Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ociepa z MPiT: Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie wpisana do KRS do 8 maja

0
Podziel się:

Warszawa, 21.03.2019 (ISBnews) -  Minister przedsiębiorczości i technologii powoła radę oraz zarząd Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości do 8 kwietnia br., poinformował ISBnews wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Celem powołanej Fundacji jest wspieranie działań polskich przedsiębiorstw na drodze transformacji cyfrowej, a zgodnie z zapisami ustawy, w skład rady Fundacji wejdą przedstawiciele różnych resortów, nauki i przemysłu, podał także.

Ociepa z MPiT: Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie wpisana do KRS do 8 maja

"Kolejnymi terminami, które wskazuje ustawa o Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości są: nadanie statutu, po zasięgnięciu opinii Rady oraz wpis Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego, co nastąpi w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, czyli do 8 maja" - powiedział Ociepa w rozmowie z ISBnews.

Jego zdaniem, korzyścią z tego, że Fundacja jest powoływana na mocy ustawy jest jej podleganie zasadom funkcjonowania instytucji publicznych umożliwia transparentność działań oraz kontrole przez odpowiednie organy państwa.

"Fundacja, oczywiście w dużym uproszczeniu, ma łączyć świat biznesu i świat nauki oraz pomóc w transformacji polskiej gospodarki w kierunku przemysłu 4.0. Chcemy podwyższyć wskaźniki cyfryzacji, automatyzacji czy robotyzacji polskich przedsiębiorstw. Do tej pory brakowało odpowiedniej współpracy. Fundacja ma być takim pomostem pomiędzy tymi światami i skupiać się wokół konkretnych projektów i wspólnych wyzwań" - powiedział Ociepa.

Według niego, chodzi więc m.in. o wsparcie w formie szkoleń oraz doradztwa powiązane z testowaniem i udostępnianiem przedsiębiorcom parków maszynowych czy laboratoriów badawczych.

"Podobnie jest w przypadku naukowców, którym chcemy stworzyć odpowiednią przestrzeń do współpracy. Często powstają na uczelniach różne rozwiązania i urządzenia, które nie mogą być bezpośrednio użyczone przedsiębiorcy, ale Fundacja będzie miała możliwość dostosowania odpowiednich mechanizmów współpracy. I to jest nasz cel. Mała firma może również liczyć na wsparcie eksperckie" - dodał wiceminister.

"Kolejną kwestią jest tworzenie regionalnych centrów kompetencji, w których będziemy pobudzać transformację przedsiębiorstw w kierunku przemysłu 4.0. Działania centrów prowadzone w konkretnych regionach będą bardziej dostosowane do potrzeb i specyfiki lokalnej gospodarki. Mamy oczywiście szereg różnych instytucji, ośrodków, ale to właśnie Fundacja ma koordynować ich działanie, aby oferować kompleksowe rozwiązania" - podsumował wiceminister.

Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości weszła w życie 11 marca br.

Marek Knitter

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)