Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Skokowy wzrost cen węgla potrwa latami. Z powodu embarga na surowiec z Rosji

Podziel się:

Węgiel stał się jednym z najgorętszych towarów na świecie - pisze Bloomberg. Analitycy Fitch Solutions podkreślają, że wzrost cen węgla może trwać przez lata.

Skokowy wzrost cen węgla potrwa latami. Z powodu embarga na surowiec z Rosji
Węgiel jest coraz droższy. Importowany jest m.in. z Nowej Południowej Walii w Australii Photographer: Brendon Thorne/Bloomberg via Getty Images (GETTY, Bloomberg)

Od 10 sierpnia kraje Unii Europejskiej nie mogą importować węgla z Rosji. To oznacza, że kraje wspólnoty muszą znaleźć inne źródła importu tego surowca. W efekcie zwiększy się popyt na węgiel z Indonezji czy Australii - uważa zespół analityków Fitch Solutions.

Na cenę węgla wpłynie też rezygnacja z rosyjskiego gazu.

- Plany zastąpienia importu gazu z rosyjskich rurociągów transportem skroplonego gazu ziemnego sprawią, że inne kraje będą miały mniej paliwa, co zmusi je do używania większej ilości węgla - twierdzą eksperci.

Węgiel będzie coraz droższy

Fitch "znacząco" podniósł swoją prognozę cen węgla energetycznego w Azji na ten rok i kolejne lata. Paliwo ładowane w australijskim porcie Newcastle może kosztować przeciętnie 320 dol. za tonę w tym roku i średnio 246 dol. za tonę na przestrzeni 2022-2026 r. To znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi prognozami, które wynosiły odpowiednio -  230 i 159 dol.

Bloomberg przypomina, że ceny węgla w Azji skoczyły po rozpoczęciu przez Rosję wojny w Ukrainie. Górnicy mają nie nadążać z wydobyciem ze względu na gwałtowny wzrost popytu, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne w pośpiechu starają się zabezpieczyć paliwo.

Przesuwające się krzywe terminowe na rynkach terminowych węgla również wskazują na to, że wysokie ceny będą się utrzymywać. Kontrakt na węgiel z Newcastle z grudnia 2026 r. jest wyceniany na 233,15 dolarów za tonę, co oznacza wzrost ze 111,15 dol. na początku tego roku i 80,80 dol. na początku 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl