Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Koniec sesji przyniósł wyraźny spadek WIG20

126
Podziel się:

W WP money czytaj o przebiegu czwartkowej sesji na warszawskiej giełdzie.

Koniec sesji przyniósł wyraźny spadek WIG20

Ostatnia część czwartkowego handlu na warszawskiej giełdzie dała inwestorom pretekst do mocniejszej wyprzedaży akcji. Doniesienia z Wielkiej Brytanii potwierdziły determinację premier Theresy May, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską.

Brytyjski rząd opublikował w czwartek tzw. Białą Księgę dotyczącą Brexitu. Premier Theresa May potwierdziła, że będzie dążyć do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, choć zależy jej na tym, by Londyn pozostał centrum finansowym Europy. O opublikowanym dokumencie piszemy w WP money. Jednocześnie brytyjski bank centralny nie zmienił stóp procentowych podczas dzisiejszego posiedzenia.

Inwestorzy poznali też po południu najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Według nich w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy zgłosiło się po raz pierwszy 246 tys. bezrobotnych. To o 4 tys. mniej od wcześniejszych prognoz.

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie upływała pod znakiem niewielkiej korekty głównych indeksów. Dopiero pod koniec handlu wskaźnik WIG20 zaliczył poważniejszy spadek o około 0,7 proc. Na razie więc nie udało mu się pokonać pułapu 2,1 tys. punktów.

Wśród spółek z WIG20 ponad 2-proc. spadki kursów akcji dotknęły Cyfrowy Polsat oraz BZ WBK. Większość pozostałych banków również zaliczyła przecenę. Wśród nich po publikacji wyników wyraźnie poszły w dół akcje ING, po publikacji wyników banku.

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek

_ _Aktualizacja: 11:49

Niewielka korekta na GPW. Znamy wyniki ING

Łukasz Pałka

Po prawie trzech godzinach czwartkowej sesji główne indeksy warszawskiej giełdy notują spadki rzędu 0,3-0,5 proc. Po publikacji wyników spada kurs akcji banku ING.

Notowany na warszawskiej giełdzie bank ING podał dzisiaj wyniki finansowe. Chociaż były zdecydowanie lepsze niż przed rokiem, nie wystarczyło to by zaspokoić duże oczekiwania inwestorów. Po publikacji raportu notowania banku spadają o około 3 proc.

ING w ostatnich trzech miesiącach 2016 r. zarobił 254,9 mln zł. To o prawie 50 mln zł więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Przez 12 miesięcy zysk netto wyniósł 1,25 mld zł wobec 1,12 mld zł w 2015 roku, co jest nowym rekordem w historii banku. Więcej na temat wyników ING piszemy w WP money. Czwartkowa korekta notowań banku nie powinna jednak niepokoić akcjonariuszy, którzy kupili papiery ING w ciągu ostatnich miesięcy. W tym czasie kurs szedł w górę i w skali 12 miesięcy zysk inwestorów sięga teraz 60 proc.

Wyniki ING stały się dla części inwestorów pretekstem do wyprzedaży akcji banków. Nie jest ona gwałtowna - w indeksie WIG20 najwięcej traci Alior Bank, którego notowania spadają o około 1,5 proc.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 08:29

Inwestorzy uwierzyli w banki. Dziś ważne wyniki

Łukasz Pałka

KGHM oraz banki notowane na warszawskiej giełdzie zwracają obecnie uwagę inwestorów i jednocześnie mają największy udział we wzrostach wskaźnika WIG20. Na GPW powoli rozkręca się też sezon wyników.

W środę wieczorem bank centralny USA podjął decyzję, która była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Władze monetarne zdecydowały się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Chociaż obserwatorzy rynku spodziewają się dwóch lub trzech podwyżek w tym roku, to jednak sugerują, że będę one miały miejsce w jego drugiej połowie. Te spekulacje w połączeniu z wypowiedziami Donalda Trumpa i przedstawicieli jego administracji spowodowały ostatnio osłabienie dolara, przez to powrócił on do poziomu 4 zł.

Doniesienia z USA nie powinny mieć jednak w czwartek większego wpływu na nastroje wśród inwestorów obecnych na GPW. Notowania na Wall Street zakończyły się z kolei w środę lekkimi wzrostami głównych indeksów.

Większe znaczenie wydają się mieć doniesienia z Wielkiej Brytanii, gdzie premier Theresa May napotyka coraz mniej przeszkód w drodze do opuszczenia Unii Europejskiej. Rząd zyskuje poparcie parlamentu, o czym piszemy szerzej w WP money.

Na warszawskim parkiecie powoli rozkręca się sezon wyników za ubiegły rok. Spółki mają bardzo dużo czasu na raportowanie wyników, nawet do końca kwietnia. Na razie w czwartek przed sesją raport opublikował bank ING. Według niego w czwartym kwartale bank zarobił 254,9 mln zł (zysk netto), co jest wynikiem o prawie 50 mln zł wyższym niż w tym samym okresie 2015 r. Widać jednak, że oczekiwania analityków były wyższe.

Warto obserwować reakcję inwestorów na wyniki ING, tym bardziej że sektor bankowy w ostatnich tygodniach pozostaje w polu ich zainteresowania. Widać wyraźną poprawę nastrojów - od początku roku wskaźnik WIG Banki zyskał już około 10 proc. Bardzo dobre nastroje niezmiennie panują również wokół koncernu KGHM, którego akcje trzymają się mocno już blisko pułapu 130 zł za sztukę.

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(126)
Etermit needs...
5 lata temu
trwa szamotanina pomiędzy ogierem hossy, który ma ochotę na jeszcze jeden szybki numerek a Papą Bearem, którego włochaty drągal aż trzeszczy ze sztywności na samą myśl o Anastasii Gjepewu Papa Bear jest gotowy wkroczyć do akcji w każdej chwili a ostre roochanco może potrwać wiele miesięcy
Szok naftowy ...
5 lata temu
Niemcy Indeks PMI dla usług leci w dół - fin. 53,4 (Oczek. 53,2, Poprz. 54,3), styczeń
pisowiec74
5 lata temu
To juz sie robi nudne, na poczatku dnia ciagna na sile do gory, pozniej ubieraja paru jeleni i na koniec dnia zjazd, po prostu hossa dla naiwnych :)
bitcoiniarz
5 lata temu
Bitcoin już po 1010 USd. Miesiąc temu chodził na promocji po 780 . "I tak nie kupisz" buehee
Szok naftowy ...
5 lata temu
Obligacje Stanów wywalane są cały czas. Wiadom w jakim stanie prezydent Obama został gospodarkę, wbrew oficjalnej propagandzie, kiedy teraz wszystko wyjdzie na jaw. US 10Y BOND YIELD 2.4907 +0.69% +0.0170 9:16
...
Następna strona