Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A wzrosła o 15 r/r do 63 w II kw. 2019 r.

1
Podziel się:

Warszawa, 03.07.2019 (ISBnews) - Liczba transakcji fuzji i przejęć (M&A) przeprowadzonych w Polsce w II kw. tego roku wyniosła 63, tj. o 15 więcej r/r, wynika z raportu "M&A Index 2Q 2019 Poland", przygotowanego przez firmy Navigator Capital oraz Fordata. Największą transakcją w kwartale było nabycie 100% udziałów w Grupie 3S przez spółkę P4.

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A wzrosła o 15 r/r do 63 w II kw. 2019 r.

"Na polskim rynku przeprowadzono w drugim kwartale 2019 roku 63 transakcje fuzji i przejęć. Według opublikowanego właśnie raportu M&A Index Poland, największą pod względem wartości transakcją w ostatnim kwartale było nabycie 100% akcji Grupy 3S przez P4, spółkę zależną Play Communication za 410 mln zł. Pozyskanie udziałów spółki 3S ma pomóc P4 w realizacji ich strategii, która zakłada rozwój infrastruktury własnej Play" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, przedsiębiorstwa oferujące wyspecjalizowane rozwiązania technologiczne, szczególnie w zakresie nowych technologii, są w kręgu zainteresowania nie tylko inwestorów strategicznych, ale również finansowych. To zainteresowanie jest odzwierciedlone w ostatnich transakcjach funduszy private equity. Inwestorzy finansowi postrzegają branżę technologiczną jako atrakcyjną ze względu na jej dynamiczny rozwój, wysoką marżowość oraz wysoki potencjał konsolidacyjny, wynikający zwłaszcza z efektów synergii płynących z łączenia rozwiązań.

"Obserwujemy zmiany, które zachodzą obecnie na rynku rozwiązań internetowych. Z perspektywy dużej dynamiki rozwoju tego sektora, nie dziwi fakt, że jest to jedna z najbardziej interesujących branż dla inwestorów finansowych. Polskie spółki są wyjątkowo atrakcyjne pod kątem inwestycji - wynika to z dużej chłonności rynku jeżeli chodzi o absorpcję nowych rozwiązań oraz bardzo silnego zaplecza dobrze wykształconych pracowników - programistów i informatyków" - powiedział dyrektor w Navigator Capital Jan Kospin, cytowany w komunikacie.

Dodał, że przykładami transakcji przeprowadzonych przez fundusze private equity przy udziale spółek z sektora TMT jest zakup spółki z branży marketingu internetowego - CS Group przez Innova Capital, a także dostawcy platform SaaS dla handlu - DreamCommerce, właściciela Shoper, przez Value4Capital.

"Zaangażowanie inwestorów w spółki z branży świadczy przede wszystkim o tym, że spodziewają się one wysokich wzrostów" - wskazał Kospin.

Z raportu wynika także, że rynek M&A w Polsce coraz skuteczniej wprowadza systemy usprawniające procesy transakcyjne. Widać to również na przykładzie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które w II kwartale dominowały pod względem ilościowym. Coraz większą rolę odgrywają narzędzia VDR-owe.

"Rozwiązania Virtual Data Room stały się standardem. Branża ciągle się profesjonalizuje, co zauważalne jest obecnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Z naszych danych wiemy, że w ubiegłym kwartale minimum 40% transakcji zostało przeprowadzonych w ten sposób. Jako dostawca VDR pośredniczyliśmy w wielu ważnych przedsięwzięciach, między innymi w kupnie grupy 3S przez Play, części Konsalnetu czy w procesie przejęcia udziałów Prime Car Management przez PKO Leasing" - skomentowała senior key account manager w Fordata Alicja Kukla-Kowalska.

Jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku fuzji i przejęć jest również trwająca od kilku kwartałów konsolidacja branży medycznej, w tym zwłaszcza transakcje przeprowadzane przez rynkowych liderów. Owocuje ona tworzeniem się dużych grup medycznych wokół dotychczasowych liderów prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. Dodatkowo, istnieją podmioty, które udział w konsolidacji rynku postrzegają jako opcję strategiczną.

"Przyglądając się transakcjom, które miały miejsce w drugim kwartale 2019 roku możemy zaobserwować, że aktywność podtrzymują dotychczasowi liderzy przejęć. Branża medyczna, którą do tej pory charakteryzowało wysokie rozdrobnienie, zaczyna być w coraz większym stopniu zdominowana przez sieci placówek działające w modelu biznesowym opartym o abonamenty medyczne. Potencjał wzrostowy sektora jest związany z bogaceniem się polskiego społeczeństwa, a co za tym idzie - rosnącymi oczekiwaniami względem standardu prywatnej służby zdrowia. W ostatnim kwartale najbardziej aktywna na rynku transakcji fuzji i przejęć była spółka LuxMed Group - która zakupiła klinikę dentystyczną Silver Dental Clinic w Piasecznie oraz Centrum Medyczne Mavit. Obecne na rynku fuzji były również Grupa PZU oraz Medicover" - zauważył dyrektor w Navigator Capital Karol Szykowny.

Jak wskazała Kukla-Kowalska, oprócz konsolidacji branży medycznej, widoczne są również próby wzmocnienia sektora kosmetycznego i biotechnologicznego.

"Zainwestowali u nas Kanadyjczycy ze StillCanna, którzy zakupili polskiego lidera w produkcji olejku z konopi, Olimax, za kwotę 68 milionów złotych. Bielenda nabyła markę Body Boom, a Oceanic - L'bioticę. Z kolei zakup portugalskiego banku genów Bebécord przez należący do Polskiego Banku Komórek Macierzystych Stemlab ugruntował naszą pozycję europejskiego lidera na tym polu" - wymieniła senior key account manager w Fordata.

W II kwartale największym powodzeniem przejmujących cieszyły się spółki z sektora TMT - 21%, biotechnologii i ochrony zdrowia - 14% oraz handlu detalicznego - 14% przejmowanych. Po stronie kupujących najbardziej aktywne były sektory TMT - 14% oraz fundusze PE/VC - 11% przejmujących. Największą grupą wśród sprzedających spółki byli inwestorzy prywatni - 64% oraz fundusze PE/VC 11% transakcji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Cisza przed b...
5 lata temu
BIOTON , kto wchodzi ???