Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kowalczyk: Celujemy w lepszą egzekucję przepisów dot. gospodarki odpadami

0
Podziel się:

Działania wprowadzane przez Ministerstwo Środowiska miały na celu uszczelnienie obowiązujących przepisów w zakresie gospodarki odpadami oraz poprawę skuteczności ich egzekwowania, ocenia szef resortu Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk: Celujemy w lepszą egzekucję przepisów dot. gospodarki odpadami

Ministerstwo Środowiska nowelizując akty prawne dotyczące postępowania z odpadami wprowadzają szereg nowych regulacji. To m.in. zniesienie regionalizacji przy wyborze instalacji w gospodarce odpadami komunalnymi oraz rozszerzenie bazy danych o produktach i opakowaniach. Wkrótce zapadną konkretne decyzje dotyczące systemu kaucyjnego i rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej. Samorządy mierzą się z rosnącymi kosztami odbioru odpadów, a Polacy uczą się na nowo segregacji opakowań, podano w komunikacie.

"Zrównoważona gospodarka odpadami - dla ludzi, zdrowia i środowiska" to temat przewodni tegorocznych Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM, które odbędą się 9-11 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

"Temat przewodni tegorocznej edycji targów 'Zrównoważona gospodarka odpadami - dla ludzi, zdrowia i środowiska' doskonale wpisuje się w działania Ministerstwa Środowiska. Dotychczas wprowadziliśmy szereg działań, które skutecznie przyczyniają się do poprawy stanu gospodarki odpadami. Wprowadzane przez nas rozwiązania miały na celu uszczelnienie obowiązujących przepisów oraz poprawę skuteczności ich egzekwowania" - powiedział Kowalczyk, cytowany w komunikacie.

Integralną częścią targów POL-ECO SYSTEM będzie zorganizowana po raz trzeci przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna EkoSfera. To miejsce spotkań liderów, gdzie podczas sesji debat, szkoleń i wykładów uczestnicy zapoznają się z trendami kształtującymi przyszłość sektora. Nad częścią wystawienniczo-konferencyjną EkoSfera patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki, podał organizator.

Ponadto, częścią targów jest wystawa prac laureatów konkursu Ministerstwa Środowiska Produkt w Obiegu, którego celem jest promowanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym. W tym roku po raz pierwszy laureaci będą mieli okazję do zaprezentowania swoich pomysłów.

"Tematykę gospodarki odpadami po kluczowych zmianach prawnych uczestnikom Targów POL-ECO SYSTEM przybliżą seminaria, konferencje, spotkania oraz panele dyskusyjne. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi: rozszerzona odpowiedzialność producencka, przyszłość systemu kaucyjnego, recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nowe wymagania przeciwpożarowe, czy zagospodarowanie odpadów motoryzacyjnych. Nie zabraknie również tematów związanych z energetyką prosumencką tj. magazynami energii, klastrami energii i Smart City, w tym odnawialnymi źródłami energii dla samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców" - czytamy w komunikacie.

Organizowane od 31 lat Targi POL-ECO SYSTEM skupiają przedstawicieli instytucji publicznych, samorządów, reprezentantów świata biznesu, nauki i edukacji, co czyni je najważniejszym wydarzeniem w sektorze ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, podsumowano w materiale.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)