Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marczuk z PFR: Prawie 2 tys. firm podpisało do tej pory umowy w II fali PPK

1
Podziel się

Warszawa, 28.01.2020 (ISBnews) - Prawie 2 tys. firm podpisało dotychczas umowy w związku z drugą falą przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartosz Marczuk. 

Marczuk z PFR: Prawie 2 tys. firm podpisało do tej pory umowy w II fali PPK
bEhTTVkR

"Mamy już blisko 2 tys. umów firm z II fali PPK (łącznie jest ich ok. 20 k, zatrudniają 50-249 osób) z instytucjami finansowymi. Czyli 10% już zapisanych" - napisał Marczuk na Twitterze.

W drugiej turze zapisy do PPK trwają od 1 stycznia i obejmą ok. 20 tys. firm, zatrudniających co najmniej 50 osób.

W połowie grudnia ub. r. prezes PFR Paweł Borys poinformował, że poziom partycypacji w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników wyniósł 41%, licząc łącznie firmy posiadające PPK oraz te, które założyły pracownicze programy emerytalne (PPE) po wejściu w życie ustawy o PPK w grudniu ub.r. Licząc tylko firmy, które założyły PPK, partycypacja wyniosła 39%. Dodał wówczas, że dane o partycypacji to szacunek, który może podlegać zmianom, a granica błędu to 2-3%.

bEhTTVkT

Liczba uczestników PPK wyniosła 1 128 tys. pracowników. Kolejne 144 tys. przystąpiło do PPE utworzonych po wejściu w życie ustawy o PPK.

Borys wskazał wówczas, że w efekcie wdrożenia PPK w dużych firmach z PPE bądź PPK skorzystało łącznie 1,3 mln, zaś łącznie z wcześniej funkcjonującymi PPE w systemie jest to ponad 1,55 mln osób.

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

bEhTTVlu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
caroline
rok temu
Polska chcąc nadążyć za zachodem czasem kopiuje cześć rozwiązań. Jednym z takich pomysłów są właśnie ppk, co akurat odbieram pozytywnie, bo to przyjazne narzędzie ułatwiające oszczędzanie.