Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artykuł sponsorowany

PKN Orlen i NP Baltic Wind wnioskują do UOKiK ws. wspólnego projektu offshore

2
Podziel się:

PKN Orlen i holenderska NP Baltic Wind złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorcy na bazie spółki zależnej Baltic Power, podał Urząd.

PKN Orlen i NP Baltic Wind wnioskują do UOKiK ws. wspólnego projektu offshore

Wniosek wpłynął 5 lutego br. Sprawa jest w toku.

"Koncentracja polega na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z siedzibą w Płocku oraz NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Amsterdamie. Wspólny przedsiębiorca zostanie utworzony na bazie Baltic Power sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która obecnie jest samodzielnie kontrolowana przez PKN Orlen. Baltic Power prowadzi obecnie prace przygotowawcze do budowy morskiej farmy wiatrowej w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Rzeczpospolitej Polskiej na obszarze Morza Bałtyckiego. Docelowo, Baltic Power będzie prowadzić działalność w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu oraz ewentualnie sprzedaży hurtowej energii elektrycznej uzyskanej z wyżej opisanej morskiej farmy wiatrowej" - czytamy w komunikacie.

NPBW należy do grupy kapitałowej, w której przedsiębiorcą dominującym jest Northland Power Inc z siedzibą w Toronto. Grupa Northland rozwija, buduje i eksploatuje źródła wytwarzające energię elektryczną z wykorzystaniem czystych i zielonych technologii, takich jak elektrownie wiatrowe (morskie i lądowe), słoneczne oraz konwencjonalne opalane gazem ziemnym i biomasą. Grupa Northland działa w wymiarze międzynarodowym i ma spółki zależne w Kanadzie, Holandii, Niemczech, Luksemburgu, USA, Meksyku, na Tajwanie, w Korei Płd., Wielkiej Brytanii, Japonii i Kolumbii.

W końcu stycznia br. PKN Orlen podał, że wybrał kanadyjską firmę Northland Power Inc. jako partnera branżowego przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49% udziałów. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a jej oddanie do użytku - na rok 2026.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Artykuł sponsorowany
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Roman K.
2 lata temu
I gdzie jest mój komentarz, napisany 8 min temu????
Roman K.
2 lata temu
Emetytura nie jest dochodem, lecz zwrotem części wpłaconych przez pracownika pieniędzy, które wcześniej były opodatkowane. Podatek od emerytury jest nadużyciem. Czas by wreszcie ktoś tym zajął. Skończyć z okradaniem emerytów. Ti samo dotyczy tzw czerwcowych emerytów, których ZUS regularnie miesięcznie okrada od 400 do 900 zł. To miliony, jeśli nie miliardy zł. Domagamy się zwrotu pieniędzy wszystkim okradzionym przez ZUSmafie emerytom.