Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niedzielski: Liczba łóżek dla chorych z COVID-19 spadnie do 26 tys. do końca I

2
Podziel się:

Liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 spadnie do ok. 26 tys. do końca stycznia, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostałe łóżka mają zostać przeznaczone dla pacjentów leczonych na inne schorzenia.

Niedzielski: Liczba łóżek dla chorych z COVID-19 spadnie do 26 tys. do końca I

Niedzielski zastrzegł jednak, że chociaż liczba nowych zakażeń koronawirusem spada, to rząd pilnuje, żeby "bufor bezpieczeństwa" był cały czas utrzymywany mniej więcej na poziomie 50%.

Według danych Ministerstwa Zdrowia dot. chorych na COVID-19, dzisiaj rano hospitalizowanych było 13 879 osób (na 29 502 łóżka dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 1 406 respiratorów (na 2 843 dostępne w szpitalach).

"Na dzień dzisiejszy już mamy mniej niż 30 tys. łóżek przeznaczonych na walkę z COVID-em. Do końca stycznia - mamy takie deklaracje razem z wojewodami przygotowane - że ta liczba łóżek spadnie do ok. 26 tys. A robimy to po to, żeby te łóżka szybko były transferowane do standardowego systemu opieki zdrowotnej, tak żebyśmy również w kontekście innych chorób [...] mieli też zdolność do leczenia" - powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że rząd cały czas pilnuje "pewnego buforu bezpieczeństwa", czyli tych łóżek, które są do dyspozycji w systemie leczenia czy zwalczania COVID-19 zarówno na poziomie łóżek szpitalnych, jak i również respiratorów.

"Staramy się, aby ta ogólna liczba łóżek i stanowisk z respiratorami [...] malała, żeby bufor bezpieczeństwa był cały czas utrzymywany mniej więcej na poziomie 50%" - dodał.

Minister poinformował też, że w ostatnim tygodniu odnotowano ok. 39 tys. nowych, potwierdzonych przypadków zakażeń tygodniowo, co daje średnio 5 558 dziennie, czyli o ok. 10% mniej w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Podkreślił, że spadła także liczba hospitalizacji oraz osób korzystających z respiratora.

"Ta sytuacja wydaje się [w Polsce] ustabilizowana" - ocenił Niedzielski.

Wskazał jednak na ryzyko dot. sytuacji międzynarodowej oraz nowych mutacji koronawirusa, który jest bardziej zakaźny i ma większą zdolność rozprzestrzeniania się.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Tina
3 lata temu
Nasz szpital powiatowy został przekształcony na covidowy. W tej chwili znajduje się w nim- uwaga- 8 chorych. Brawo normalnie. W szczycie zachorowan był chyba 25 osób. Czy to jest normalne? Żeby iść się leczyć to trzeba prywatnie płacić. Chory kraj chorych polityków i ich wyborców.
ZK590
3 lata temu
Od miesięcy są zamrożone miejsca w których powinni być leczeni ciężko chorzy ludzie. Wystarczy już histerii i amoku z powodu których zmarło tysiące ludzi.