Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Rynek dobrze ocenia małe i średnie spółki

0
Podziel się:

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na GPW ma bezpośredni związek z trwającą od 3 tygodni spadkową korektą na Wall Street.

Rynek dobrze ocenia małe i średnie spółki
bEDxGTDp

Warszawska giełda ma za sobą nieudaną końcówkę tygodnia. Wszystkie główne indeksy straciły na wartości, a presja strony podażowej widoczna była przede wszystkim na spółkach surowcowych.

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na GPW ma bezpośredni związek z trwającą od 3 tygodni spadkową korektą na Wall Street. To właśnie gorsza dyspozycja amerykańskiego rynku akcji oraz wciąż drożejący dolar odciskają negatywne piętno na rynkach wschodzących.

Przebieg piątkowych notowań w wykonaniu indeksu największych spółek GPW był negatywny. Notowania indeksu WIG20 rozpoczęły się od niewielkiego spadku mimo iż na rynkach rozwiniętych panowały dobre nastroje po czwartkowym korekcyjnym odreagowaniu w górę na Wall Street. W trakcie dnia podaż szczególnie upodobała sobie akcje koncernów paliwowych (znaczące spadki notowań Lotosu i PKN Orlen). Kontynuowana była również spadkowa korekta na kursie KGHM. Dla indeksu WIG20 wyłamanie poniżej długo broniącego się poziomu 2.320 pkt. oznacza zwiększone prawdopodobieństwo kontynuacji fazy obsuwania się ze wskazaniem na okolice poziomu 2.280 pkt, gdzie znajduje się obszar wzrostowej luki z połowy stycznia br.

bEDxGTDr

Segment małych i średnich spółek w łagodnej korekcie

Rynek zdecydowanie lepiej ocenia dalsze perspektywy segmentu małych i średnich spółek. Obserwowana od kilku dni korekta spadkowa na indeksie mWIG40 posiada łagodny charakter. Indeks średnich spółek porusza się w tendencji bocznej. Obecny zakres wahań ogranicza najbliższe techniczne wsparcie znajdujące się na poziomie 3.720 pkt. (przebity szczyt z września 2014 r.) oraz tegoroczne marcowe maksimum na poziomie 3.760 pkt.

Wraz z upływem czasu stopniowemu wychłodzeniu podlegają krótkoterminowe oscylatory. Po zakończeniu bieżącej korekty, która może potrwać jeszcze w tym tygodniu, można oczekiwać kontynuacji wzrostu indeksu mWIG40 i wyznaczenia nowego maksimum cenowego. Z informacji, które napłynęły na rynek pod koniec ub. tygodnia warto wspomnieć o pogłębieniu deflacji w naszym kraju (-1,6 proc. w lutym). Ceny konsumentów spadają już ósmy miesiąc z rzędu, na co decydujący wpływ mają niższe ceny paliwa, żywności i napojów oraz odzieży i obuwia. Nie będzie miało to jednak wpływu na RPP, gdyż cykl obniżek stóp procentowych został już zakończony.

Dolar jeszcze silniejszy

Słabsze dane makro dotyczące sprzedaży detalicznej w USA w lutym nie zdołały powstrzymać dalszej aprecjacji dolara amerykańskiego. Inwestorzy wiedzą bowiem, iż drobne spowolnienie gospodarki amerykańskiej w I kw. 2014 r. nie stanowi większego zaskoczenia. Z drugiej jednak strony już teraz pojawiają się prognozy, iż wyniki finansowe spółek w I kw. 2014 r. pogorszą się.

bEDxGTDx

Według agencji Bloomberg zyski amerykańskich przedsiębiorstw w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadną o ponad 5%, po wzroście o 4,4% w IV kw. 2014 r. Indeks S&P zaliczył w piątek ponowny spadek pozostając jednak powyżej kluczowej strefy 2.000-2.020 pkt. W tym tygodniu na pierwszy plan ponownie wysuwa się Grecja i konieczność spłaty zobowiązań na kwotę ponad 0,5 mld euro na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie wiadomo, czy Hellada posiada środki na regulację swoich zobowiązań.

Idea Bank – oferta do końca czerwca 2015 r.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Idea Banku - podała KNF w komunikacie.

Komentarz: Spółka będzie chciała pozyskać z rynku 0,5-1 mld zł. Oferta obejmować będzie również walory posiadane przez obecnych akcjonariuszy. Według wycen dokonanych przez dwa biura maklerskie kapitalizacja spółki przy uwzględnieniu nowych akcji, sięgnie od 3,66 do 3,79 mld zł. W 2014 r. zysk netto Idea Bank wyniósł 241,3 mln zł w porównaniu do 132 mln zł rok wcześniej. Głównym właścicielem Idea Banku jest Getin Holding posiadający 61,27% akcji. Informacje o zbliżającej się ofercie Idea Banku korzystnie wpływają na notowania Getin Banku, ze względu na spodziewany dopływ gotówki do giełdowej instytucji. Rynek dyskontuje bowiem poprawę współczynnika wypłacalności Getin Banku, szczególnie ważnego w okresie trwających rozmów dot. kryzysu frankowego.

bEDxGTDy

Budimex – jest szansa na kolejny duży kontrakt

Sąd Okręgowy w Olsztynie odrzucił skargi na wyroki KIO złożone przez Salini oraz Astaldi w przetargu na obwodnicę Ostródy - poinformował PAP rzecznik Budimeksu Krzysztof Kozioł. Decyzja sądu sprawia, że konsorcjum Budimeksu ma otwartą drogę do zdobycia kontraktu za 1,32 mld zł.

Komentarz: W październiku 2014 r. przetarg na budowę drogi ekspresowej S7na odcinku Miłomłyn-Olsztynek wraz z budową obwodnicy Ostródy wygrało Saldini. Od decyzji tej odwołał się jednak Budimex, jako powód podając rażąco zaniżoną cenę realizacji tego kontraktu. Informacja o odrzuceniu przez Sąd Okręgowy skargi Saldini, powinna pomóc akcjom Budimexu w utrzymaniu obowiązującego długoterminowego trendu wzrostowego.

bEDxGTDS
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)