Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes GA Polyolefins: Pandemia pokazała przewagę konkurencyjną Polimerów Police

0
Podziel się:

Pandemia koronawirusa pokazała, że konieczne będzie ściąganie z powrotem do Europy produkcji polimerów, a trwająca inwestycja Polimery Police będzie miała tę przewagę konkurencyjną, że będzie pierwsza, ocenił prezes Grupy Azoty Polyolefins - spółki celowej powołanej do realizacji inwestycji - Andrzej Niewiński.

Prezes GA Polyolefins: Pandemia pokazała przewagę konkurencyjną Polimerów Police

"Pandemia pokazała, że konieczne będzie ściągnięcie z powrotem do Europy produkcji polimerów, a my będziemy pierwsi" - powiedział Niewiński w trakcie Kongresu Polska Chemia, organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC).

Jak podkreślił, szacuje się, że w Europie zużywa się ok. 10 mln ton polipropylenu rocznie, przy czym popyt na ten polimer rośnie o ok. 2% rocznie w Europie Zachodniej, a w Europie Centralnej i Wschodniej - nawet o 4% rocznie.

"Gdybyśmy co roku uruchamiali taką instalację, jak ta budowana w ramach projektu Polimery Police, pokrywalibyśmy jedynie rosnące zapotrzebowanie na polipropylen w Europie" - podkreślił.

Szef GA Polyolefins zwrócił również uwagę, że w promieniu 1 000 km od Polic, a więc w rejonie, w którym przyszła instalacja będzie korzystała z premii geograficznej, znajdują się konsumenci zużywający ok. 4,3 mln ton polipropylenu rocznie.

Projekt Polimery Police, o wartości ok. 7 mld zł, będzie się składał m.in. z gazoportu umożliwiającego odbiór 500 tys. ton propanu rocznie, instalacji do produkcji 429 tys. ton propylenu rocznie oraz instalacji do produkcji 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

Grupa Azoty Polyolefins to spółka celowa realizująca projekt Polimery Police będący jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym. Umożliwi on dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. Zakończenie projektu planowane jest na 2022 rok.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,3 mld zł w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)