Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PGE przekształci górnicze regiony. Zainwestuje 7 miliardów złotych

8
Podziel się:

- Mamy bardzo konkretne plany na rozwój, w szczególności terenów pokopalnianych, które dysponują ogromnym potencjałem do rozwoju energetyki wiatrowej i fotowoltaiki - zapowiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

PGE przekształci górnicze regiony. Zainwestuje 7 miliardów złotych
PGE będzie transformować tereny pokopalniane. (Adobe Stock, DmyTo)

Polska energetyka ma przed sobą poważne wyzwania związane m.in. z forsowanym przez Unię Europejską odchodzeniem od węgla i przechodzeniem na "zieloną energię" z odnawialnych źródeł.

Jeden z największych graczy, czyli Polska Grupa Energetyczna (PGE) szacuje, że przeznaczy 7 mld zł na inwestycje w regionach bełchatowskim i turoszowskim do 2030 roku.

"Równolegle do realizacji założeń strategii, grupa PGE realizuje prace nad transformacją regionu bełchatowskiego i turoszowskiego, których rozwój w znacznym stopniu opiera się na energetyce konwencjonalnej. Grupa PGE podjęła działania, które mają na celu wykorzystanie ich energetycznego potencjału, poprzez szereg inwestycji głównie w odnawialne źródła energii" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Zgodnie z zapowiedziami zarządu PGE, ważnym elementem transformacji będzie program przekwalifikowania pracowników w kierunkach związanych z rozwojem energetyki nisko i zeroemisyjnej oraz innych zawodach, na które będzie zapotrzebowanie.

- Mamy bardzo konkretne plany na rozwój, w szczególności terenów pokopalnianych, które dysponują ogromnym potencjałem do rozwoju energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. To tereny przemysłowe z łatwym dostępem do sieci. Równolegle czekamy na decyzje dotyczące przyszłości aktywów konwencjonalnych - przyznaje prezes PGE.

Wojciech Dąbrowski wskazuje, że nowy podmiot zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski do czasu, gdy jako kraj będziemy dysponować stabilnymi źródłami energii np. w postaci elektrowni jądrowych.

- Powstanie strategicznej rezerwy węglowej zarządzanej przez Skarb Państwa i równoległe inwestowanie przez spółki energetyczne w OZE jest konieczne dla zapewnienia niezależności energetycznej Polski - podkreśla szef PGE.

W listopadzie 2020 roku PGE podała, że szacuje nakłady inwestycyjne na transformację energetyczną w rejonie Bełchatowa na około 2,5 mld zł. Plan inwestycyjny obejmuje instalację termicznego przetwarzania z odzyskiem energii około 180 tys. ton odpadów komunalnych, farmy słoneczne o mocy do 500 MW i farmy wiatrowe o mocy około 100 MW.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości około 123 tys. kilometrów kwadratowych obsługuje 5,5 mln klientów.

Wyniki za 2020 rok

PGE przedstawiła swoje plany przy okazji prezentacji wyników finansowych za 2020 rok. Okazało się, że w pandemicznym roku grupa odnotowała 110 mln zł zysku. Jak na wielkość firmy może to nie dużo, ale trzeba pamiętać, że rok 2019 kończyła z bardzo dużą stratą, sięgającą prawie 4 mld zł.

Zarząd tłumaczy, że na niższy poziom wyniku EBITDA (zysk operacyjny przed opodatkowaniem, odsetkami itp.) wpłynęła przede wszystkim pogarszająca się marżowość segmentu energetyki węglowej, który w 2020 roku nie otrzymywał już darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla na produkcję energii elektrycznej. EBITDA powtarzalna segmentu wyniosła 1,9 mld zł i była prawie 0,8 mld zł niższa niż rok wcześniej, kiedy sięgnęła 2,7 mld zł.

Do ograniczenia efektu spadku na działalności konwencjonalnej przyczynił się segment energetyki odnawialnej, odnotowujący powtarzalny zysk EBITDA na poziomie 0,6 mld zł wobec 0,5 mld zł w 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
przodowy
2 lata temu
To co juz nie będą kopac tego wungla?Ale one głowy nie maja do nauki ? A moze tylko udaja ?
Brak słów
2 lata temu
Już to widzę. Tak jak 1500 kg bursztynu z mierzei. A gdzie CPK. Powołacie zarząd i przez 5 lat będziecie sobie wypłacać pensje a na hałdach ani jednego pracownika
goo
2 lata temu
W składowisko odpadów nuklearnych - ludzie uciekajcie ze Śląska!
stoczniowiec
2 lata temu
Pewnie ta inwestycja będzie polegać na tym, że da się swoim kasę po 20000 na łeb za kręcenie dynamem.
jasminum
2 lata temu
bajki, bajeczki, baju-baju i tak na okrągło, a kaska co miesiąc leci, a co z tymi co maja ten papier, co z nimi prezesku drogi...