Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P: Wyzwania dla Polski to m.in. rynek pracy i poprawa PKB per capita

0
Podziel się:

Warszawa, 06.02.2020 (ISBnews) - Polska gospodarka pozostaje zbilansowana, z silnym wzrostem PKB, natomiast jej wyzwania na najbliższe 2-4 lata to m.in. zmierzenie się z mniejszym napływem środków unijnych, wyczerpywanie się rezerw na rynku pracy oraz konieczność poprawy wskaźnika PKB per capita, uważa analityk agencji S&P Global Ratings z działu ratingów suwerennych Frank Gill.

S&P: Wyzwania dla Polski to m.in. rynek pracy i poprawa PKB per capita

"Gospodarka jest zbilansowana, wskaźnik długu zagranicznego jest dość umiarkowany. Wzrost jest bardzo mocny, wyniósł wyraźnie ponad 4% w ub. roku. Ale uważamy, że następne 2-4 lata będą okresem wyzwań dla Polski" - powiedział Gill podczas telekonferencji.

Pierwszym z nich będzie zmniejszony napływ środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

"Uważamy, że za znaczną część wzrostu w ostatnich latach odpowiadała podaż pracy - wzrost wskaźnika aktywności zawodowej, a także szczęśliwe zdarzenie w postaci wzrostu imigracji, zwłaszcza z Ukrainy. Jednak wydaje się, że te źródła podaży pracy zaczną się kończyć. Ukraińcy będą prawdopodobnie mogli podejmować pracę na terenie całej UE" - dodał.

Zwrócił też uwagę, że PKB Polski per capita wyrażone w walutach obcych nie wzrasta wyraźnie od lat i wynosi ok. 16-17 tys. USD.

"Pytanie, czy Polska może przejść na wyższy poziom, jeśli chodzi o osiąganie dobrobytu" - stwierdził Gill.

Odnosząc się do ratingu suwerennego Polski stwierdził, że czuje się "komfortowo" z jego obecnym poziomem.

Pod koniec stycznia br. S&P Global Ratings podał, że prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 3,1% w 2020 r., 3% w 2021 r. i 2,8% w 2022 r.

W październiku ub.r. agencja podtrzymała długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia dla Polski w walucie obcej na poziomie A- oraz długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A. Perspektywa ratingów została podtrzymana na poziomie stabilnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)