Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Psychodeliki pomogą w walce z depresją? "Magiczne pigułki" coraz bardziej realne

7
Podziel się:

Na amerykańskiej giełdzie notowanych jest kilkadziesiąt spółek zajmujących się psychodelikami. Pojawiają się też kolejne startupy. Świat nauki bada możliwości, jakie daje stosowanie psylocybiny w terapii wspomagającej w leczeniu depresji. Według niektórych prognoz globalny rynek psychodelików farmaceutycznych w ciągu kolejnych pięciu lat będzie wart około 7 mld dol.

Psychodeliki pomogą w walce z depresją? "Magiczne pigułki" coraz bardziej realne
Psilocybe Cubensis (Getty Images, ALEXANDER VOIKOV)

Uwaga od redakcji: narkotyki są szkodliwe. Zażywanie środków odurzających może nie tylko prowadzić do uzależnienia, ale też przyczynić się do poważnych problemów fizycznych i psychicznych, a nawet do przedwczesnej śmierci.

Pandemia sprawiła, że świat naukowy zaczął nieco przychylniejszym okiem spoglądać w kierunku możliwości, jakie dają niektóre ze środków uzależniających zaliczanych do grupy psychodelików. Kolejne lockdowny wyjątkowo mocno odcisnęły się na naszym zdrowiu psychicznym. Lekarze i naukowcy alarmują, że statystyki dotyczące liczby osób cierpiących na depresję są wręcz zatrważające. W związku z powyższym uczeni ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli szeroko zakrojone badania dotyczące leczniczych właściwości psychodelików.

Grzyby psylocybinowe, potocznie określane jako "grzybki halucynogenne", zawierają substancje psychoaktywne, które wywołują zmiany percepcji. Stan po ich spożyciu określa się często mianem transu, ponieważ świadomość człowieka, jego myśli oraz to, w jaki sposób odczuwa emocje, ulegają często diametralnym zmianom.

Badania leczniczych właściwości psychodelików na większą skalę rozpoczęły się około 1950 r. Psychiatra Stanislav Grof twierdził nawet, że "psychodeliki mogą być tak cenne dla psychiatrii i psychologii, jak mikroskop i teleskop dla biologii i astronomii". Podpisane przez prezydenta Nixona Prawo o Kontrolowanych Substancjach (ang. Controlled Substances Act) z 1970 r. położyło jednak tym badaniom kres.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pervitin, czyli panaceum nie tylko na depresje. Narkotyki w III Rzeszy

W ostatnich latach obserwujemy ich wznowienie. Jak pisze serwis Bloomberg, na amerykańskiej giełdzie notowanych jest ponad 50 spółek zajmujących się psychodelikami. Kiełkują też kolejne startupy. Jeden z ostatnich raportów Data Bridge Market Research przewiduje, że globalny rynek psychodelików farmaceutycznych, prowadzony przez firmy takie jak Johnson & Johnson, osiągnie wartość 6,9 mld dol. do 2027 r. – czytamy. W takim tempie, jak wskazano w czasopiśmie JAMA Psychiatry, przemysł "może nawet wyprzedzić legalny rynek marihuany w USA".

Psylocybina w leczeniu depresji

Niewielkie badanie opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykazało, że terapia wspomagana psylocybiną złagodziła objawy depresji na co najmniej rok u 75 proc. pacjentów, a w czasie trwania badania kompletnie wyeliminowała objawy u ponad połowy z nich – informuje serwis Bloomberg.

Równie zaskakujące wyniki uzyskano dzięki terapii wspomaganej MDMA (metylenodioksymetamfetamina, ecstasy). W latach 2018-2020 przeprowadzono badanie kliniczne na grupie weteranów wojennych, ofiar napaści seksualnej i osób cierpiących na ciężki zespół stresu pourazowego (PTSD). Ku zaskoczeniu naukowców, po trzech sesjach dwie trzecie pacjentów nie spełniało już kryteriów diagnostycznych PTSD.

W 2021 r. firma Numinus Wellness złożyła patent w USA na techniki szybkiego wytwarzania naturalnych gatunków grzybów psychoaktywnych. Jak podaje Bloomberg, firma chce zbadać, czy poza psylocybiną także inne związki zawarte w grzybach mogą przyczyniać się do ich właściwości terapeutycznych.

W 2023 roku Oregon stanie się pierwszym stanem USA, w którym legalna będzie terapia wspomagana psychodelikami, a – według Bloomberga – w jego ślady mogą pójść także inne stany.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Gosia
2 lata temu
Nie wiem czy to będzie skuteczne rozwiązanie. Moja siostra jak miała depresję to woziliśmy ją do KetamineClinic na terapię ketaminą i ta metoda jej pomogła. Ale uważam że nie ma co się zamykac na inne sposoby i cały czas je testować
Ćpun
2 lata temu
Uwaga do redakcji: pisząc artykuł o psylocybinie warto nie pisać durnot o uzalenieniu i śmierci. Psylocybina nie uzależnia. Nie ma ani jednego przypadku śmierci z powodu jej zażywania. Po co ta wstawka?
sóweren
2 lata temu
w Polszcze dalej oszczędza się na lekach przeciwbólowych w szpitalach, więc o czym my tu...
victor
2 lata temu
...zaczac nalezaloby od tego dlaczego czlowiek choruje i cierpi ze stresu...Stworzyciel stworzyl dla czlowieka ziemie a na niej wszelki pokarm, ktory nie przynosi czlowiekowi szkody - nie leczy.
Lobby
2 lata temu
Wiadomo, że natura daje nam najlepsze leki, trzeba tylko dojść do tego jak optymalnie i bezpiecznie z nich korzystać. Lobby farmaceutyczne to tylko kolejna mafia i wyjątkowo obrzydliwa bo handluje dostępem do zdrowia. Niczym nie różni się od lobby tytoniowego, alkoholowego, zbrojeniowego czy stosunkowo nowego konopnego. Wyobraźcie sobie teraz, że możecie każdą z tych rzeczy uprawiać czy produkować samemu...nikomu nie byliby potrzebni. Nie jesteśmy wolnymi ludźmi. Jeszcze na temat wp, ten portal jest obecnie tak ocenzurowany, że to aż wstyd. Ukraina, rosja nie ma komentowania...artykuł o gigantycznych protestach w Czechach...nie ma komentowania, bo jeszcze w Polsce społeczeństwo pogrążone w letargu, albo już śnie, zacznie się sprzeciwiać.