Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Soboń z MAP: Podstawą negocjacji będzie związkowy projekt umowy społecznej

2
Podziel się:

Projekt umowy społecznej dotyczący restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego będzie podstawą rozmów przedstawicieli rządu i związków zawodowych, poinformował przed rozpoczęciem negocjacji wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Soboń z MAP: Podstawą negocjacji będzie związkowy projekt umowy społecznej

"To jest projekt wyjściowy, strona rządowa też ma swój projekt i teraz będziemy rozmawiać na temat szczegółowych zapisów" - powiedział Soboń dziennikarzom w Katowicach.

Przygotowany ma zostać tzw. tryb roboczy. Planowane jest powołanie zespołów z udziałem przedstawicieli różnych resortów.

"Chcemy doprecyzować zapisy umowy społecznej, aby strona społeczna i rząd rozumiały je w ten sam sposób" - dodał Soboń.

Podkreślił, że jest wiele resortów, które powinny zabrać głos i doprecyzować zapisy pracownicze, wykorzystanie funduszy unijnych i założenia polityki regionalnej.

Soboń pytany o to czy nadal jest realne przygotowanie umowy społecznej do połowy lutego br. odpowiedział: "Zobaczymy, kiedy skończymy, będziemy chcieli jak najszybciej".

Przygotowany przez związkowców projekt umowy społecznej zmian w górnictwie węgla kamiennego, przesłany do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) 18 stycznia br., zawiera m.in. postulat utworzenia mechanizmu finansowania transformacji gospodarczej województwa śląskiego, inwestycji w bezemisyjne technologie węglowe oraz system osłon socjalnych.

Zgodnie z deklaracją, złożoną 15 stycznia br. przez przedstawicieli rządu i związkowców, negocjacje nad związkowym projektem umowy społecznej rozpoczynają się dziś, 25 stycznia, a ostateczny dokument ma zostać wypracowany do połowy lutego br.

Pod koniec września 2020 r. przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali porozumienie dotyczące tempa transformacji górnictwa węgla kamiennego. Zgodnie z przyjętymi zapisami, likwidacja kopalń będzie trwała do 2049 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
AndrzejStrzel...
3 lata temu
Pod innym artykułem gdzieś widziałem mega trafny komentarz. Wystarczy uciąć zatrudnianie nowych osób, to wszystko samoczynnie wygaśnie kiedy stara gwardia pójdzie na emerytury i problem sam się rozwiąże. Po co ta kombinatoryka? 13, 14, deputaty, wcześniejsze emerytury, barbówkowe itd. - A później olaboga i rząd musi nas uratować bo to czarne złoto przecież. Zmienić warunki zatrudnienia na rynkowe, czyli 12 pensji, żadnych depytatów i barbówkowych i nagle się okaże że można przywrócić rentowność.
ZK590
3 lata temu
Soboń rozgrzebał likwidację wieczystego użytkowania i zaczął uzdrawiać górnictwo za pieniądze pracujących.