Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Prywatyzacja Ciechu. Prokuratura: Spółka sprzedana za tanio

199
Podziel się

52 mln zł więcej powinien zapłacić Jan Kulczyk kupując Ciech - twierdzi Prokuratura Krajowa. Ówcześni urzędnicy Ministerstwa Skarbu odpowiedzialni za prywatyzacje dostali nowe zarzuty.

Prywatyzacja Ciechu. Prokuratura: Spółka sprzedana za tanio
Ciech (Wikimedia Commons, Pit1233 - CC0 - Wikimedia)
bDTLzfiZ

Cena akcji Ciech była niedoszacowana, twierdzi Prokuratura Krajowa opierając się między innymi na opinii biegłych z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - donosi "Rzeczpospolita."

Chodzi o kwotę 52 mln zł - dowiedział się dziennik. Prowadząca od 4 lat śledztwo PK dokłada kolejne zarzuty wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów.

bDTLzfjb

Kwota ta to różnica w cenie za akcje spółki, gdyby w wycenie uwzględniono obowiązkową premię za kontrolę nad spółką. A tego urzędnicy Skarbu Państwa nie doliczyli.

W efekcie cena była niższa o 2,6 zł (zamiast 33,6 zł za akcję spółkę sprzedano po cenie 31 zł za akcję). Tak więc należąca do grupy Kulczyk Investments spółka KI Chemistry kupiła 37,9 proc. akcji Ciechu o 52 mln zł taniej - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Zobacz także: W ciągu 1,5 roku ceny akcji Ciechu wzrosły o 170 proc.

Jak ustalił dziennik, w związku z tym PK stawia dodatkowe zarzuty byłemu wiceministrowi skarbu (pełniącego fuckcję w latach 2012-2014) Pawłowi T. nadzorującemu proces sprzedaży oraz trzem innym urzędnikom Tomaszowi Z., Michałowi M. i Jakubowi W. - czyli kolejno: radcy ministra, dyrektorowi i głównemu specjaliście z ministerstwa skarbu. Odpowiedzieć mają nie tylko za niedopełnienie obowiązków, ale i za wyrządzenie szkody wielkich rozmiarów - wskazuje "Rz".

bDTLzfjh

Dodatkowo zarzut tzw. pomocnictwa postawiono dwóm przedstawicielom spółki doradczej ING Securities SA, na której wycenach opierał się resort przy sprzedaży Ciech.

Przypomnijmy, że nieżyjący już Jan Kulczyk, niegdyś najbogatszy Polak, przejmował akcje Ciechu w czerwcu 2014. Obecnie głównym właścicielem jest syn Sebastian posiadający 51 proc. akcji spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTLzfjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
a może tak
6 miesięcy temu
no ale 100 mln kosztowało teraz śledztwo, czyli poprzedni ministrowie mieli jednak rację, obecna prokuratura poowinna dostać już zarzuty bez sledztwa za spowodowanie znacznej straty w majątku narodowym ale juz bez śledztwa, od razu do więzienia
oprosze
6 miesięcy temu
o proszę,to Orlen,tez powinien dopłacić 16 zl na akcje,bo pół roku temu kupił państwową Energę za 1/3 wk,nastepnie do swoich wyników dopisał + 3,7 mld zł z okazjonalnego jej zakupu,brawo prokuratura,czekam na śledztwo,jak to mozliwe,by sp w osobie pana Sasina,sprzedał za 1/3 wk panstwową spólke do prywatnego koncernu,sp ma w Orlenie 27,5%udziałów,a może to zmowa była?do dzieła,proszę sprawdzić
wyborca
6 miesięcy temu
A Morawiecki to za tanio nie kupił ziemi???
bDTLzfjD
Franz
6 miesięcy temu
Mój kolega likwiduje firmę. Ma maszynę, która księgowo warta jest 500 tyś, tyle że nikt nie chce jej za tyle kupić. Pewnie będzie musiał ją złomować, żeby jakiś urzędas się w przyszłości do niego nie przyczepił.
Roman
6 miesięcy temu
Morawiecki kupił ziemię we Wrocławiu od kościoła za zaniżoną cenę i ABW nie widzi problemu ,tak się ukrywa przekręty kościoła w Polsce !!!!!
...
Następna strona