Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ropa naftowa. Rekordowe dostawy z USA do Chin i spotkanie OPEC+

5
Podziel się:

Ceny ropy naftowej utrzymują się na podwyższonym poziomie. Sprzyjają temu ostatnie doniesienia z Chin. W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie OPEC+.

Czas na kolejne spotkanie największych producentów ropy naftowej.
Czas na kolejne spotkanie największych producentów ropy naftowej. (East News)
bEEqZRRx

Tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od lekkich wzrostów cen, zarówno na giełdzie w Londynie, jak i w Nowym Jorku. Europejska odmiana surowca była wyceniana na nieco ponad 45 dolarów za baryłkę, a amerykańska na 42,5 dolara. Utrzymują się więc w okolicach najwyższych poziomów od początku marca.

- Wzrostowi cen sprzyjają informacje z piątku o dużych zakupach amerykańskiego surowca przez Chiny - zauważa Dorota Sierakowska, ekspertka rynkowa Domu Maklerskiego BOŚ. - Państwo Środka zamówiło ropę w ilości około 20 mln baryłek z dostawą w sierpniu i wrześniu. W sierpniu do Chin ze Stanów Zjednoczonych ma trafić rekordowe 32 mln baryłek.

Ekonomiści PKO BP w porannym komentarzu zwracają też uwagę, że we wtorek ma się odbyć kolejne posiedzenie (wideokonferencja) państw sojuszu OPEC+, które ocenią sytuacje podażową na rynkach paliw i wdrożenie ustalonych wcześniej ograniczeń wydobycia ropy.

bEEqZRRz

Przypomnijmy, że od początku sierpnia kraje zrzeszone w kartelu mają dostarczać o 1,3-1,5 mln baryłek ropy dziennie więcej po tym, jak wcześniej drastycznie ograniczyły dostawy w związku z koronawirusem.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostatnio obniżyła prognozy globalnego popytu na ropę naftową. Według niej, w 2020 roku łączny popyt na ropę wyniesie 91,9 mln baryłek dziennie, co oznacza korektę w dół o 140 tys. baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniego wyliczenia.

bEEqZRRF

Szacuje tym samym, że ze względu na znaczące ograniczenia w przemieszczaniu się, światowy popyt na ropę w bieżącym roku spadnie o 8,1 mln baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniego roku.

Ceny na stacjach

Jak sytuacja na rynku ropy przekłada się na rynek paliw w Polsce? "Niepewność wśród inwestorów na rynku naftowym przekłada się na stabilizację notowań ropy" - wskazują eksperci e-petrol.pl.

Tłumaczą, że z jednej strony za wzrostem cen przemawiają rynkowe fundamenty, bo przy utrzymujących się ograniczeniach w wydobyciu i postępującej odbudowie popytu mamy obecnie do czynienia z deficytem surowca. Z drugiej, obawy budzi dynamika odbicia w popycie na produkty naftowe.

bEEqZRRG

"Przy stale rosnącej liczbie zachorowań zapotrzebowanie na paliwa nie powróci do poziomów sprzed pandemii tak szybko, jak liczyli optymiści" - podkreślają.

Według e-petrol.pl na radykalnie obniżające się koszty tankowania na razie nie powinniśmy liczyć. Dla benzyny 98-oktanowej spodziewają się cen z przedziału 4,64-4,75 zł/l, a dla Pb95 4,32-4,43 zł/l. W przypadku oleju napędowego oczekiwany poziom cen detalicznych wyniesie 4,23-4,34 zł/l.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEqZRSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
snoopy
rok temu
za komuny placilem 100 zl za sprzatanie domu=pol litra wodki/ 1978 / teraz place 100 pln =5 pollitrowek hauk
Prawda
rok temu
Żeby komuś rozdawać trzeba komuś zabrać. Tym razem padło na właścicieli aut. Rząd PiS łupi kierowców bez litości a rozdaje kasę nierobą. Jeszcze tylko każdemu wedłg potrzeb i komunę będziemy mieli w pełni za rządów PiS.
Filozofia
rok temu
Ropa jest tania na.światowych rynkach a my Polacy dzięki PiS płacimy za benzynę i olej napędowy jak za przysłowiowe zboże. Kiedyś za komuny wódka była tym regulatorem który z rynku ściągał nadmiar pieniędzy. Dziś nim jest benzyna i olej napędowy. Czym się rózni KOMUNA od PiS? Niczym drodzy rodacy. To ta sama filozofia myślenia o gospodarce.
bEEqZRSb
Marian
rok temu
W USA benzyna po około 2 zł, diesel po 2,5
Marcinek
rok temu
Na Białorusi po 3zl