Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Farmy wiatrowe Orlenu dopiero za pięć lat. Są inne priorytety

2
Podziel się:

Orlen inwestuje rocznie ponad cztery miliardy złotych. Firma teoretycznie zainteresowana jest budową farm wiatrowych. Ale najpierw chce skończyć inwestycje w petrochemię.

Wiatraki Orlenu powstaną nie wcześniej niż za pięć lat
Wiatraki Orlenu powstaną nie wcześniej niż za pięć lat (Wikimedia Commons CC BY-SA, Kim Hansen/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bECUmtqt

PKN Orlen rozpocznie budowę morskiej farmy wiatrowej dopiero w 2024 roku - zapowiedział prezes spółki Daniel Obajtek.

- Na pewno będziemy realizować inwestycję w offshore, bo musimy inwestować w źródła niskoemisyjne - powiedział Obajtek w kuluarach uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę centrum B+R w Płocku. - Uważamy, że zaczniemy jej realizację w 2024 roku, po zakończeniu rozbudowy petrochemii - dodał.

bECUmtqv

Zobacz też: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

Prognozy mówią o wysokiej dynamice popytu na produkty petrochemiczne w Europie Środkowo-Wschodniej w najbliższych jedenastu latach. Orlen nie chce tego przegapić.

Prezes zaznaczył, że już obecnie płocki koncern jest czwartym największym producentem energii elektrycznej w Polsce. Po oddaniu do użytku elektrowni gazowej w Płocku, której budowa kosztowała 1,7 mld zł, PKN Orlen produkuje ok. 7 TWh prądu rocznie, co stanowi około 4,5 proc. polskiego rynku.

bECUmtqB

Grupa ORLEN aktualnie ma bloki energetyczne w trzech krajach. W Polsce zlokalizowane są w Płocku, Włocławku, Jedliczu oraz Trzebini, w Czechach w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie w Możejkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECUmtqW
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Janusz 40
2 lata temu
Priorytetem ORLEN-u jest Formuła I; 40 mln jak w błoto. Lockheed Martin ma tysiąckrotnie większe finanse, ale nie słyszałem by kupowali sobie popularność sponsorując sport wyczynowy...
xzcvzxcvxzcv
2 lata temu
monopol panstwa skonczy sie tak, jak PRL. wiatraki srodladowe zostaly przyblokowane po to, zeby zwiekszac udzial firm panstwowych. ktore sa slabo zarzadzane, nieefektywne i podatne na polityczne wplywy (patrz poczta polska)