Notowania

giełda
18.06.2019 11:20

Orlen sprowadził 100 tys. ton ropy z Afryki. Będą kolejne dostawy

Rosyjska ropa ma coraz mniejszy udział w dostawach do PKN Orlen. Spółka ściąga surowiec m.in. z Afryki. Do Naftoportu wpłynęło 100 tys. ton ropy z Angolii. Kolejna dostawa w sierpniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes Daniel Obajtek zapowiada większe dostawy ropy z krajów afrykańskich.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek liczy na rozszerzenie współpracy handlowej z krajami afrykańskimi, w tym z Angolą. Chce w ten sposób jeszcze bardziej zróżnicować źródła dostaw ropy naftowej.

- Liczę, że w niedługim czasie Orlen zacieśni współpracę z krajami afrykańskimi. Dywersyfikacja dostaw to dla nas od początku strategiczny cel. Sprowadzamy ropę z różnych kierunków, Angola jest dla nas bardzo perspektywicznym rynkiem - podkreśla Obajtek.

Dlaczego cena ropy nie zawsze wpływa na cenę paliwa? Wyjaśnia główny ekonomista PKN Orlen

Potwierdzeniem słów prezesa jest poniedziałkowa dostawa do Naftoportu około 100 tys. ton ropy gatunku Nemba z Angoli. Kolejna dostawa, tym razem gatunku Cadinga, spodziewana jest w sierpniu. Pierwsza miała miejsce w lutym.

Jednym z celów zróżnicowania dostaw jest uniezależnienie od Rosji. Pod koniec kwietnia prezes Orlenu mówił, że już teraz w przypadku zakładu w Płocku 50 proc. przerabianej ropy pochodzi spoza Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, pkn orlen, pkn, ropa, angola, naftoport, paliwa, wiadomości, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

la..laOd dawna i gaz i ropa rosyjska nam śmierdzi. Więc lepiej płacić dwa razy więcej, tak jak za gaz. Europa zachodnia w 2019 płaci 225 dolarów za 1000 … Czytaj całość

18-06-2019

JaI to są prawdziwe sankcje na Rosję.

18-06-2019

m-53Redaktorze, litości. Angola a więc z Angoli a nie Angolii. Sio do szkoły

Rozwiń komentarze (17)