dnia, tracąc 1,1 proc.. W ciągu dnia indeks ten spadał już do 2167 pkt. Tym samym była to jedna z najsłabiej spisujących się giełd w Europie.

W zasadzie gorzej zachowywał się tylko parkiet w Moskwie, tracąc o 4,5 proc. w ślad za przeceną na rynku ropy. Dla porównania parkiety we Frankfurcie i Paryżu, ale też węgierski indeks BUX, przez większość dnia oscylowały wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia, wychodząc na plusy w końcówce notowań, zachęcone wzrostami na początku notowań na Wall Street.

Spadki w Warszawie to kontynuacja korekty trwającej od tygodnia, w którą wpisały się dzisiejsze spadki na rynku surowcowym (zwłaszcza ropy, miedzi i srebra). Dodatkowym impulsem do wyprzedaży było przełamanie przez indeks WIG20 strefy wsparcia w okolicach poziomu 2200 pkt., co prowadzi do utworzenia na wykresie dziennym podażowej formacji podwójnego szczytu i otwiera drogę do przeceny o minimum 5 proc.. Należy natomiast wątpić, czy za tym fatalnym zachowaniem GPW stoi polityka i wywołane przez Polskę zamieszanie wokół przedłużenia kadencji Donalda Tuska na stanowisku prezydenta UE.

W gronie największych spółek liderami spadków były banki, spółki surowcowe i energetyczne. To pokazuje, że inwestorzy pozbywali się akcji dużych i płynnych spółek, tak jakby obawiali się kontynuacji przeceny. Perełką w tym gronie były natomiast walory CCC, które wybiły się górą z tygodniowej konsolidacji i wyznaczyły nowe historyczne maksima.

Wśród pozostałych spółek należy wspomnieć o kontynuacji silnej przeceny na walorach Briju oraz o drugim dniu bardzo mocnych spadków akcji Polimexu i PBG, po tym jak wcześniej te akcje wystrzeliły jeszcze mocniej w górę. Pozytywnie wyróżniła się natomiast akcje LiveChat Software, rosnąc o ponad 5 proc.. Tak inwestorzy zareagowali na rekomendację "kupuj" dla tych akcji od jednego z banków z ceną docelową wyznaczoną o około 60 proc. powyżej aktualnej ceny rynkowej.

Dziś znacznie spokojniej niż na giełdzie było na krajowym rynku walutowym. Złoty osłabił się do euro, po tym jak wspólna waluta zaczęła się umacniać w reakcji na wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Bank nie zmienił głównych parametrów polityki monetarnej i zgodnie z oczekiwaniami podwyższył prognozy PKB i Inflacji, ale też wskazał, że bilans ryzyk poprawił się i obecnie nie ma już potrzeby podejmowania dodatkowych działań wspierających wzrost gospodarczy. Część uczestników rynku może to odbierać jako kolejny mały kroczek w kierunku przyszłej normalizacji polityki monetarnej prowadzonej przez ECB.

O godzinie 16:57 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3240 zł, USD/PLN 4,0865 zł, a CHF/PLN 4,0275 zł. W piątek złoty w dalszym ciągu będzie pozostawał pod wpływem czynników globalnych, ale uwaga inwestorów przesunie się z Europy do USA, gdzie zostaną opublikowane dane z tamtejszego rynku pracy, będące ostatnią ważną wskazówką przed przyszłotygodniowym posiedzeniem Fed-u.


Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
Trader
2017-03-10 11:52
A dzisiaj wzrosty o blisko 1,5% na ten moment. Jak ja uwielbiam Wasze artykuły