Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej

5
Podziel się

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej - działań osłonowych dla przedsiębiorców, narażonych na ryzyko szkód z powodu epidemii koronawirusa. Sejm przywrócił zapisy, dopuszczające możliwość głosowania korespondencyjnego osobom w wieku 60 i osób na kwarantannie.

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej
bErSBHCd

Pakiet ustaw obejmuje: nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawy), ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców oraz nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

Obradująca we wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała odrzucenie większości poprawek Senatu; te które poparła miały głównie charakter legislacyjny lub doprecyzowujący. Posłowie głosowali w blokach głosowań.

Sejm nie zgodził się na rozszerzenie prawa do dodatkowego zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem do 12. roku życia (w miejsce zasiłku do 8. roku życia), wypłatę przez państwo większej części "postojowego" (75% w miejsce 40% przeciętnego wynagrodzenia), zwolnienie ze składek wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (zwolnieni będą tylko mikroprzedsiębiorccy - zatrudniających do 9 osób).

bErSBHCf

Nie zgodził się też na obligatoryjne cotygodniowe testy na obecność koronawirusa dla personelu medycznego, farmaceutów, pracowników Sanepidu oraz osób pracujących w handlu i w zawodach podwyższonego ryzyka.

Poparcia nie uzyskały też senackie poprawki, dotyczące utworzenia ze środków europejskich 20-miliardowego Funduszu na rzecz przeciwdziałania skutkom rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. oraz Funduszu Płynności, którego celem miałoby być wsparcie utrzymania płynności przez przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19.

Pakiet ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową zakłada zwolnienie małych przedsiębiorców z odprowadzania składek ZUS przez trzy miesiące, wprowadzenie tzw. postojowego oraz szeregu instrumentów kredytowych dla małych i dużych firm. Według rządu, całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10% PKB.

Propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej obejmują m.in. zwolnienie z ZUS mikrofirm, których obroty spadły o min. 50%; dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy, dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90% min płacy, gdy obroty spadną o 80% przez 2 miesiące. Znalazł się tam m.in. także zapis o tym, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm - kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania. Szacowana wartość tarczy to 212 mld zł.

bErSBHCl

Filary tarczy to: - Bezpieczeństwo Pracowników - o wartości 30 mld zł; - Finansowanie Przedsiębiorstw - 74,2 mld zł; - Ochrona Zdrowia - 7,5 mld zł; - Wzmocnienie Systemu Finansowego - 70,3 mld zł; - Program Inwestycji Publicznych - 30 mld zł.

Teraz pakiet ustaw trafi do prezydenta.

bErSBHCG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
obserwator
rok temu
TO BYŁA dobra zmiana - sami fachowcy dbający o dobro wszystkich !!! - Zanim został zaprzysiężony rząd Prawa i Sprawiedliwości, już było wycie totalnej opozycji, że Polska pod rządami PiS się zawali. Miało nie starczyć funduszy na program 500+, miało nie starczyć na obniżenie wieku emerytalnego. Wszystko pod rządami PiS miało być szkodliwe dla Polski. Miała też być łamana Konstytucja oraz niszczona demokracja i do tej pory nie podali POstkomuniści, który artykuł Konstytucji jest złamany. Minęły 4 lata i co mamy? Przywrócono wiek emerytalny z 67 lat na 60 lat dla kobiet (7 lat mniej) i 65 lat dla mężczyzn (2 lata mniej). Program 500+ działa i to sprawnie, jest już na KAŻDE dziecko ! Ludzie w wieku ponad 75 lat mają większość lekarstw za darmo. Uruchomiono w Szczecinie program odbudowy stoczni. Rozpoczęto Przekop Mierzei Wiślanej. Odkupiono bank PKO SA. Spółki skarbu Państwa (Orlen, KGHM, LOT) działają prężnie i pomagają Polakom w trudnych sytuacjach, np. walka z Koronawirusem. Przedsiębiorcy płacą nie 19 a 15% a teraz do 9% podatku CIT. Podniesiono płacę minimalną z 1750 zł do 2600 zł/brutto. Podniesiono minimalną stawkę godzinową. Podniesiono emerytury i zwiększono dodatek dla matek dzieci inwalidów, Jest odprawka 300+ dla uczniów. Jest 13stka dla emerytów i waloryzacja emerytur. Wprowadzono program Maluch+. Polska jest niestałym członkiem ONZ. Prezydent Trump w Polsce ze świetnym przemówieniem.
Krus
rok temu
Złodzieje do siebie i nic więcej jak kiddaww i Budka z Tuskiem na czele
Wielebny
rok temu
Ważne, że nas zwolnili z ZUS.
bErSBHCH
Holofernes
rok temu
Czy ktoś jeszcze wierzy, że w Polsce mamy jeszcze rządy prawa? Tak samo brak kasy w budżecie. PiS jak zwykle prze po trupach do celu. Ciekawe czemu tak się boją przegrać wybory. Co takiego narobili czy nakradli, że wolą non stop łamać konstytucję niż narazić się na przegraną.
Bobby
rok temu
Normalne !!!!!! Dadzą Rydzykowi który na państwo nie daje ani złotówki z podatków . A przedsiębiorcy co miesiąc płaca i dostaną wielkie G !!!!!!! Polska rzeczywistość i to jak nas traktują !!!!!!!! Ale do wyborów niech czarna strefę . Wychodzi ze lepiej nic nie dawać a dostawać .