Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koronawirus. Boeing ze sporą stratą. Koncern spowalnia produkcję samolotów

2
Podziel się:

Przez trwającą pandemię koronawirusa spada popyt na samoloty, przez co Boeing musi ciąć produkcję. Kolejnym problemem jest kwestia uziemionych maszyn 737 Max. Koncern w drugim kwartale 2020 roku odnotował stratę netto w wysokości 2,4 mld dolarów - podaje CNBC.

Koronawirus. Koncern Boeing liczy straty wywołane przez pandemię.
Koronawirus. Koncern Boeing liczy straty wywołane przez pandemię. (Getty Images)
bECGLnyZ

Strata, którą odnotował Boeing w drugim kwartale 2020 roku, zmusiła koncern do decyzji o cięciu produkcji. Zarząd tłumaczy to faktem, że trwająca pandemia koronawirusa i związane z nim uziemienie części lotów międzynarodowych, drastycznie zmniejszyło popyt wśród linii lotniczych na nowe maszyny.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt uziemienia samolotów 737 Max, które dotychczas były najlepiej sprzedającym się modelem. Maszyny te uziemiono w marcu 2019 roku w następstwie dwóch katastrof - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku. Koncern wciąż pracuje nad przywróceniem ich do użytkowania.

Kryzysu Boeinga nie wywołała jednak sama pandemia, ponieważ firma zmagała się z nim jeszcze przed rozprzestrzenieniem się wirusa SARS-CoV-2 po świecie. Jednak koronawirus spotęgował problemy przedsiębiorstwa. CNBC przypomina, że w styczniu 2020 roku w Boeingu doszło do cięcia kadrowego, w wyniku którego pracę straciło 10 proc. personelu.

bECGLnzb
Zobacz także: Zobacz też: Budowa CPK z unijnych środków? "Lotnisko nie. Drogi, koleje - tak"

Dyrektor generalny Dave Calhoun, cytowany przez amerykańską telewizję, zapowiedział, że możliwe są dalsze zwolnienia. Wszystko przez przedłużający się koronawirusowy kryzys. W notatce skierowanej do pracowników Calhoun napisał, że zdaje sobie sprawę z tego, że "to smutna wiadomość" w "trudnym czasie". Zapewnił też, że firma postara się skuteczniej zadbać o pracowników w przyszłości.

CNBC podaje, że przychody Boeinga spadły o 25 proc. do 11,81 mld dolarów (z 15,75 mld dolarów rok wcześniej). To poniżej prognoz analityków, którzy szacowali przychody koncernu na poziomie 13,16 mld dolarów.

bECGLnzh

Najmocniej ucierpiały przychody ze sprzedaży samolotów komercyjnych. Wpływy z tego tytułu były aż o 65 proc. mniejsze w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 1,6 mld dolarów.

Lepiej poradził sobie sprzęt obronny koncernu - wpływy ze sprzedaży takich maszyn wyniosły 6,6 mld dolarów. To podobny poziom do osiągniętego w zeszłym roku.

CNBC dodaje również, że w drugim kwartale 2020 roku strata netto Boeinga zmniejszyła się do 2,4 mld dolarów. Rok wcześniej strata ta wyniosła 2,94 mld dolarów - wtedy na ten wynik największy wpływ miało uziemienie 737 Max.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGLnzC
KOMENTARZE
(2)
,,,
rok temu
Kolejny w kolejce do problemów finansowych: Inter - Get woke - go broke!
bojing
rok temu
Za ponad 300 ludzkich żyć ta firma powinna upaść.