Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KSF-M rekomenduje MF utrzymanie wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%

0
Podziel się:

Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do ministra finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Komitet zdecydował też o utrzymaniu wskaźnika bufora ryzyka systemowego (BRS) na dotychczasowym poziomie 3%.

KSF-M rekomenduje MF utrzymanie wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%

"Komitet, wykonując obowiązki ustawowe, podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do ministra finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora. Przedstawiciel ministra finansów zgodził się z rekomendacją i potwierdził brak potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie" - czytamy w komunikacie.

W ramach dyskusji dotyczącej oceny sytuacji w systemie finansowym, członkowie Komitetu zapoznali się z przygotowywanym przez NBP "Raportem o stabilności systemu finansowego - grudzień 2019 r.".

Ponadto, na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej regularnie wśród instytucji reprezentowanych w KSF, oceniono źródła i natężenie ryzyka systemowego.

"Jako główne źródło ryzyka Komitet uznał trudną sytuację finansową niektórych instytucji i sektorów instytucji kredytowych oraz możliwy efekt zarażania pozostałych uczestników systemu. Istotnym źródłem ryzyka pozostaje w dalszym ciągu portfel walutowych kredytów mieszkaniowych, przede wszystkim z uwagi na ryzyko prawne dotyczące rozstrzygnięć krajowych sądów w sprawach związanych z umowami kredytowymi, również w kontekście wyroku TSUE z dnia 3 października 2019 r. w sprawie C-260/18. Komitet będzie monitorował sytuację w tym zakresie" - zapowiedziano także.

Komitet zapoznał się z podsumowaniem bieżących analiz dotyczących tendencji na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych.

"Komitet od dłuższego czasu odnotowuje wysoką aktywność na rynku mieszkaniowym. Jednak wskaźniki takie, jak cena mieszkania lub stawka najmu w odniesieniu do dochodów w gospodarce, z uwzględnieniem odchylenia cen nieruchomości od trendu nie dają oznak silnych napięć. Pomimo wzrostu wartość nowo udzielonych kredytów w relacji do PKB i do funduszu płac jest wyraźnie niższa niż przed 2009 r. Stan zadłużenia kredytem mieszkaniowym rośnie umiarkowanie i w relacji do PKB jest stabilny, a wzrostowi kredytów nie towarzyszy łagodzenie polityki kredytowej przez banki. Jednakże wysoki popyt na tym rynku oraz utrzymujący się wzrost średniej wartości kredytu w relacji do PKB i funduszu płac wskazują nadal na potrzebę zachowania przez banki ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej klientów wnioskujących o kredyty mieszkaniowe, w szczególności w celach inwestycyjnych. Komitet będzie kontynuował monitorowanie rynku nieruchomości mieszkaniowych z punktu widzenia źródeł ryzyka systemowego" - czytamy dalej.

Komitet został poinformowany przez przedstawicieli GPW i GPW Benchmark o stanie zaawansowania prac w zakresie dostosowania wskaźników referencyjnych do przepisów rozporządzenia BMR, w szczególności o złożeniu przez GPW Benchmark wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o udzielenie zezwolenia na pełnienie funkcji administratora w zakresie Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR, podano także.

"Komitet Stabilności Finansowej, wykonując postanowienia ustawy, dokonał przeglądu i oceny adekwatności dotychczas obowiązującego bufora ryzyka systemowego (BRS). W efekcie przeprowadzonej analizy Komitet zarekomendował ministrowi finansów utrzymanie wskaźnika bufora ryzyka systemowego na dotychczasowym poziomie 3% i na dotychczas obowiązujących zasadach" - napisano dalej w komunikacie.

Komitet przyjął harmonogram prac na rok 2020. Kolejne, regularne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zaplanowano na I kwartał 2020 r., podsumowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)