Notowania

giełda
25.04.2019 09:40

PKN Orlen zarobił 849 mln zł. Na giełdzie spadki

Największa paliwowa spółka w Polsce zarobiła mniej niż rok temu. PKN Orlen w pierwszym kwartale wypracował 849 mln zł zysku. Na giełdzie od rana inwestorzy wyprzedają akcje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na czele władz Orlenu stoi Daniel Obajtek. (Fot: Stefan Maszewski/Reporter)

Zarząd Orlenu opublikował w czwartek raport finansowy podsumowujący pierwsze trzy miesiące tego roku. Z dokumentu wynika, że zyski spółki spadły o blisko 200 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Na czysto zarobiła 849 mln zł.

Zyski wyraźnie spadły, choć - jak zauważają władze firmy - rośnie konsumpcja paliw. Zwiększył się popyt na olej napędowy we wszystkich czterech krajach, w których obecny jest Orlen. Z kolei konsumpcja benzyny wzrosła w Polsce i Czechach przy jednoczesnym utrzymaniu się na stabilnym poziomie na Litwie i spadku w Niemczech.

- Dobre wyniki sprzedaży i wysoki poziom przychodów to m.in. efekt wdrożenia efektywnych procesów zarządczych i operacyjnych, a także racjonalizacji wydatków. Mamy powody do satysfakcji nie tylko z dobrych wyników finansowych, ale tempa prac związanych z przygotowaniem do ważnych inwestycji w całej grupie kapitałowej. Szczególne znaczenie mają działania związane z dywersyfikacją dostaw ropy - komentuje wyniki Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen wprowadza polskie produkty nie tylko na polskie stacje

W ciągu pierwszych trzech miesięcy Orlen mógł pochwalić się łączną sprzedażą w wysokości 25 mld 246 mln zł wobec 23 mld 241 mln zł rok wcześniej.

Władze Orlenu zwracają uwagę, że firma zredukowała poziom zadłużenia netto o 0,5 mld zł w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku. Głównie w efekcie dodatnich wpływów z działalności operacyjnej w wysokości 1,2 mld zł, redukując jednocześnie poziom dźwigni finansowej do 13,9 proc. Zarząd ocenia, że znajduje się na bezpiecznym poziomie.

Choć władze Orlenu zwracają uwagę na pozytywy, inwestorzy nie przyjęli najnowszego raportu z zadowoleniem. Akcje spółki na warszawskiej giełdzie spadają I to najmocniej wśród wszystkich podmiotów z indeksu WIG20. Rano są pod kreską blisko 2,5 proc. Jedna akcja kosztuje około 99 zł.

Nastrojów nie poprawił komunikat spółki odnośnie problemów z dostawami ropy naftowej. Władze Orlenu przekonują, że w związku z czasowym wstrzymaniem przez PERN dostaw surowca systemem rurociągów tranzytowych Przyjaźń do Zakładu Produkcyjnego w Płocku, dostawy na stacje paliw PKN Orlen są niezmienne. Koncern zapewnił, że dysponuje zapasami surowca w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 roku. Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, pkn orlen, pkn, paliwa, wyniki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2019

zaciekawiona Ilonakiedy plebejskie półgłówki z PO, wśród których zaoczny magister, to już wielka figura, do więzienia trafią za wielomilardowe straty we wszystkich … Czytaj całość

25-04-2019

henrykile płaci Orlen Wiliamsowi? i za co ?za to że Kubica tam jezdzi?

25-04-2019

I tyleNie będzie zysków za obiadka, w rybołustwie też przekręty robił

Rozwiń komentarze (33)