Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PBKM miał 34,69 mln zł zysku netto, 50,24 mln zł EBITDA w 2018 r.

0
Podziel się

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) odnotował 34,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2018 r. wobec 29,33 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

PBKM miał 34,69 mln zł zysku netto, 50,24 mln zł EBITDA w 2018 r.
bDYOzVCJ

Zysk operacyjny wyniósł 43,8 mln zł wobec 40,72 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł odpowiednio: 50,24 mln zł wobec 46 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 161,64 mln zł w 2018 r. wobec 148,87 mln zł rok wcześniej.

"Grupa PBKM ma za sobą udany rok, który ma odzwierciedlenie we wzroście porównywalnych wyników finansowych i operacyjnych naszej podstawowej działalności - rodzinnego bankowania krwi pępowinowej i tkanek oraz w rozwoju obszaru produkcji leków na bazie komórek macierzystych do terapii eksperymentalnych. Był to także rok intensywnej pracy nad zwiększeniem skali naszego biznesu oraz istotnym zwiększeniem nakładów na prace badawczo-rozwojowe. Przeprowadziliśmy największe pod względem wartości w historii PBKM przejęcie portugalskiej spółki Stemlab, a ostatnio - na początku roku 2019 - nasza grupa powiększyła się o spółkę w Hiszpanii" - powiedział współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes PBKM Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

bDYOzVCL

Poza wymienionymi przejęciami w Portugalii i Hiszpanii, spółka kupiła również szwajcarską spółkę Biocell Lugano (obecnie Famicord Suisse), dzięki której uzyskała dostęp do autoryzowanego laboratorium na terenie Szwajcarii, dodał.

"Warto także podkreślić, że do grona akcjonariuszy PBKM dołączyły nowe fundusze zagraniczne, do których obecnie należy wg naszej oceny ponad 25% akcji spółki. To potwierdza, że inwestorzy widzą perspektywy wzrostu dla rynku rodzinnego bankowania krwi w Europie, a także doceniają systematyczny rozwój PBKM w obszarze badań nad lekami i terapiami z użyciem komórek macierzystych" - powiedział także Baran.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2018 r. wyniósł 20,14 mln zł wobec 25,28 mln zł zysku rok wcześniej.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

bDYOzVDm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)