Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NBP zastrzega sobie możliwość kolejnych interwencji na rynku walutowym

5
Podziel się

Warszawa, 15.01.2021 (ISBnews) - Narodowy Bank Polski (NBP), który przeprowadził "znaczącą" interwencję na rynku walutowym, nie wyklucza kolejnych interwencji, nawet na większą skalę. Obecnie NBP nie widzi takiej potrzeby, poinformował prezes NBP Adam Glapiński. 

NBP zastrzega sobie możliwość kolejnych interwencji na rynku walutowym
bDHExLaZ

"Nadal jesteśmy w reżimie całkowicie płynnego kursu walutowego. Nadal zastrzegamy sobie możliwość interwencji, kiedy uważamy to za konieczne dla dobra polskiego złotego, równowagi gospodarczej, sytuacji polskich przedsiębiorców" - powiedział Glapiński podczas wideokonferencji.

Dodał, że fakt, iż sytuacja eksporterów jest dobra w punkcie wyjścia, nie oznacza, że się nie może gwałtownie pogorszyć.

"Coś takiego nam właśnie groziło. Nasza interwencja była skierowana na to by nie nastąpił gwałtowny, raptowny, nieprzewidziany proces aprecjacji polskiego złotego i cel został osiągnięty" - powiedział prezes NBP.

bDHExLbb

Dodał, że NBP nie rozważa odejścia od płynnego kursu i nie dyskutuje w ogóle tej kwestii, gdyż od dawna służy to polskiej gospodarce.

"Była to interwencja znacząca, nieporównywalna z żadną inną wcześniejszą interwencją. Jesteśmy przygotowani na takie interwencje, a także większe i dłuższe, ale zakładam że w najbliższym czasie nie będzie takiej potrzeby" - powiedział Glapiński.

Zaznaczył, że wszystkie banki centralne stosują taką politykę jako uzupełnienie innych działań

"Nasze interwencje od połowy grudnia są w pełni zgodne z realizowaną strategią polityki pieniężnej. Nic się tu nie zmienia. A działania wynikają z szoku pandemicznego" - podkreślił.

bDHExLbC
Źródło:
KOMENTARZE
(5)
Guziec górski
miesiąc temu
Całkiem możliwe ,że spadek wartości złotówki to nie żadna ingerencja NBP a jej rzeczywista wartość na rynku walut.Wnioskując z wypowiedzi Glapiszona możemy spodziewać się interwencji NBP w kierunku 7 pln za 1 euro.Oby tylko.
edek
miesiąc temu
Osłabianie złotówki ma zwiększyć emigrację zarobkową. Ceny będziemy mieli zachodnie a place jak na Ukrainie.
Romek
miesiąc temu
w tym roku trzeba pokryć ok 200 mld 10 procent zadluzenia pkb, tylko jak , częściowo przez zwiększenie zadłużenia emisję obligacji , przez kreacje pieniadza tarcze , rozdawnictwo, niskie lub zerowe stopy , kreacje kredytem banku komercyjnego, zanurzenie oficjalnego współczynnika inflacji , mniej dla emerytów mniejsza waloryzacja, ogólnie inflacja spłaca kredyty, dobrze że mamy większość w zlotowce.
bDHExLbD
Hanys
miesiąc temu
Wystarczy tylko nie kraść i na wszystko starczy...
Jane
miesiąc temu
Kilka lat rządów ignorantów, fanatyków i Polska gorzej niż po wojnie