Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Norwegia nie zamierza rezygnować z gazu ani ropy. "Pozostaną niezbędne"

37
Podziel się:

Szef norweskiego resortu energii Terje Aasland przedstawił w Stavanger trzy główne założenia energetyczne norweskiego rządu. Jednym z nich jest utrzymanie produkcji i eksportu gazu i ropy naftowej.

Norwegia nie zamierza rezygnować z gazu ani ropy. "Pozostaną niezbędne"
Terje Aasland, Norweski minister ds. ropy i energii, na platformie wiertniczej Equinor ASA na złożu ropy Johan Sverdrup na Morzu Północnym w Norwegi (GETTY, Bloomberg)

W trakcie odbywającej się w Stavanger - głównym mieście norweskiego przemysłu wydobywczego - konferencji Offshore Northern Seas, szef resortu nadzorującego wykorzystanie zasobów energetycznych Norwegii, przyznał, że bezpieczeństwo w tym zakresie jest dziś największym wyzwaniem dla światowych gospodarek.

Pomimo globalnego przejścia na źródła odnawialne, ropa naftowa i gaz pozostaną niezbędne w przewidywalnej przyszłości. Szacujemy, że nasze pola gazowe i naftowe utrzymają wysoki poziom produkcji, a aby to utrzymać, będziemy inwestować w kolejne moce produkcyjne - powiedział Terje Asland.

Według norweskiego ministra nie musi to stać w sprzeczności z realizacją celów klimatycznych, jakie leżą u podstaw globalnej transformacji energetycznej. Do 2030 roku branża wydobywcza w Norwegii ma zredukować swoje emisje o połowę tak, by 2050 roku osiągnąć zerową emisyjność netto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jakie narzędzia wspierają zarządzanie księgowością?

Dostawca Europy

- Utrzymamy pozycję niezawodnego i wiarygodnego dostawcy energii do Europy. Pomimo globalnego przejścia na źródła odnawialne, ropa naftowa i gaz pozostaną niezbędne w przewidywalnej przyszłości - dodał norweski minister.

Norweski rząd zakłada, że specjalistyczne doświadczenie w zakresie wydobycia ropy naftowej i gazu będzie wspierać rozwój czystych technologii produkcji energii, zwłaszcza w zakresie wykorzystania morskiej energii wiatrowej. Do 2040 r. roku Oslo planuje zainstalować na swoim morzu instalacje o łącznej mocy 30 GW.

Sprzedaż gazu i ropy stanowiła w 2023 roku 63 proc. całości norweskiego eksportu, osiągając wartość 1,2 biliona koron, czyli około 500 miliardów złotych.

Do Polski od 2022 roku norweski gaz trafia głównie przez Baltic Pipe, łączący platformy na Morzu Norweskim i Morzu Północnym systemami gazociągów w Polsce i Danii. Jego przepustowość to 10 mld metrów sześciennych rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
WYRÓŻNIONE
Polak
2 miesiące temu
Mądry naród ci Norwedzy wiedza co jest dla nich dobre i nie dają się przekupić jak te rządzące szumowiny polskie za unijne srebrniki sprzedają Polskę i Polaków
foki
2 miesiące temu
bo niemiec nie ma ani ropy ani gazu i miesza , stąd nacisk na elektryki
paliwo
2 miesiące temu
Norwegia nie należy do UE i nikt jej nie zmusza do zielonego bałaganu.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (37)
Mirio
miesiąc temu
Przynajmniej jeden mądry, aż przyjemnie się czyta!
Hipokryzja
miesiąc temu
Sprzedawać ropę i gaz za granicę, u siebie dotować samochody elektryczne i reklamować się jako "zielony" kraj ;-)
TIREX
miesiąc temu
Norwegia jedno z najbogatszych państw na świecie To złoża gazu i ropy naftowej Daje im dobrobyt bogatego życia
Progi smogu
miesiąc temu
Ile pali samochód gdy jedzie 99 km/h a ile gdy jedzie przez tempo 30?
Abc
2 miesiące temu
A my, skoro już jesteśmy okrzyknięci Chinami Europy, nie powinniśmy dawać wmanewrować się w odejść je od węgla, tylko jechać na nim, jak Chiny właśnie. Nierentowność kopalń w Polsce, jest celowym majstersztykiem na przejęcie tej kluczowej gałęzi gospodarki - kto pamięta, jak uwalano polski przemysł w czasie transformacji '89, ten wie. Ursus, Polkolor, huty, itd. To wszystko jest jeden i ten sam mechanizm. To, gdzie kto siedzi obecnie za te machloje, pomijam. Widać tylko, jak im łby posiwiały, ale dzielnie trzymają się stołków brukselskich.
...
Następna strona