Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

NFOŚiGW: Banki mogą dołączać do programu 'Czyste Powietrze' do 23 lutego

2
Podziel się:

Nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu "Czyste Powietrze" zostanie uruchomiony dzisiaj, a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych, podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zainteresowane banki - zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych - na złożenie swoich aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r.

NFOŚiGW: Banki mogą dołączać do programu 'Czyste Powietrze' do 23 lutego

"Konsekwentnie rozwijamy nasz największy i najważniejszy projekt proekologiczny, służący skutecznej walce ze smogiem. Dołączenie banków do partnerów programu 'Czyste Powietrze' to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie

Współpraca z sektorem bankowym to odpowiedź na powszechne oczekiwanie na produkt łączący dotację, dostępną w ramach programu "Czyste Powietrze", z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego. Jest to również realizacja rekomendacji Banku Światowego, wskazano w materiale.

"Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji" - powiedział wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Umowy o współpracy będą zawierane między NFOŚiGW, funduszami wojewódzkimi a bankami. Na tej podstawie instytucje finansowe będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem "Czyste Powietrze".

Kredyty udzielane w ramach programu będą objęte gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

"Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu 'Czyste Powietrze' oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację. Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na 'domowe - antysmogowe' inwestycje" - zauważył prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

W prace nad zmianami programu zaangażowały się banki, z którymi została wypracowana najefektywniejsza "ścieżka bankowa" dla beneficjentów programu.

"Zainteresowanie przystąpieniem do programu 'Czyste Powietrze' zapowiedziały już pierwsze banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi" - dodał prezes ZBP.

Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z szesnastoma funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie bankom limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu "Czyste Powietrze", który będzie realizowany do 2029 r. Łączny budżet programu "Czyste Powietrze" to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
asad
3 lata temu
kolejny rzadowy bubel oderwany od realiow zycia po za 20 najwiekszymi miastami w Polsce - w tym biednym kraju przywywa lawinowo emerytow bez emerytury i bezrobotnych bez prawa do zasilku dla bezrobotnego - juz widze jak ida do banku po kredyt
Nacisk
3 lata temu
na ostatnie słowo. Na silikonowe piersi też się zadłużały.