Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB Polski. Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu

25
Podziel się

W tym roku wyższy wzrost gospodarczy w Europie będzie mieć tylko Malta - wynika z najnowszych wyliczeń Komisji Europejskiej. Podniosła prognozy dla polskiego PKB.

Premier Mateusz Morawiecki ma powody do zadowolenia.
Premier Mateusz Morawiecki ma powody do zadowolenia. (PAP)
bDUqpbNN

Ekonomiści Komisji Europejskiej coraz lepiej postrzegają perspektywy polskiej gospodarki. W najnowszych prognozach podnieśli szacunki wzrostu PKB w 2019 roku z 4,2 do 4,4 proc. Nie zmieniły się oczekiwania KE na 2020 rok. Wzrost ma wyhamować do 3,6 proc.

Komisja wskazuje, że ryzyka na 2019 rok mogą się nieco przechylać w górę z uwagi głównie na eksport netto i wzrost inwestycji prywatnych.

"Oczekuje się wzmocnienia konsumpcji prywatnej w drugiej połowie 2019 i na początku 2020 roku, gdy nowe transfery fiskalne i obniżki podatków zwiększą dochody rozporządzalne gospodarstw domowych" - czytamy w opracowaniu KE.

bDUqpbNP
Zobacz także: Polska gospodarka spowalnia. Czy będzie "miękkie lądowanie"?

Wskazano w nim, że wraz z silnym wzrostem płac i korzystnymi tendencjami na rynku pracy, będzie to wspierało nastroje konsumentów. Wzrost inwestycji nadal jest wspierany przez fundusze unijne i pozostanie silny w 2019 roku, zanim spowolni w 2020.

Eksperci europejscy wzięli pod lupę nie tylko Polskę. Na tle innych krajów lepsze perspektywy na ten rok ma tylko Malta. PKB ma tam wzrosnąć o 5,3 proc. Dorównać mogą nam jeszcze tylko Węgrzy z tą samą prognozą.

bDUqpbNV

Największe kraje Europy pozostają pod tym względem daleko w tyle. Według KE włoska gospodarka urośnie o zaledwie 0,1 proc. Niewiele lepiej wypadają Niemcy (0,5 proc.). Wielka Brytania i Francja ma zakończyć rok z dynamiką rzędu 1,3 proc., o zaledwie 0,1 pkt proc. mniejszą niż średnia dla Europy (1,4 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUqpbOq
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(25)
buhahaha
2 lata temu
piniendzy nima i nie będzie
Dareko
2 lata temu
Brawo PIS tak trzymać
buhaa
2 lata temu
To wina tego że nie ma już ekonomistów z PO i PSL.
bDUqpbOr
alka
2 lata temu
a co na to balcerki vincente donaldy schetyny i itd główny ekonomista tzw . opozycji maestro Petru ?
OLga
2 lata temu
Najlepsze wyniki mają najbardziej atakowane kraje przez konkurencję gospodarczą z zachodniej Europy. Aby reformy po nowych wyborach poszły do przodu. Musimy nadrabiać zapóźnienia jeszcze szybciej.
...
Następna strona