Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MCI Capital miało 174,53 mln zł zysku netto, 183,89 mln zł zysku EBIT w 2018 r.

2
Podziel się

MCI Capital odnotowało 174,53 mln zł zysku netto w 2018 r. wobec 104,69 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

MCI Capital miało 174,53 mln zł zysku netto, 183,89 mln zł zysku EBIT w 2018 r.
bDZhPcol

"Mimo trudnego otoczenia rynkowego, udało nam się zrealizować 175 mln zł zysku netto, co należy uznać za bardzo dobry wynik. Jednocześnie, osiągnęliśmy też najniższy od 5 lat wskaźnik zadłużenia netto do aktywów. W ramach naszej strategii chcemy dalej koncentrować się na bardziej płynnym, a jednocześnie rentownym obszarze digital buyout. Stąd, już teraz, największy wpływ na nasz wynik ma performance funduszu MCI.EuroVentures" - powiedział prezes spółki Tomasz Czechowicz, cytowany w komunikacie.

Zysk operacyjny wyniósł 183,89 mln zł wobec 120 mln zł zysku rok wcześniej.

Zyski z inwestycji sięgnęły 219,18 mln zł w 2018 r. wobec 124,54 mln zł rok wcześniej.

bDZhPcon

Do skokowej poprawy zysku netto przyczynił się dynamiczny wzrost zysku z inwestycji do 219 mln zł, który był pochodną wzrostu wartości posiadanych przez Grupę MCI certyfikatów inwestycyjnych funduszy, poinformowała spółka.

Na koniec 2018 roku wartość aktywów netto wyniosła w Grupie MCI 1 265 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję (NAV na akcję) oznaczało to 23,9 zł, czyli wzrost o 16% r/r.

W 2018 r. fundusze, których certyfikaty inwestycyjne posiada MCI, zrealizowały 3 istotne exity. W funduszu buy-outowym MCI.EuroVentures doszło do sprzedaży udziałów w lifebrain (Włochy) i Dotcard (Polska). Dodatkowo, fFundusz z końcem 2018 r. zawarł umowę ramową sprzedaży spółki ABC Data. Przedmiotem sprzedaży są również udziały i akcje spółek zależnych od ABC Data. Zawarcie umowy sprzedaży jest uzależnione od spełnienia się szeregu warunków zawieszających, o których szerzej spółka informowała w raporcie bieżącym. Rozliczenie transakcji planowane jest na II kwartał 2019 r., podano również.

W MCI.TechVentrures, czyli funduszu wzrostowym, zrealizowano wyjście ze szwedzkiej spółki iZettle, której nowym właścicielem został PayPal. Zrealizowane po wysokich cenach exity przełożyły się na poprawę stóp zwrotu funduszy z Grupy MCI: średnie stopy zwrotu MCI.EuroVentures, MCI.TechVentures i MCI.CreditVentures wyniosły odpowiednio: 26,9%, 5,9% i 7,4%, wynika z informacji spółki.

bDZhPcot

"Najbliższe kwartały będą dla spółki kontynuacją pracy nad zabezpieczeniem komfortu płynnościowego grupy. To szczególnie istotne w środowisku spadku popytu na obligacje korporacyjne, kiedy rynek finansowy i kapitałowy w Polsce, w tym również branża TFI, zmagają się z

różnymi trudnościami wewnętrznymi" - powiedziała wiceprezes Ewa Ogryczak, również cytowana w komunikacie.

W roku 2018 grupa spłaciła 116 mln zł obligacji, a w roku 2019 przypada spłata 75 mln zł zgodnie z harmonogramem. MCI finansuje te spłaty m.in. przepływami ze zrealizowanych umorzeń posiadanych certyfikatów inwestycyjnych. Pozwoli to uzyskać konserwatywny poziom zadłużenia, czego przejawem jest m.in. najniższe od 5 lat zadłużenie netto aktywów, podsumowano.

MCI Capital to utworzona w 1999 r., to jedna z wiodących w regionie CEE, publicznie notowana grupa private equity o charakterze multistage. MCI, za pośrednictwem funduszy PE/VC, realizuje inwestycje w obszarze early stage, growth stage i expansion/buyout stage w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także w Europie Zachodniej i Skandynawii. MCI Capital SA jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2001 r.

bDZhPcoO
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Piotr 65
2 lata temu
Od ponad 8 lat wszystkie rekomendacje spółki opiewają na ponad 10zł , a powyżej 20zł od ponad 4 lat, a na giełdzie wartość wynosi poniżej 9zł... W roku 2007 wartość akcji przekraczała 25zł ... "MCI - poparta dużym wolumenem sesja z 17 lipca 2007 zapowiada koniec korekty na rynku notowań MCI. Na przeszkodzie do testowania historycznego szczytu stoi tylko poziom oporu na poziomie 35.80 zł. Średnioterminowo strategia ofensywna wydaje się stosunkowo bezpieczna, ponieważ dosyć blisko jest zlokalizowana silna strefa wsparcia pomiędzy 30zł a 27.40 zł. Krótkoterminowe wskaźniki po zejściu do bardzo niskich wartości sygnalizują ochotę do zwyżki, a wskaźnik MACD oddalił się bardzo mocno od swojej średniej, co często poprzedza zmianę kierunku ruchu MACD. W przypadku realizacji pozytywnego scenariusza pierwszym celem dla zwyżki powinien być poziom 40.70zł. Strategia obronna dla aktywnych inwestorów powinna być oparta o linię obrony zlokalizowaną na poziomie 31.60zł."
PJN
2 lata temu
Szkoda, że to kosztem udziałowców TFI, którym 3 rok z rzędu ograniczają umorzenia udziałów zasłaniając się regulaminem - "przymusowi" inwestorzy finansują tą firmę. Niestety nadzór finansowy to element teoretycznego państwa.